Światowa premiera VariJET 106 Koenig & Bauer Durst
15 paź 2021 13:25

Firma Koenig & Bauer Durst w trakcie światowej premiery, która odbyła się w jej siedzibie w niemieckim Radebeul, zaprezentowała swoim klientom i interesariuszom maszynę VariJET 106, modułową jednoprzebiegową maszynę do cyfrowego zadruku arkuszy dla sektora pudełek składanych, opracowaną wspólnie przez Koenig & Bauer oraz Durst.

Beta-testy nowej maszyny, opartej na dowiedzionym rynkowymi sukcesami branżowym doświadczeniu obu firm, rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Pierwsze zespoły VariJET 106 mają zostać zainstalowane u europejskich i amerykańskich klientów w drugiej połowie 2022 r. Do grupy docelowej należą branże farmaceutyczna, kosmetyczna, tytoniowa i spożywcza, a także producenci pudełek składanych.

W trakcie premiery, na którą złożyły się prezentacje przeprowadzone w Centrum Doświadczeń Klientów (Customer Experience Center), zespół menedżerów podzielił się z uczestnikami szczegółami strategii opakowaniowej Koenig & Bauer. Przedstawiono aktualne informacje na temat postępów w cyfryzacji procesów biznesowych dla nowych produktów i usług.

Drukująca z prędkością 5500 ark./h maszyna formatu B1 łączy w sobie to, co najlepsze w obu światach: cyfrowego inkjetu i konwencjonalnego druku offsetowego. VariJET 106 wykorzystuje technologię inkjetu na bazie wody w celu zapewnienia najwyższej jakości druku. Innowacyjny system druku cyfrowego leży u podstaw wspólnych działań rozwojowych Koenig & Bauer oraz Durst. Platforma VariJET 106 opiera się na standardowej, wydajnej maszynie Rapida 106 Koenig & Bauer i elektronice głowic drukujących, doświadczeniu w zakresie druku inkjetowego oraz technologii workflow i procesorów obrazów rastrowych (RIP) firmy Durst. W jej skład wchodzi oprogramowanie Durst Analytics, Smarthop oraz Workflow.

Wykorzystując 7-kolorową technologię druku atramentowego na bazie wody zgodną z wymogami sektora żywności (CMYK plus pomarańczowy, zielony i fioletowy), VariJET 106 nadaje się do realizowania zleceń z branży spożywczej , które spełniają surowe obostrzenia dotyczące bezpiecznych dla żywności opakowań pierwotnych wykorzystujących opatentowaną technologię wodnego inkjetu. VariJET 106 może produkować spersonalizowane i zindywidualizowane produkty poligraficzne lub drukować naprzemiennie w krótkich i średnich seriach. 

Producent informuje, że VariJET 106 zapewnia:

  -  Modułową integrację procesów w całym procesie produkcji

  -  Połączenie druku cyfrowego ze sprawdzonymi modułami platformy Rapida

 -   Perfekcyjną dokładność registra dzięki procesom produkcji w linii

 -   Wysoce konkurencyjny TCO, wydajną produkcja ultrakrótkich i średnich nakładów

  -  Redukcję zużycia zasobów, kosztów magazynowania i odpadów

  -  Całkowitą elastyczność w przypadku opakowań testowych i nowych kampanii

  -  Najszybszą możliwą reakcję na potrzeby rynku

Koenig & Bauer i Durst połączyły swe siły i utworzyły niezależną spółkę joint venture w 2019 roku. VariJET 106 jest pierwszym produktem opracowanym wspólnie przez obie firmy. W fazie produkcji znajdują się już, stanowiące część wspólnego portfolio Koenig & Bauer Durst, urządzenia z serii Delta SPC 130 oraz CorruJET 170 – przeznaczone dla producentów opakowań z tektury falistej.

VariJET 106, Delta SPC 130 i CorruJET 170 zostały zaprojektowane z wykorzystaniem technologii obu firm jako zautomatyzowane, wydajne i bezpieczne dla żywności systemy drukujące. Zapewniają one krótszy czas reakcji, możliwość produkcji opakowań w większej liczbie wariantów i niższych nakładach, potencjał indywidualizacji oraz realizacji zleceń o niższej wartości. Odpowiadają one również na rosnące zapotrzebowanie klientów na bezpieczeństwo marki, zrównoważony rozwój i możliwość spełnienia wymagań właścicieli marek w zakresie komunikacji wielokanałowej, w tym e-commerce.

Robert Stabler, dyrektor zarządzający w Koenig & Bauer Durst, powiedział: Ta światowa premiera to powód do dumy – a co to była za podróż! Jesteśmy naprawdę podekscytowani postępem, jaki poczyniliśmy, i możliwościami, jakie daje nam VariJET 106, mimo tych trudnych czasów. Mamy miejsca testów beta na zaawansowanym etapie planowania. Ci potencjalni klienci, którzy mają już wizję masowej kastomizacji dla potrzeb klientów, będą z nami współpracować na zasadzie partnerstwa. Z informacji zwrotnych od naszych klientów wynika, że krótsze serie produkcyjne, masowa kastomizacja oraz potrzeba większej elastyczności są istotnymi powodami przejścia na produkcję cyfrową. 

Firmy odnoszące sukcesy muszą być w stanie wykorzystać pojawiające się trendy i zaoferować rozwiązania. Właściciele marek nieustannie dążą do tego, aby ich produkty wyróżniały się, wymagały krótszego czasu realizacji, a jednocześnie eliminowały odpady i spełniały wymogi zrównoważonego rozwoju oraz śledzenia i monitorowania. Właściciele marek chcą mieć także pewność, że nowe metody produkcji są niezawodne, zgodne z przepisami i efektywne kosztowo, podczas gdy przetwórcy potrzebują możliwości i kompetencji, aby dopasowywać produkty do potrzeb klientów na masową skalę i bez uszczerbku dla jakości. My to zapewniamy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer Durst