BOBST kształtuje przyszłość produkcji etykiet
13 paź 2021 09:29

Po zaprezentowaniu strategii oneLABEL koncern BOBST doposażył swoje Centrum Kompetencyjne w Bobst Firenze we  Włoszech, w którym można zobaczyć teraz najszersze w branży portfolio maszyn fleksograficznych, inkjet UV oraz etykietowych All-in-One i przekonać się, w jaki sposób przetwórcy mogą zoptymalizować cały proces produkcyjny.

Wśród urządzeń pokazywanych w Centrum znalazły się m.in. MASTER DM5 All-in-One, All-Inline, cyfrowa maszyna do atramentowego druku UV etykiet Mouvent LB702-UV oraz rozwiązania dla fleksografii: VISION M1, MASTER M5 i MASTER M6.

Nasze portfolio oneLABEL obejmuje całe spektrum druku etykiet - powiedział Matteo Cardinotti, dyrektor generalny działu Narrow & Mid Web Printing & Converting. - W ciągu ostatnich kilku lat stało się jasne, że żadna pojedyncza technologia nie jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom. Rozumiemy, jak ważne jest znalezienie odpowiednich narzędzi do każdego zadania oraz że technologia cyfrowa i analogowa muszą ze sobą współpracować, aby zoptymalizować możliwości drukarń etykiet na całym świecie.
Maszyna do druku etykiet MASTER DM5 All-in-One, All-Inline łączy w sobie zalety technologii fleksograficznych i atramentowych BOBST w pojedynczym cyklu roboczym, umożliwiając nakładanie primera, drukowanie, zdobienie i cięcie w jednym przebiegu, przy udziale tylko jednego operatora. Modułowa maszyna drukująca wykorzystuje technologię będącą w całości własnością BOBST, a to oznacza, że przetwórcy korzystają tylko z jednego punktu kontaktowego. Ponieważ zaś oba moduły są w 100 proc. wyprodukowane przez firmę BOBST, nie muszą oni wybierać z ustalonego zestawu konfiguracji, lecz mogą stworzyć idealną maszynę dopasowaną do swoich potrzeb, począwszy od najprostszego urządzenia do druku etykiet aż po najbardziej zaawansowaną linię produkcyjną. Dodatkowe moduły mogą być dodawane w miarę upływu czasu, stosownie do zmian zachodzących na rynku.

Jak przekonuje producent, płynna integracja pomiędzy drukiem cyfrowym i fleksograficznym w MASTER DM5, w połączeniu z najwyższym poziomem automatyzacji, wyjątkową jakością druku (1200x1200 dpi) i największą prędkością cyfrowego drukowania (100 m/min), zapewniają doskonały poziom wydajności i rentowności. Dzięki BOBST DigiFlexo przetwórcy mogą zautomatyzować proces ustawiania i kontroli registra bocznego i wzdłużnego w trakcie konfiguracji i produkcji, nawet między flekso a drukiem cyfrowym. Maszyna ta jest również niezwykle kompaktowa, co oznacza, że ścieżka wstęgi jest krótka, a ilość odpadów zredukowana.

Z kolei wysokowydajna maszyna do atramentowego druku etykiet LB702-UV może realizować dowolne zlecenia krótko-, średnio- i wysokonakładowe. Drukując z prędkością do 100 m/min jest w stanie zadrukować w ciągu miesiąca do 200 tys. m2 podłoża, pracując tylko przez jedną, trwającą 8 godzin zmianę dziennie, obsługiwana przez jednego operatora. Jej sześć kolorów zapewnia najszerszą gamę barw w tej kategorii dzięki wykorzystaniu technologii BOBST oneECG (Extended Color Gamut), która nie wpływa na tempo drukowania. Opcjonalnie można dodać kolor biały, aby drukować z 70 proc. kryciem i z prędkością 45 m/min.

Maszyny MASTER M5 i MASTER M6 oferują najwyższy poziom technologii cyfrowych, m.in. DigiFlexo i oneECG. Te wysokowydajne maszyny zapewniają również wyjątkową wydajność dzięki zautomatyzowanym funkcjom takim jak automatyczna zmiana zleceń non-stop Excelprint, automatyczne ustawianie i kontrola registra PrintTutor oraz oparta w 100 proc. na serwomotorach regulacja docisku PrintTutor Plus.

Wreszcie, jeśli chodzi o wydajność i stabilność w produkcji etykiet, VISION M1 zapewnia niezmienne osiągi w zakresie jakości i powtarzalności rok po roku. Ta niedroga i niezawodna maszyna fleksograficzna, łatwa w obsłudze dla mniej wykwalifikowanych operatorów, jest dostępna w wersjach o szerokości wstęgi 370 i 430 mm pracujących z prędkością do 180 m/min.

Oferujemy świetne portfolio maszyn, które umożliwia firmom drukującym etykiety sprostanie wszystkim wymaganiom szybko zmieniającego się rynku - podsumowuje Cardinotti.

Opracowano na podstawie informacji firmy BOBST