Premiera nowego produktu Sappi i ISBC
13 sie 2021 09:41

Drukowana elektronika zyskuje na popularności, a systemy identyfikacji radiowej (RFID) przestają być technologią niszową. Z powodzeniem wykorzystuje się je w wielu dziedzinach życia codziennego: w paszportach, dowodach osobistych i dokumentach podróżnych, a nawet w ubraniach czy wypożyczanych z biblioteki książkach. Ogromna skala i złożoność rynku RFID stwarzają nowe możliwości dla branży poligraficznej. Zgodnie z tymi trendami firma ISBC wprowadziła na rynek innowacyjny papier ISBC RFID, oferowany w arkuszach i wykonany w 100 proc. z podłoża wyprodukowanego przez firmę Sappi.

ISBC posiada 19-letnie doświadczenie w wytwarzaniu produktów opartych na technologii RFID. Z jej rozwiązań korzysta ponad 50 mln osób na całym świecie. Premierowy, inteligentny papier RFID jest produkowany w jednym z zakładów ISBC w dolinie mikroelektroniki w Moskwie.

Firma Sappi jest dostawcą zrównoważonych produktów i rozwiązań z włókien drzewnych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy Sappi pojawiła się wśród partnerów handlowych ISBC. Dostawca papieru RFID szukał alternatywy dla plastiku – podłoża, które może być wykorzystywane do inteligentnego drukowania. Papier Sappi Swiss Matt stosowany głównie w druku na wielkoformatowych maszynach atramentowych okazał się idealnym wyborem ze względu na białą powierzchnię, wysoką jakość druku i wodoodporność. Dzięki jedwabistości w dotyku papier przypadł do gustu także konsumentom. Od samego początku było jasne, że skorzystamy na rozwijaniu naszych projektów dla klientów w bezpośredniej współpracy z Sappi. Ugruntowana wiedza w dziedzinie papieru specjalistycznego pozwoliła nam zrobić duży krok naprzód – mówi Nikita Kozhemyakin, dyrektor ds. rozwoju biznesu Grupy ISBC.

Nieszablonowe myślenie

Wraz z rosnącym popytem i rozwojem potencjalnych zastosowań rynek poligraficzny stoi przed wyzwaniem ulepszenia istniejących produktów i usług zgodnie z nowymi możliwościami technicznymi. Wykorzystując papier ISBC RFID firmy poligraficzne mogą teraz rozszerzyć swoje portfolio o drukowaną elektronikę. ISBC RFID Paper zawiera chip RFID, a jednocześnie  pozostaje łatwy do zadrukowania jak zwykły arkusz papieru, co czyni go ekonomicznym rozwiązaniem dla firm poligraficznych. Znaczniki RFID są osadzone w arkuszach papieru nie powodując żadnego efektu na jego powierzchni – papier pozostaje płaski i gładki.

Kolejną zaletą jest fakt, że można go zadrukować różnymi technikami za pomocą rozmaitych maszyn drukujących, co eliminuje kosztowne, wewnętrzne prace rozwojowe i pozwala uniknąć inwestycji w nowy sprzęt, oprogramowanie i wdrażanie nowych procesów biznesowych. Pożądane informacje można po prostu przenieść do wbudowanego w papier chipa RFID. Na potrzeby procesu kodowania ISBC opracowała specjalną maszynę kodującą i materiały szkoleniowe. Linia ISBC RFID Paper jest wykorzystywana głównie do produkcji wizytówek, pocztówek, naklejek, ulotek promocyjnych, materiałów POS, kart dostępu i kart lojalnościowych, a także etykiet ochronnych marki oraz dyplomów.

Sekret tkwi w papierze

Pod względem ochrony zasobów i ochrony środowiska papier RFID zapewnia znaczną przewagę nad konwencjonalnymi, plastikowymi etykietami. Ivan Demidov, założyciel ISBC, mówi: Nasza opatentowana technologia jest wyjątkowa na rynku. Oferuje użytkownikom końcowym opcję wolną od PCW, bardziej zrównoważoną i przyszłościową. Etykiety RFID oparte na papierze zmniejszają ilość odpadów zarówno na etapie produkcji, jak i pod koniec cyklu życia produktu. Procesy drukowania zużywają również mniej energii i zasobów, co prowadzi do zmniejszenia śladu węglowego dla przyszłościowych, świadomych zrównoważonego rozwoju firm B2B i B2C.

Jak dziś kształtuje się świat pod względem stopnia wykorzystania technologii RFID, która może odegrać ważną rolę dla przemysłu papierniczego? ISBC RFID Paper nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań w wielu gałęziach przemysłu, dodając wartość cyfrową do prostych produktów przy niskich kosztach. W szczególności może być stosowany w przypadku kart zbliżeniowych w autobusach, pociągach, tramwajach i innych środkach transportu, a także kart przedpłaconych i podarunkowych, wizytówek i identyfikatorów kontroli dostępu, w tym kart do pokoi hotelowych, karnetów narciarskich lub opasek wstępu na imprezy i targi. Czujniki i etykiety papierowe można również zintegrować z dyplomami i innymi certyfikatami w celu weryfikacji autentyczności dokumentów, a konwencjonalne pocztówki można ulepszać, integrując tagi RFID z interaktywnymi adresami URL.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sappi