Drukarnia książek uwikłana w skandal
29 lip 2021 10:01

Jedna z największych drukarń książek w Europie została uwikłana w skandal związany z wyzyskiem i nadużyciami wobec zagranicznych pracowników.

Znana włoska drukarnia książek Grafica Veneta została wymieniona jako firma wykorzystująca pakistańskich pracowników, którzy otrzymywali wynagrodzenie 4,50 euro za 12-godzinną pracę zmianową.

Według raportu TGR Veneto, pracowników dostarczał pośrednik – firma BM Services z siedzibą w Trentino, prowadzona przez dwóch obywateli Pakistanu. BM Services specjalizuje się w usługach konfekcjonowania produktów wydawniczych dla podmiotów trzecich.

Kontrola w siedzibie drukarni Grafica Veneta w Padwie pod Wenecją została przeprowadzona przez policję, która rozpoczęła śledztwo w maju 2020 r. po znalezieniu na poboczu drogi związanego i pobitego pakistańskiego pracownika.

Szczegóły życia robotników, z których wielu właśnie przybyło do Włoch, są makabryczne. Odebranych do pracy o świcie, wieczorem przywożono z powrotem do dwóch domów w pobliżu firmy, gdzie mieszkali w trudnych warunkach, pod nadzorem. Ci, którzy zbuntowali się przeciwko tej sytuacji nawiązując kontakt ze związkami zawodowymi, byli porywani, odbierano im dokumenty i telefony, byli też bici – stwierdzają przedstawiciele TGR Veneto.

Pięciu obywateli Pakistanu znajduje się obecnie w więzieniu, podczas gdy dyrektor zarządzający Grafica Veneta Giorgio Bertan i kierownik ochrony Giampaolo Pinton przebywają najprawdopodobniej w areszcie domowym.

W oświadczeniu opublikowanym na Instagramie prezes Grafica Veneta, Fabio Franceschi powiedział, że firma jest „całkowicie nieświadoma” działalności pośrednika i sugerował, że ​​inne drukarnie również mogą znaleźć się w podobnej sytuacji.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanych na portalu Print Week