Światowa premiera nowej Rapida 105 na China Print
23 cze 2021 12:00

Targi China Print (23-27.06) to pierwsza impreza w branży poligraficznej od ponad roku, która odbędzie się z udziałem gości fizycznie obecnych w halach targowych. Firma Koenig & Bauer wystawi swoją ofertę na stoisku o powierzchni ponad 1 tys. metrów kwadratowych, a wśród przygotowanych przez nią pod hasłem „Drukujemy Twój świat” atrakcji będzie światowa premiera nowej generacji arkuszowych maszyn offsetowych Rapida 105.

W trakcie pokazów sześciokolorowy model Rapida 105 ze stacją powlekającą i wydłużonym wykładaniem, drukujący w maksymalnym rozmiarze 720/740 x 1050 mm), zostanie wykorzystany do produkcji szerokiej gamy produktów z tektury (wysokiej jakości pudełek składanych i zawieszek na drzwi) oraz z papieru (plakaty z krajobrazami i zwierzętami). Producent chce również zademonstrować sprawność urządzenia w narządzie różnorodnych prac – nie tylko poprzez zmianę zleceń i materiałów, ale również odłączanie i ponowne przyłączanie poszczególnych zespołów drukujących.

Technologia B1 przyszłości

Maszyna została zaprojektowana w oparciu o serie Rapida 106 i Rapida 106 X, a wyróżniają ją udoskonalone elementy automatyki, wyższe prędkości druku oraz szereg rozwiązań konstrukcyjnych typowych dla Rapidy, między innymi:

- Wszechstronne możliwości ustawień wstępnych
- Uniwersalne systemy chwytaków z jednym ustawieniem dla wszystkich podłoży
- Przyjazne dla środowiska systemy mycia CleanTronic oparte na tkaninach
- Systemy suszenia VariDry
- Pomiarowe i kontrolne systemy dla utrzymania jakości.

System prowadzenia arkuszy to kolejny element, który został poddany dalszej optymalizacji - co jest szczególnie widoczne w przypadku stołu podającego z pojedynczą centralną taśmą ssącą. Dzięki tym ulepszeniom firmy poligraficzne będą mogły w równym stopniu sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom.

Dzięki dużej wszechstronności w zakresie zadrukowywanych podłoży (od 0,06 do 0,7 mm w wersji standardowej aż do 1,2 mm z opcjonalnym zestawem do obsługi tektury litej i falistej), praktycznie nieograniczonym możliwościom konfiguracji przy maksymalnie ośmiu zespołach drukujących, zespołom do odwracania wstęgi umożliwiającym produkcję 4/4, rozwiązaniu do powlekania w linii, zespołom nakładania folii na zimno, podajnikom zwojów do arkuszy oraz licznym opcjom logistycznym, Rapida 105 – jak przekonuje producent – to doskonałe rozwiązanie dla drukarni komercyjnych, opakowaniowych oraz etykietowych. Nowa generacja maszyn umożliwi firmom dostarczającym usługi druku ulepszenie i uelastycznienie ich procesów produkcyjnych. Co więcej zestaw systemów do pasowania oraz pomiaru i kontroli kolorów, jak również podgląd produkcji zapewniany przez QualiTronic PrintCheck, gwarantują doskonałą jakość produktów końcowych.

Chiny – kluczowy rynek arkuszowego druku offsetowego dla Koenig & Bauer

Koenig & Bauer czerpie korzyści z pozytywnego postpandemicznego rozwoju sytuacji ekonomicznej w Chinach. Arkuszowe maszyny offsetowe z serii Rapida cieszą się na chińskim rynku ogromną popularnością, a popyt na nie od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym poziomie. Większość nowych inwestycji realizowana jest obecnie przez duże firmy poligraficzne.

Nowa generacja Rapida 105 to właściwy produkt we właściwym czasie - mówi Dietmar Heyduck, starszy wiceprezes ds. sprzedaży w Koenig & Bauer Sheetfed. Charakteryzują ją zarówno najnowsze technologie, jak i ultranowoczesne wzornictwo. A tego właśnie szukają użytkownicy.

W Chinach rozwija się obecnie trend wyboru arkuszowych systemów offsetowych drukujących w sześciu lub więcej kolorach, wyposażonych w opcje wykańczania w linii. Oprócz bardzo złożonych wariantów wyposażenia klienci oczekują przede wszystkim rozwiązań opartych na automatyce, które przyspieszają przygotowanie i zwiększają wydajność produkcji. Należą do nich w pełni automatyczna wymiana płyt (FAPC) i możliwość mycia równoległego (CleanTronic), jak również rozwiązania typu non-stop w połączeniu z logistyką stosów.

Również oczekiwania co do jakości są wyższe niż kiedykolwiek, szczególnie w odniesieniu do opakowań z nadrukiem. W związku z tym coraz więcej maszyn do druku wyposażanych jest w systemy pomiarowe i kontrolne działające w linii. To samo dotyczy uszlachetniania. Obok urządzeń do powlekania i suszenia rośnie zapotrzebowanie na systemy do nakładania folii na zimno. Ponadto wiele firm poligraficznych przechodzi na offset w dużym formacie, co prowadzi do wzrostu zamówień na serię maszyn Rapida 164 (w maksymalnym formacie arkusza 1205 × 1640 mm).

Cyfrowa produkcja pudełek składanych w przyszłości

Spółka joint venture Koenig & Bauer Durst także doświadcza zwiększonego zainteresowania chińskich firm poligraficznych swoją nową maszyną  VariJET 106 do cyfrowej produkcji pudełek składanych. Na stoisku targowym zaprezentowany zostanie model tej maszyny wraz z informacjami, jak wykorzystać go do zadruku opakowań przyszłości.

Z uwagi na utrzymujące się obostrzenia związane z przemieszczaniem się między krajami Koenig & Bauer spodziewa się na stoisku przede wszystkim chińskich klientów. Nie ma też wątpliwości, że ci, którzy zdecydują się odwiedzić targi China Print, będą celować w nowe inwestycje.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer