Laserowe cięcie tekstyliów kontra systemy tnące
16 lip 2021 12:30

Odpowiadając na pytanie, co byłoby lepsze: cięcie ręczne czy cięcie maszynowe? większość osób zgodzi się, że przyszłość to cięcie maszynowe. Pozostaje jednak pytanie, jaka maszyna jest lepsza do cięcia tekstyliów: ploter tnący czy ploter laserowy? Odpowiedzi na to pytanie po prostu nie ma. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, a obydwa rozwiązania są zaprojektowane do konkretnych zadań.

Oczywiście tekstylia można ciąć ręcznie nożycami lub za pomocą noża termicznego do tkanin. Można je nawet ciąć na stole za pomocą ręcznego noża krążkowego. Jednak wady przeważają tu nad zaletami, w porównaniu z wycinarkami laserowymi.

Zwiększona prędkość i dokładność

Jeśli przyjrzeć się obecnym rynkom tekstyliów tradycyjnych, to większość dostawców wciąż wykonuje cięcie ręcznie, za pomocą pionowych noży krawieckich. Te urządzenia nie tylko są bardzo niebezpieczne, ale też ich prawidłowa obsługa wymaga biegłości. Niestety nadają się tylko do produkcji masowej, a nie do unikalnych projektów szytych na miarę. Obecnie świat przechodzi z tradycyjnych tekstyliów na odzież szytą indywidualnie. Ubrania niepowtarzalne to najnowszy przebój, zmieniający wymagania produkcyjne. Cięcie ręczne staje się coraz mniej pożądaną opcją dla obecnych wymagań produkcji; po prostu jest dużo wolniejsze i bardziej zawodne.

Z drugiej strony, wycinarki laserowe są niesamowicie szybkie w porównaniu z popularnymi obecnie rozwiązaniami cięcia. Dzięki prędkości do 1500 mm na sekundę są znacznie szybsze niż człowiek. Co więcej, cięcie laserowe znacząco zwiększa dokładność. Nawet plotery tnące ledwo nadążają za systemami laserowymi pod względem prędkości i dokładności. 

Zalety i wady cięcia nożem i cięcia laserowego

Plotery tnące stołowe najpierw przeciągają nóż przez podłoże/tkaninę. Sprawdza się to w przypadku grubych materiałów takich jak banery i soft signage.

W przypadku elastycznej odzieży sportowej ta metoda jest jednak znacznie bardziej problematyczna – czasami uniemożliwia realizację. Warto pamiętać, jak rozciągliwe są Spandex, Lycra i Elastin. Nóż plotera stołowego natychmiast pociągnąłby i odkształcił taki materiał, tworząc różnego rodzaju deformacje. Z tego względu to urządzenie nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla odzieży sportowej i innych cienkich materiałów.

Jednakże ploter stołowy uzbrojony w specjalny nóż obrotowy może idealnie wycinać elementy z bawełny, dżinsu i innych grubszych włókien naturalnych. 

Z drugiej strony, system laserowy to idealne rozwiązanie do cięcia odzieży sportowej z poliestru i innych tkanin delikatnych. W przypadku włókien naturalnych cięcie laserowe nie jest najlepszą opcją, gdyż na krawędzi materiału może pozostawiać małe przepalenia spowodowane laserem oraz brudzić krawędź cięcia. Jeżeli istnieje możliwość dalszej obróbki krawędzi cięcia po cięciu laserem, będzie to miało niewielkie znaczenie. Jednak w sytuacji, w której krawędź cięta w dalszych krokach nie podlega żadnej obróbce – mamy problem!

Prędkość przełamuje barierę

Pozostaje jeszcze prędkość cięcia i dokładność lasera. Jeśli możemy pracować automatycznie, proces cięcia byłby o wiele bardziej dopasowany do naszych potrzeb produkcyjnych. W przeciwnym razie wymagałby zbyt dużo pracy przed samym rozpoczęciem cięcia, niwelując tym samym wszelkie korzyści. Tu właśnie wkracza Summa z nową linią ploterów laserowych. Urządzenia Summa Serii L są zaprojektowane i opracowane specjalnie dla branży cięcia tekstyliów, nie będąc jedynie zmodyfikowanymi wersjami aktualnych konstrukcji. Summa Serii L zbudowano od podstaw z myślą o branży tekstylnej.

