Stora Enso sprzedaje zakłady papiernicze Sachsen
1 cze 2021 12:10

Stora Enso podpisała umowę o sprzedaży papierni Sachsen w Eilenburgu (Niemcy) szwajcarskiej firmie rodzinnej Model Group. Roczne moce produkcyjne zakładu wynoszą 310 tys. ton specjalistycznych podłoży gazetowych, wytwarzanych z papieru pochodzącego z recyklingu.
Zgodnie z umową po sfinalizowaniu transakcji Model Group stanie się właścicielem zakładów Sachsen i zacznie nimi zarządzać. Na bazie porozumienia kontraktowego Stora Enso będzie sprzedawać i dystrybuować wytwarzane tu papiery przez okres 18 miesięcy (licząc od daty zamknięcia transakcji). Po jego upłynięciu Model Group  dokona konwersji fabryki w zakład wytwarzający tekturę. Umowa przewiduje, że cała 230-osobowa załoga papierni Sachsen przejdzie do Model Group.
Wierzymy, że Model Group to odpowiedni właściciel, który zapewni zakładom Sachsen rozwój w długiej perspektywie. Ze swej strony będziemy obsługiwać naszych klientów w zakresie wysokojakościowych podłoży papierowych wytwarzanych w tej fabryce co najmniej do końca 2022 roku – mówi Kati ter Horst, EVP Stora Enso Paper.
Zakłady Sachsen idealnie wpasowują się w nasz łańcuch wartości, tworzony przez istniejącą sieć zakładów. Z niecierpliwością czekamy na możliwość dalszego rozwijania tej fabryki – dodaje Daniel Model, prezes i CEO Model Group.
Wartość transakcji wynosi 35 mln euro, z zastrzeżeniem zwyczajowych korekt ceny zakupu. Jak podaje Stora Enso, nie będzie miała ona wpływu na jej zysk operacyjny oraz zadłużenie netto. W kontekście zysku operacyjnego MSSF (IFRS) za 2. kwartał br. zostanie zaksięgowany jednorazowy koszt ok. 32 mln euro, jako pozycja typu IAC (wpływająca na porównywalność danych finansowych za poszczególne okresy). Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w 3. kwartale 2021 r.

Model Group – nowy właściciel zakładów Sachsen

Model Holding AG to w 100 proc. rodzinne przedsiębiorstwo założone w 1882 roku. Model Group, z siedzibą w Weinfelden (Szwajcaria), zajmuje się projektowaniem, produkcją i dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań opakowaniowych na bazie tektury litej i falistej. Grupa posiada 9 zakładów specjalizujących się w tekturze falistej, zlokalizowanych w różnych krajach Europy. Z kolei papiery opakowaniowe  są produkowane w dwóch fabrykach znajdujących się w Szwajcarii: w Weinfelden i w Niedergösgen. W roku 2020 skonsolidowane przychody ze sprzedaży Model Group wyniosły 859 mln franków szwajcarskich, a firma zatrudniała 4225 osób. 


Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso