XAAR przejmuje firmę FFEI, integratora systemów druku
14 lip 2021 08:00

Firma Xaar sfinalizowała przejęcie firmy FFEI Limited, specjalizującej się w systemach druku. Transakcja ta przyspieszy realizację dotychczasowej strategii rozwoju firmy i umożliwi Xaar wykorzystanie dodatkowych możliwości w zakresie zintegrowanych rozwiązań.

FFEI jest jednym z wiodących integratorów systemów drukujących i producentem przemysłowych systemów cyfrowego druku atramentowego z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu integracją techniczną oraz projektami inżynieryjnymi. Wysoce innowacyjne i zaawansowane rozwiązania firmy w zakresie obrazowania i produkcji listew drukujących umożliwiły firmie utworzenie kilku spółek joint venture z wiodącymi światowymi organizacjami w dziedzinie cyfrowego druku atramentowego.

Dołączenie FFEI wzmacnia możliwości i know-how Xaar i pomoże zapewnić bardziej kompleksowe rozwiązania dla rosnącej liczby klientów OEM oraaz UDI (User Developer Integrator).

Dyrektor zarządzający Andy Cook i dyrektor finansowy Julian Payne pozostaną na swoich dotychczasowych stanowiskach w siedzibie FFEI w Hemel Hempstead w Wielkiej Brytanii i będą podlegać dyrektorowi zarządzającemu Xaar, Johnowi Millsowi. Bob Wilson, dyrektor ds. technologii w firmie FFEI, dołączy do Xaar na wyższym stanowisku w dziale głowic drukujących, gdzie skupi się na dostarczaniu technologii dla klientów UDI firmy.

Po zrestrukturyzowaniu i ustabilizowaniu naszego podstawowego biznesu głowic drukujących przejęcie FFEI przyspieszy naszą strategię i rozszerzy naszą ofertę dla klientów na wielu rynkach  - powiedział John Mills. -  Oprócz dostarczenia wielu gotowych rozwiązań, przejęcie to jeszcze bardziej wzmocni globalną pozycję Xaar.  Znam osobiście zespół FFEI od wielu lat, ściśle z nim współpracowałem i od dawna podziwiam jego możliwości. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy powitać ich w Xaar i z niecierpliwością czekamy na integrację biznesu, w miarę jak będziemy kontynuować realizację naszej strategii.

Jesteśmy zachwyceni, że stajemy się częścią Xaar; stanowi to fantastyczną okazję do rozwoju i wzrostu firmy – dodał Andy Cook. - Xaar od wielu lat jest liderem rynku z doskonałą technologią i wspaniałymi ludźmi i świetnie pasuje do naszego biznesu.

FFEI zatrudnia ponad 60 osób i w roku finansowym, który zakończył się 31 marca 2021, wygenerowało przychód w wysokości 9,9 mln funtów. Początkowa zapłata gotówkowa w wysokości 3,7 mln funtów została wniesiona w momencie ukończenia transakcji, co odzwierciedla istniejące rezerwy wolnych środków pieniężnych FFEI, z dodatkową odroczoną zapłatą w wysokości 5,4 mln funtów, która ma zostać wypłacona w ciągu trzech lat. Zarząd oczekuje, że nabyte doświadczenie i zasoby zostaną wykorzystane w projektach, które będą stymulować długoterminowy, rentowny wzrost w głównej działalności Xaar związanej z głowicami drukującymi.

Opracowano na podstawie informacji firmy Xaar