Dzięki systemowi laserowemu Summa o mocy 250 watów bezdotykowe cięcie z roli jest wyjątkowo dokładne. Dodatkowo Summa zaprojektowała beznapięciowy system podawania materiału na przenośnik taśmowy, który eliminuje wszelkie naprężenia tkaniny przed cięciem.

Cięcie laserowe na idealny wymiar

Kolejną zaletą dla rynku soft signage jest niewiarygodny wzrost prędkości cięcia tkanin oraz ramek tekstylnych Silicone Edge Graphic (SEG). Tkaniny są cięte zawsze z najwyższą dokładnością i na dowolnie wybraną długość (na ile umożliwia to rolka). 

Metoda cięcia „Cut on the Fly” w trybie kontynuacyjnym to coś, co można zobaczyć tylko w przypadku ploterów laserowych Summa. Ta technologia jest po prostu niesamowita. Umożliwia cięcie laserem, podczas gdy pas transmisyjny porusza się do przodu, zapewniając dodatkową optymalizację czasu i prędkości cięcia.

Funkcja cięcia na wymiar jest idealna do przygotowania dużych ilości małych detali tekstylnych. Dzięki tej funkcji wszystkie banery zostaną starannie przycięte na wymiar z rolki przy bardzo wysokich prędkościach cięcia. Koniec ze zgadywaniem, czy tkanina jest w odpowiednim rozmiarze.

Porównanie noży i laserów

Porównując cięcie nożem z systemem cięcia laserowego można zauważyć, że laser topi materiał, a system nożowy czasem powoduje deformacje delikatnych i lekkich materiałów. W rezultacie z przeciętego materiału mogą również wystawać nici. W przypadku cięcia laserowego zjawisko to nie występuje, gdyż nitki na krawędzi są ze sobą stopione. To ważna zaleta, ponieważ zapewnia czystą krawędź większości materiałów.Czyste cięcie z silnym wyciągiem próżniowym

W przypadku konwencjonalnych wycinarek laserowych widoczne krawędzie są spalone pod wpływem wysokiej temperatury. Powstają również opary, powodujące małe pęcherzyki wzdłuż krawędzi cięcia materiałów nietekstylnych. Systemy laserowe firmy Summa doskonale poradziły sobie z tym problemem: opatentowano specjalny system zasysania próżniowego pod pasem transmisyjnym wraz z nadmuchem powietrza bezpośrednio z głowicy tnącej. Summa oraz bardzo silny system odsysania próżniowego przyczyniają się do zminimalizowania, a nawet wyeliminowania tego problemu.

Dla klientów z branży soft signage nie stanowi to problemu, jednak w przypadku klientów z branży odzieży sportowej przypalenie krawędzi materiałów jest niedopuszczalne. Dlatego firma Summa pracowała nad systemem, aby zapewnić doskonałe cięcie, ale bez pozostałości po stopieniu w miejscu cięcia. Odbywa się to poprzez jak najszybsze usunięcie wszystkich oparów, które uwalniają się podczas cięcia. W ten sposób opary nie mogą zabarwić tkaniny poliestrowej. Jednocześnie unoszące się cząstki powstające podczas każdej obróbki cieplnej nie dostają się z powrotem na tkaninę i nie powodują żadnych odbarwień. System wyciągu oparów Summa sprawia, że na krawędziach tkaniny nie powstają żadne zabarwienia ani resztki stopionego materiału.

Wreszcie, co nie mniej ważne, laserowy system tnący Summa wykonuje wszystkie cięcia bezdotykowo i nie dotyka żadnej części tkaniny w trakcie procesu. Pociąga to za sobą wiele korzyści. Jednym z przykładów może być oszczędność czasu poświęconego na wymianę narzędzia i zredukowanie kosztów eksploatacyjnych (np. wymiany tychże noży). 

