Cyfrowa transformacja z DuPont Artistri
20 lip 2021 16:06

Dzięki długiej historii w dziedzinie technologii i innowacji DuPont jest dziś wiodącym producentem atramentów do druku cyfrowego. Przez ponad 30 lat firma nieustannie rozwijała markę Artistri, portfolio atramentów, które są dziś wykorzystywane na całym świecie w różnych segmentach przemysłu i w różnych zastosowaniach.

Najpopularniejsze zastosowania atramentów Artistri obejmują druk na tekstyliach (odzież, wyposażenie domu, oznakowania zewnętrzne), druk komercyjny (np. książki) czy druk opakowań (tektura falista) oraz druk domowy i biurowy (gdzie marka Artistri miała swój początek).

Nowym podsegmentem branży druku opakowań, który zwiększa obecnie zapotrzebowanie na rozwiązania druku cyfrowego, są opakowaniowe folie giętkie. Atrakcyjność druku cyfrowego w porównaniu z drukiem analogowym (offset, wklęsłodruk i fleksografia) rośnie z roku na rok, a atramenty odgrywają w tym procesie strategiczną rolę. Obecnie druk cyfrowy zapewnia unikalne korzyści w zakresie dostosowania do potrzeb klienta, krótkich serii (nieosiągalnych ekonomicznie w innych procesach drukowania), elastyczności projektowania, doskonałości kolorów i zrównoważonego rozwoju.

Wsparcie cyfrowej transformacji

DuPont jest głęboko zaangażowany we wprowadzanie druku cyfrowego do branży produkcji opakowań. Dzięki ponad 45-letniemu doświadczeniu w tej dziedzinie poprzez rozwiązania Cyrel, firma wspiera klientów z branży etykiet, tektury falistej i opakowań giętkich w ich przejściu z druku analogowego na cyfrowy. Przede wszystkim DuPont angażuje się w opracowywanie rozwiązań z zakresu atramentów do druku cyfrowego, aby wspomóc zrównoważony rozwój rynku opakowań, w tym pełną gamę atramentów do kontaktu z żywnością dla różnych segmentów rynku opakowań.

Rynek opakowań giętkich musi realizować więcej zamówień krótkoseryjnych o coraz krótszych czasach produkcji, co sprawia, że połączenie druku cyfrowego z tradycyjnymi metodami jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak wprowadzenie cyfrowego druku atramentowego do tego segmentu nie jest pozbawione poważnych wyzwań. Przetwórcy poszukują szybkich rozwiązań na szerokiej gamie podłoży (PE, PET, OPP itp.) z odpowiednią szybkością suszenia, która ma kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości druku. Druk bezpośredni i na rewersie, wykorzystanie białego atramentu, zastosowanie bardzo różnych metod wykańczania (laminowanie, zgrzewanie na zimno itp.) oraz kwestie związane z primerem – wszystko to składa się na wyzwania dotyczące rozwiązań wodnego druku atramentowego. Firma DuPont jest przekonana, że dzięki połączeniu jej doświadczenia w zakresie technologii druku (atramenty, dyspersje, polimery, primery) z doświadczeniem jej partnerów branżowych zostaną opracowane rozwiązania odpowiadające na potrzeby rynku, a w nadchodzących latach nastąpi wzrost cyfrowej transformacji opakowań giętkich.

Zrównoważony rozwój

Kolejnym wymiarem, jaki atramenty na bazie wody wnoszą do świata druku opakowań, jest zrównoważony rozwój. Konsumenci, właściciele marek i sieci handlowe są coraz bardziej wyczuleni na wpływ opakowań na środowisko, dlatego drukarnie koncentrują się na obniżaniu śladu ekologicznego i poprawie zrównoważonego charakteru swoich rozwiązań w zakresie opakowań przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu jakości i spójności druku. Wodne atramenty pigmentowe, takie jak linia produktów atramentowych Artistri, są kluczowym atutem dla producentów druku cyfrowego, którzy chcą sprostać wymaganiom przemysłu w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Partnerstwo firmy DuPont z producentami maszyn fleksograficznych i wklęsłodrukowych, jak również z producentami OEM zajmującymi się drukiem cyfrowym umożliwia zaspokojenie obecnych i przyszłych potrzeb rynku oraz pozwala na zastosowanie produktów i procesów opracowanych w ciągu ponad 30 lat rozwoju technologii druku atramentowego. DuPont rozumie, że sukces zależy od zdolności do ścisłej współpracy w całym przemyśle drukarskim, włączając w to producentów maszyn drukarskich, producentów technologii suszenia (gorące powietrze, IR, NIR itp.), producentów podłoży, dostawców głowic drukujących, jak również dostawców pigmentów i chemikaliów.

Korzyści dzięki współpracy

Atramenty DuPont Artistri są obecnie szeroko stosowane w przemyśle tekstylnym (dekoracje domowe, odzież i ubrania), a ich asortyment obejmuje zarówno atramenty pigmentowe do druku rolowego, jak i do bezpośredniego druku na odzieży.

Wodne atramenty pigmentowe do tekstyliów przynoszą szereg korzyści: ekonomicznych (brak kapitałochłonnych inwestycji, brak kosztów poprodukcyjnych, skrócony czas wprowadzania na rynek), mnogości zastosowań (mogą być stosowane do wszystkich tkanin i mają lepszą odporność na promieniowanie UV niż atramenty barwnikowe) oraz przyjazności dla środowiska (brak lub niewielkie zużycie wody, niższe zużycie energii i niski ślad chemiczny).

Firma DuPont jest przekonana, że dzięki współpracy z branżą opakowaniową rozwiązania atramentowe w tym segmencie rynku także przyniosą ogromne korzyści, od konsumenta po wszystkich uczestników łańcucha wartości, zapewniając doskonałe, trwałe kolory i zrównoważone rozwiązanie najtrudniejszych wyzwań związanych z drukiem. AN