Kongsberg Precision Cutting Systems przejmuje MultiCam
23 sie 2021 12:00

Firma Kongsberg Precision Cutting Systems (Kongsberg PCS) poinformowała o przejęciu MultiCam, amerykańskiego producenta i dystrybutora maszyn tnących CNC (Computer Numerical Control) oraz cyfrowych procesów wykańczających.

Przejęcie MultiCam wraz z jego zakładami produkcyjnymi w USA oraz biurami sprzedaży w Kandzie i Niemczech rozszerza zasięg rynkowy firmy Kongsberg PCS oraz jej bazę klientów w Ameryce Północnej i Europie, a także tworzy pierwszego na świecie zdywersyfikowanego dostawcę cyfrowych maszyn do obróbki wykańczającej i cięcia CNC.

Stuart Fox, prezes Kongsberg PCS, powiedział: To wielki dzień dla Kongsberg i MultiCam. Połączenie naszych firm mające na celu dostarczanie najlepszych w swej klasie procesów cięcia i wykańczania zapewni ogromną przewagę naszej globalnej bazie klientów. Nie mogę doczekać się rozpoczęcia procesu łączenia naszych firm i eksploracji nowych rynków, gdy tylko dokończymy transakcję.

Informacja o akwizycji pojawia się zaledwie pięć miesięcy po utworzeniu Kongsberg PCS jako samodzielnej firmy przez jej nowego właściciela, OpenGate Capital. Partner tej ostatniej, Julien Lagrèze, powiedział: Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia cyfryzacji tego biznesu, dlatego opracowaliśmy założenia inwestycyjne, które obejmują rozwój Kongsberg PCS poprzez innowacyjność i dodatkowe inwestycje. Dzięki temu strategicznemu połączeniu i nowym produktom oraz usługom Kongsberg PCS rośnie i rozszerza swój zasięg na szerszą, globalną bazę klientów.

Stuart Fox dodał: Od 1965 r. nazwa Kongsberg jest synonimem innowacyjności. Nasze systemy nie mają sobie równych w branży pod względem oferowanej precyzji, niezawodności i jakości od siedmiu dekad, a dzięki inwestycji naszych właścicieli kierujemy się planem, który z całą pewnością wzniesie tę solidną firmę na nowy poziom. MultiCam podziela te ambicje i – podobnie jak Kongsberg – ma lojalny i wartościowy zespół, który pracuje w firmie od wielu lat, pomagając w jej budowaniu oraz kształtowaniu do poziomu, na którym znajduje się dzisiaj.

W Kongsberg PCS jesteśmy szczęśliwi mogąc rozbudowywać i poszerzać portfolio produktów oraz tworzyć nowe możliwości rozwoju oferty narzędzi i materiałów eksploatacyjnych. Oprócz wzmocnienia naszej oferty sprzętowej planujemy również wejście na nowe rynki i obszary, które – wedle naszej wiedzy – nie są obecnie obsługiwane, a które będą mogły skorzystać z naszych wiodących rozwiązań rynkowych. MultiCam posiada wyjątkowy zasięg rynkowy dzięki swej ofercie ploterów CNC oraz maszyn do wycinania laserowego, plazmowego, skoncentrowanym strumieniem wody i nożowego, dlatego jesteśmy zachwyceni, mogąc powitać ją w rodzinie Kongsberg.

Założona w 1989 r. firma MultiCam dostarcza innowacyjne rozwiązania CNC do cięcia przeznaczone dla wielu branż oraz zastosowań, począwszy od produkcji oznakowań po cyfrowe wykończenia, od przemysłu lotniczego/kosmicznego po motoryzacyjny, od obróbki arkuszy blachy po przetwórstwo stali, od obróbki drewna po produkcję szaf, od przycinania termoform do produkcji tworzyw sztucznych.

Komentując przejęcie David Morse, dyrektor generalny MultiCam, dodał:  W MultiCam od ponad 30 lat pracujemy nad stworzeniem organizacji na światowym poziomie, która koncentruje się na obróbce skrawaniem, frezowaniu, produkcji i cyfrowej obróbce końcowej. Marka MultiCam jest synonimem jakości, trwałości i łatwości użytkowania. Jesteśmy bardzo zadowoleni z połączenia sił z firmą Kongsberg, która zbudowała wyjątkową globalną markę i kulturę idealnie pasującą do tego, co stworzyliśmy w MultiCam.

Moim celem od zawsze było zapewnienie MultiCam właściwej skali działalności, tak by stała się w praktyce jedną z czołowych globalnych firm produkujących rozwiązania do cięcia w trzech kategoriach cięcia CNC. Połączenie 50-letniej, niesamowitej historii Kongsberg w dziedzinie wykańczania cyfrowego i ponad 12 tys. instalacji z przeszło 14 tys. zainstalowanych maszyn MultiCam wzmacnia naszą pozycję na globalnym rynku. Nie mogę doczekać się wspólnej pracy z fantastycznym zespołem menedżerskim Kongsberg przy tworzeniu światowej klasy, ogólnoświatowego dostawcy rozwiązań tnących. Wspólnie stajemy się silniejsi.

Po przejęciu przez Kongsberg Precision Cutting Systems firma MultiCam zachowa swoją nazwę, zaś David J. Morse – który zachowa stanowisko jej CEO - zasili także zespół menedżerów wyższego szczebla Kongsberg PCS.

Opracowano na podstawie informacji firmy Kongsberg PCS