Nowa technika druku na szkle
12 sie 2021 10:24

Druk cyfrowy umożliwia realizację skomplikowanych, spersonalizowanych projektów przy relatywnie niskich kosztach. Jednak do niedawna proces ten nie nadawał się do wykonania trójwymiarowych dekoracji na standardowych produktach szklanych – zamiast tego trzeba było tworzyć kosztowne formy dopasowane do różnych przedmiotów. Teraz firmy Marabu i Koenig & Bauer połączyły siły, aby stworzyć pionierskie rozwiązanie problemu oferując producentom wyrobów szklanych atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych technik zdobienia.

Wytwarzanie produktów szklanych z dekoracją teksturowaną zwykle wymaga szeregu etapów przygotowawczych. Proces ten wiąże się z dużym zużyciem energii, a krótkie serie produkcyjne są kosztowne. Każdy szklany przedmiot, który ma otrzymać teksturowane wykończenie dekoracyjne, musi być wykonany we własnej formie, aby uzyskać odpowiednią wypukłą powierzchnię niezbędną dla wytłaczanej dekoracji. Produkcja jest czasochłonna i wymaga odpowiedniego planowania. Tłoczenie nie jest jednak idealne w przypadku wysoce spersonalizowanych wyrobów szklanych, na które obecnie istnieje duże zapotrzebowanie, na przykład w branżach perfumeryjnej i napojów (win, napojów spirytusowych i piwa).

Firmy Marabu i Koenig & Bauer opracowały wspólnie innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia bezpośredni zadruk wysoce spersonalizowanych opakowań szklanych, od pojedynczych elementów po duże ilości produkowane na skalę przemysłową. Dzięki temu uzyskane kontury są znacznie ostrzejsze niż w przypadku konwencjonalnego wytłaczania. Możliwe jest także precyzyjne nakładanie wielu warstw atramentu w jednym przejściu, co pozwala na uzyskanie niezwykłych, teksturowanych wykończeń. Proces jest realizowany przy użyciu systemów drukujących z serii Kammann K15 i K20 firmy Koenig & Bauer.

Metoda pozwala również na drukowanie dużych obszarów i gradację kolorów, często wymaganych np. w przypadku logo marki. Ponadto teksturowane wykończenia można łączyć z kolorowymi elementami, aby uzyskać atrakcyjne efekty wizualne. Wszystkie etapy procesu drukowania są płynnie zintegrowane z systemami K15 i K20, co pozwala między innymi na dekorowanie wyrobów szklanych o dowolnym kształcie. Na etapie testów dekoracje osiągnęły dobre wyniki, zgodne z obowiązującymi normami – okazały się odporne na chemikalia i ścieranie, a także na zmywanie w zmywarce. Ten prosty, ale skuteczny proces wydaje się być atrakcyjną alternatywą dla konwencjonalnych metod wytłaczania.

Zalety atramentów Marabu

Nowe atramenty Marabu zostały stworzone specjalnie z myślą o drukowaniu cyfrowym dekoracji teksturowanych, w szczególności na podłożach szklanych. Precyzyjna metoda druku umożliwia realizację projektów niezwykle wyrafinowanych i eleganckich na szklanych przedmiotach takich jak flakony na perfumy, szklanki czy butelki na napoje. Liczbę warstw nadruku można zmieniać zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta. Zastosowanie specjalnie opracowanego atramentu pozwala na tworzenie wysoce spersonalizowanych dekoracji bez konieczności stosowania dedykowanych form. Korzyści obejmują możliwość uzyskania ostrych konturów, drobnych tekstur i dokładnego odwzorowania punktów oraz drukowania kształtów wypukłych i wklęsłych. Koszty jednostkowe nie są zależne od wolumenu. Istnieje możliwość naniesienia dowolnej liczby wzorów na wybrany produkt szklany podczas jednego przejścia.

Masowa personalizacja

Rośnie popyt na produkty niestandardowe, co można zaobserwować w różnych dziedzinach: opakowaniach, grach, modzie, sprzęcie AGD i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Konsumenci są również gotowi zapłacić za takie produkty wyższą cenę. Według sondażu przeprowadzonego przez Deloitte Consumer Review, od 30 do 50 proc. respondentów jest skłonnych zapłacić do 20 proc. więcej za spersonalizowany produkt. Producenci i sprzedawcy detaliczni reagują szybko na nowe trendy i poszukują odpowiednich rozwiązań.

W tym kontekście firmy Marabu i Koenig & Bauer połączyły swoje umiejętności i zasoby, aby umożliwić szybką i relatywnie niedrogą produkcję bardzo atrakcyjnych wzorów, bez uszczerbku na jakości. Najnowocześniejsza technologia ma ogromny potencjał w zakresie zdobienia szkła - podkreśla Tobias Lang, product manager ds. atramentów cyfrowych w Marabu. Tim Schnelle, kierownik sprzedaży w Koenig & Bauer Kammann, dodaje: Koenig & Bauer i Marabu dały branży opakowaniowej kolejne narzędzie, za pomocą którego można stawić czoło pojawiającym się wyzwaniom. Nowa metoda drukowania to unikalny proces zdobienia szkła, który uzupełnia istniejące techniki.

Opracowano na podstawie informacji serwisu WhatTheyThink