Benny Landa wspiera Highcon
19 sie 2021 11:13

Firma Highcon zajmująca się cyfrowym wykańczaniem druku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie (TASE) pod koniec ubiegłego roku. Oferta publiczna cieszyła się dużą popularnością i została wyceniona na 165 mln USD, a firma pozyskała 45 mln USD. Na początku tego roku stanowisko prezesa firmy Highcon objął były szef HP Indigo, Alon Bar-Shany, zaś największymi udziałowcami przedsiębiorstwa są firmy Landa i Jerusalem Venture Partners.

W wywiadzie dla izraelskiej publikacji biznesowej Globes Benny Landa powiedział, że Highcon ma przed sobą obiecującą przyszłość, ponieważ wprowadza przełomową technologię na potencjalnie duży rynek. Sam Landa ma na swoim koncie dziesiątki lat innowacji w branży drukarskiej. W 1977 roku założył firmę Indigo, która w 1993 roku wprowadziła na rynek swoją pierwszą cyfrową maszynę drukarską. Po sprzedaży Indigo do HP założył grupę firm Landa, do której należy Landa Digital Printing. Jeśli chodzi o Highcon, Benny Landa powiedział Globes, że chociaż firma została założona w 2009 roku, nadal pozostaje „młodą firmą”: Kiedy rozpoczynasz rewolucję na dużym rynku, wymaga to czasu i dużo cierpliwości. Czas jest potrzebny zarówno na rozwój technologii, jak i na edukację rynku - tak to jest, gdy wprowadzasz fundamentalną, rewolucyjną zmianę.

Powiedział, że zazdrościł ludziom, którzy tworzyli aplikacje ze względu na szybkie tempo rozwoju i komercjalizacji, ale podkreślił też, że aplikacje nie były oparte na „głębokiej technologii i głębokim uczeniu się.” Nie znam żadnej rewolucyjnej technologii, która następuje w krótkim czasie, ale rynek zaczyna dostrzegać, jak istotna dla opakowań jest produkcja cyfrowa, a nie analogowa i zaczyna być na nią znaczący popyt – stwierdził Benny Landa.

Stwierdził on również, że rozwiązania Landa Digital Printing cieszą się dużym zainteresowaniem. Nanograficzna technologia atramentowa również miała długi proces dojrzewania - firma ponownie zasiadła do deski kreślarskiej po jej wprowadzeniu na targach drupa 2012, aby 4 lata później powrócić z odnowionym produktem.

Od momentu wejścia na giełdę, kiedy cena akcji Highcon wynosiła 915 ILS (ok. 275 USD), wykazywała tendencję spadkową i w zeszłym tygodniu wynosiła 311 ILS (ok. 93 USD). Po opublikowaniu wywiadu z Bennym  Landą cena akcji wzrosła do 436 ILS (ok. 130 USD).

Sprzedaż Highcon w dotkniętym pandemią 2020 roku wyniosła 8,4 mln USD, co oznacza ponad 13 proc. spadek z 9,7 mln USD w 2019 roku. Firma podała jednak, że zrealizowała swoje zrewidowane w związku z COVID-19 cele. Strata operacyjna w 2020 r., po odliczeniu kosztów opcji, wyniosła 2,9 mln USD w porównaniu ze stratą w wysokości 13,6 mln USD w poprzednim roku.

W prezentacji dla inwestorów na początku tego roku Highcon stwierdził, że zajmuje się „ogromnym rynkiem we wczesnej fazie transformacji” z kilkoma megatrendami wpływającymi na przejście na cyfrowe wykańczanie. Rynek ten oszacowany został przez producenta na 7 miliardów dolarów „możliwości cyfrowego sprzętu wykańczającego”.

Firma poinformowała, że rozpoczęła rok 2021 z dużym portfelem zamówień na swoje cyfrowe urządzenia tnące i bigujące, a ten rok będzie obejmował pełne wdrożenie materiałów eksploatacyjnych piątej generacji, ujednoliconej platformy oprogramowania we wszystkich modelach oraz nowego modelu cenowego, obejmującego pakiet usług i materiałów eksploatacyjnych. Firma twierdzi, że buduje również relacje z kluczowymi graczami w branży, w tym EFI, HP, Barberan, Domino i Koenig & Bauer.

Opracowano na podstawie informacji portalu Printweek

cript>