Pionierska inwestycja drukarni Aurika
12 paź 2021 09:53

Jedna z wiodących drukarń litewskich - Aurika niedawno zmodernizowała swój park maszynowy inwestując w pierwszą na świecie cyfrową maszynę drukującą HP Indigo 8K, innowację w zakresie produktywności i dokładności kolorów.

Uznając, że druk cyfrowy zyskuje na znaczeniu, firma zdecydowała się wzmocnić swoje wysiłki na rzecz zwiększenia wydajności produkcji etykiet po tym, jak odnotowała wzrost udziału druku cyfrowego w strukturze swojej produkcji.

Spółka założona w 1991 roku w Kownie (Litwa) jest główną drukarnią w regionie bałtyckim, a zarazem liderem rynku w produkcji etykiet i opakowań. Specjalizuje się w etykietach samoprzylepnych, etykietach typu wrap-around i opakowaniach giętkich dla klientów z branż spożywczej, napojów oraz kosmetycznej.

Kraje bałtyckie szybko stają się centrum produkcji i projektowania przemysłowego, a zdaniem wielu specjalistów konkurencja będzie nadal rosnąć, ponieważ coraz więcej dostawców druku zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z druku cyfrowego. Masowa personalizacja staje się nową realnością zarówno dla globalnych marek, jak i mniejszych firm. Aurika uwzględniła szybko zmieniający się popyt rynkowy i szukała planów, aby zmaksymalizować jakość oraz wzmocnić swoją pozycję na rynku.

Jako wieloletni klient HP, Aurika wykonywała średnio 5000 zleceń miesięcznie za pomocą posiadanej obecnie cyfrowej maszyny HP Indigo 6800 i sześciu maszyn fleksograficznych. Spółka dostrzegła potrzebę poszerzenia swoich możliwości w zakresie druku cyfrowego, chcąc zwiększyć wydajność i dostosować się do trendów.

Podczas pandemii koronawirusa przemysł drukarski odnotował znaczny wzrost zapotrzebowania na etykiety spożywcze, ponieważ producenci żywności starali się zaspokoić wzrost popytu. Aurika dostrzegła ten trend i we współpracy z HP zorganizowała seminaria internetowe dla obecnych i potencjalnych klientów, aby zaprezentować swoje możliwości produkcyjne. W rezultacie baza klientów i zyski poszybowały w górę, co dało firmie podstawę do zainwestowania w nową maszynę cyfrową.

Inwestycja Auriki w cyfrową maszynę HP Indigo 8K wydawała się naturalnym krokiem w rozwoju. System został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu produktywności i pozwolił firmie szybciej reagować na zmieniające się wymagania rynku. Co więcej, dzięki inwestycji Aurika była w stanie zająć się dłuższymi seriami i zadaniami, w których kolor ma kluczowe znaczenie, otwierając się na nowe rynki zbytu. Z pomocą PrintOS, Aurika była również w stanie zmierzyć wydajność realizowanych zadań druku, co było korzystne pod względem analizy operacji biznesowych.

System HP Indigo 8K jest wyposażony w Spot Master, najnowszą technologię automatyzacji kolorów HP Indigo. Spot Master to dobre rozwiązanie dla zwiększonego zapotrzebowania na szybki i dokładny druk, który wykorzystuje opatentowane algorytmy do dokładnego dopasowywania kolorów. Dzięki temu można zapewnić, że każdy element opakowania jest identyczny, niezależnie od tego, kiedy został zadrukowany.

Spodziewamy się, że cyfryzacja będzie przyszłością druku, dlatego postanowiliśmy działać natychmiast – powiedział dyrektor generalny drukarni Aurika, Arūnas Akstinas. - Słuchaliśmy tego, co myślą i czują nasi klienci i stwierdziliśmy, że jest to zgodne z wartościami HP: druk wysokiej jakości, krótsze nakłady oraz duży wybór surowców. Dzięki nowej maszynie cyfrowej HP Indigo 8K etykiety można w krótkim czasie spersonalizować w konkurencyjnych cenach. Nasz zespół chciał stworzyć wyjątkowe rozwiązania dla klientów, a dzięki nowej maszynie cyfrowej HP Indigo 8K możliwości są nieograniczone.

HP pomogło również firmie Aurika w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju. Drukarnia oferuje wiele ekologicznych i biodegradowalnych rozwiązań w zakresie etykiet i opakowań. W 2008 roku wdrożyła standard Systemu Zarządzania Środowiskowego, który jest stale doskonalony. Rozwiązania HP Indigo zapewniają kompleksowe wsparcie dla marek, które chcą poprawić swój wpływ na środowisko; ilość odpadów drukowanych jest zmniejszona o 40 proc., podczas gdy wszystkie maszyny drukarskie we flocie Indigo są wykonane w 96 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Aurika