Sappi ponownie podnosi ceny papierów graficznych
19 lip 2021 13:04

Firma Sappi Europe ogłosiła siódmą podwyżkę cen w tym roku - ceny wzrosną o nie mniej niż 10 proc. w przypadku różnych gatunków papierów graficznych.

Podwyżka zostanie zastosowana ze skutkiem natychmiastowym w odniesieniu do wszystkich nowych zamówień.

Producent papieru poinformował, że podwyżka będzie dotyczyła wszystkich rodzajów papieru powlekanego bezdrzewnego, niepowlekanego i powlekanego mechanicznie na wszystkich rynkach europejskich. Firma Sappi stwierdziła, że utrzymujący się znaczny wzrost kosztów surowców i opłat przewozowych sprawił, że działania te są niezbędne do odzyskania rentowności. „Podwyżka zostanie zastosowana ze skutkiem natychmiastowym w odniesieniu do wszystkich nowych transakcji, a najpóźniej do 1 października, w zależności od bieżących umów” – czytamy w oświadczeniu firmy Sappi.

Na początku roku firma Sappi ogłosiła podwyżkę cen o 8-10  proc. na bezdrzewne powlekane i bezdrzewne niepowlekane papiery w Europie, obowiązującą od marca. W kwietniu nastąpiła kolejna, ogólnoeuropejska podwyżka cen na wszystkie rodzaje papieru powlekanego i niepowlekanego bezdrzewnego o 7-10 proc., obowiązująca od 1 czerwca, która stanowiła dodatek do wcześniej ogłoszonych i wprowadzonych podwyżek. Wzrosły również ceny papierów opakowaniowych i specjalnych, tektury falistej oraz produktów do sublimacji i druku atramentowego.

Wielu producentów papieru, płyt i farb drukarskich również zostało zmuszonych w tym roku do podniesienia cen lub wprowadzenia dopłat w związku z dynamicznym wzrostem kosztów surowców i transportu. 

Opracowano na podstawie informacji portalu Printweek

 

 

 

cript>