Wszystko, czego potrzebuje drukarnia etykietowa
22 cze 2021 11:55

15 czerwca br. w Customer Experience Center Durst w Brixen miało miejsce wirtualne wydarzenie „All you need is RSC”. Przedstawiciele uznanego producenta maszyn do druku cyfrowego przybliżyli klientom możliwości platformy Durst TAU RSC – zaawansowanego rozwiązania, służącego do cyfrowego druku etykiet i integracji hybrydowych.

Druk cyfrowy staje się coraz ważniejszą technologią w produkcji etykiet. Świadczy o tym m.in. popularność urządzeń Durst TAU i TAU RSC, które zostały już pomyślnie zaimplementowane w setkach drukarń. Firma Durst, mimo popularności, jaką cieszą się jej maszyny, nie spoczywa na laurach. Zorganizowane przez nią wydarzenie stało się okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań wprowadzonych do urządzeń przeznaczonych do druku etykiet.

Innowacje i propozycje technologiczne zaprezentowane przez Durst mają na celu przystosowanie urządzeń producenta do zmian zachodzących na rynku etykiet, spowodowanych zmianą zachowań konsumenckich. Jednym z najważniejszych trendów jest oszczędność atramentu. Nowe wersje maszyn Durst TAU RSC E i Durst TAU RSC wyposażone są w oprogramowanie, które pozwala zdecydować, czy materiały będą drukowane w najlepszej jakości, czy w trybie „oszczędzania atramentu”, który może być przydatny w przypadku prac niewymagających perfekcyjnej głębi kolorów (według standardu ΔE 2000 =< 2 ). Tryb oszczędzania atramentu pozwala na obniżenie kosztów jego zużycia o nawet 20 proc.

Kolejne z ulepszeń jest adresowane do klientów, którzy wykorzystują swoje urządzenia w trybie 24/7. Jak wiadomo, nawet w przypadku doskonałej maszyny zwiększa to jej awaryjność i sprawia, że trzeba częściej korzystać z usług serwisowych. Aby temu zapobiec, maszyna została wyposażona w tryb konserwacji, który sprawia, że od czasu do czasu, podczas krótkich przerw technologicznych związanych na przykład ze zmianą podłoża, maszyna w sposób w pełni automatyczny i bezdotykowy czyści głowice drukujące. Wykorzystanie takich krótkich przerw w pracy do zachowania jak najlepszego stanu technicznego jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. System czyszczenia jest inteligentny, dzięki czemu nie spowoduje niepotrzebnych przerw w produkcji. Przekłada się to także na brak pustych cykli i oszczędność atramentu.

Trzecia z nowości związana jest z cyberbezpieczeństwem. Aby je zapewnić, Durst wprowadził dodatkowe zabezpieczenie. Dzięki niemu każdy zewnętrzny dostęp do maszyny (online) możliwy jest wyłącznie wtedy, kiedy w odpowiednim miejscu w urządzeniu znajduje się specjalny kluczyk, który jest odpowiednio przekręcony. Sprawia to, że bez wiedzy operatora, nikt nie może połączyć się z maszyną poprzez sieć. Z pewnością ma to znaczący wpływ na bezpieczeństwo pracy. Wszystkie nowości prezentowane były na maszynie Durst TAU RSCi.

Podczas wydarzenia zaprezentowano także maszynę Tau 330 RSC w specjalnym ustawieniu, które sprawia, że druk jest wydajniejszy oraz skuteczniejszy i może rywalizować z drukiem fleksograficznym pod względem jakości i szybkości. Na podstawie tej maszyny wykazano zalety druku hybrydowego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Durst