W 2. kwartale wzrósł popyt na materiały etykietowe w Europie
2 wrz 2021 09:30

Po stosunkowo skromnym początku roku popyt na materiały etykietowe w Europie wystrzelił w górę w 2. kwartale 2021 r. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku zużycie samoprzylepnych materiałów etykietowych wzrosło o 9,3 proc. Należy to uznać za tym bardziej niezwykłe, jeśli uwzględnimy, że zapotrzebowanie na etykiety w 2. kwartale 2020 r. było znacznie wyższe od przeciętnego w związku z wybuchem pandemii koronawirusa, rosnąc w tempie 8 proc. rocznie. Szczyt popytu wiosną 2021 r. był skorelowany z ogólnym ożywieniem gospodarczym w Europie, o czym świadczy wzrost gospodarki UE o 13,2 proc. w porównaniu z 2. kwartałem 2020 r.

W przeciwieństwie do roku 2020 za wzrost popytu na materiały etykietowe w pierwszej kolejności odpowiadały papiery objętościowe w rolach, na które zapotrzebowanie wzrosło o rekordowe 14,6 proc. r/r, podczas gdy popyt na foliowe materiały etykietowe w rolach spadł o 4,2 proc. w porównaniu ze szczytowym 2. kwartałem 2020 r. (gdy role niepapierowego materiału zanotowały rekordowy wzrost o 22,4 proc.). Szczyt popytu na papier w rolach został ogłoszony już w 1. kwartale, kiedy to pojawiły się doniesienia o niedoborach papieru w łańcuchu dostaw, po okresie uzupełniania zapasów.

W ogólnym ujęciu w 1. połowie 2021 r. popyt na samoprzylepne materiały etykietowe wzrósł w Europie o 5,4 proc. w porównaniu z 1. połową 2020 r. (oraz o 7,7 proc. w przypadku papieru w rolach i o skromne 0,3 proc. folii w rolach).

W ujęciu regionalnym największy wzrost popytu w 1. połowie 2021 r. - liczony w solidnych wartościach dwucyfrowych w ujęciu rok do roku – zanotowano w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Europie Południowej i Wschodniej. Warto podkreślić, że rok temu wszystkie wymienione obszary wypadły znacznie słabiej od krajów z części północnej i centralnej kontynentu, które w 2. kwartale 2020 zanotowały ponad 15 proc. wzrost popytu, a teraz padły ofiarą znaczących spadków w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Opracowano na podstawie informacji stowarzyszenia FINAT