Rekomendacja HP dla współpracy ploterów laserowych serii Summa L z drukarkami sublimacyjnymi HP Stitch 

Dostawcy mogą pomóc klientom sprawdzając, które z powiązanych systemów są ze sobą kompatybilne. W tym celu firma HP oceniła i przetestowała plotery laserowe serii Summa L w ramach współpracy z drukarkami sublimacyjnymi HP Stitch. 

Summa potwierdza, że uzyskała uwierzytelnienie ze strony HP. To uznanie pozwala stwierdzić, że obie technologie bezproblemowo współpracują ze sobą, zapewniając wartość dodaną dla procesów pracy klienta. Firma HP twierdzi, że celem uwierzytelnienia z firmą Summa jest wzmocnienie wartości i przewagi konkurencyjnej HP Stitch i Summa. W rezultacie można zapewnić klientom rozwiązania wykraczające poza samą drukarkę. 

Dyrektor generalny firmy Summa, Erwin Vandousselaere dodaje: Dzięki naszej serii L, a w szczególności L3214, Summa wprowadziła prawdziwą zmianę produktywności do cięcia tekstyliów. Urządzenie to wyróżnia nie tylko prędkość, ale również zachowanie najwyższej dokładności i spełnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Ponadto dzięki szerokości 3,2 m sprzęt zapewnia doskonałą synergię z wielkoformatowymi drukarkami tekstylnymi takimi jak drukarki HP Stitch. 

Seria drukarek HP Stitch do druku sublimacyjnego barwnikowego charakteryzuje się najszybszym dopasowaniem kolorów dostępnym na rynku. To doskonały atut dla produktów końcowych, jeśli są dobrze wykończone. Aby to osiągnąć, klienci mogą polegać na serii L firmy Summa. 

Dla firm działających w środowiskach o dużych przepustowościach produkcyjnych zdolność produkcyjna jest źródłem zysków. W takim przypadku tym ważniejsze jest, aby zoptymalizować procesy robocze i tworzyć najbardziej jakościowe produkty w jak najkrótszym czasie. Istotną kwestią jest tutaj koordynacja pomiędzy drukiem a cięciem. 

Proces optymalizacji przepływu pracy u klienta wykracza poza cięcie i drukowanie. Jest to suma wszystkich elementów i tego, jak dobrze ze sobą współpracują. Klienci mogą polegać na serii L firmy Summa przy cięciu laserowym szerokiego zakresu zastosowań tekstylnych. Przykładem może być cięcie odzieży sportowej za pomocą urządzenia L1810 Vision oraz pokonywanie rekordów wydajności w przypadku wielkoformatowych oznakowań typu soft signage, które są wycinane za pomocą plotera laserowego L3214. 

***

Dystrybutorem ploterów laserowych marki Summa jest firma Integart Sp. z o.o., która w swoim Centrum Demonstracyjnym w centrali firmy w Błoniu k. Wrocławia organizuje pokazy cięcia laserowego z wykorzystaniem plotera Summa L1810. W każdej chwili Klient może porównać rozwiązanie Summa L z Summa F.

Udział w indywidualnym pokazie to szansa na rozmowę z ekspertami ds. technologii cięcia laserowego, poznania możliwości obróbki różnych materiałów oraz wyliczenia realnych, finansowych korzyści z wykorzystania tych urządzeń w firmie. Integart gwarantuje 100 proc. wsparcie technologiczne oraz serwisowe. 

Wystarczy online wybrać dogodny termin i umówić pokaz cięcia:
https://www.integart.com.pl/pl/demolab/centrum/wroclaw-blonie

Można także skontaktować się z ekspertem ds. ploterów laserowych:
Michał Skrzypczyk, tel. kom.: +48 535 991 625, adres e-mail: m.skrzypczyk@integart.com.pl
lub skorzystać ze strony internetowej www.dobreplotery.pl.


Artykuł sponsorowany


www.integart.pl
www.dobreplotery.pl