Pierwszy na świecie papier konopny do druku cyfrowego
20 paź 2021 09:20

Na Targach Książki we Frankfurcie 2021 niemiecki producent papieru, firma Hahnemühle zaprezentuje pierwszy na świecie hybrydowy papier do druku wykonany z włókien konopnych.

Nowy niepowlekany papier przeznaczony do druku książek i broszur został specjalnie zaprojektowany na potrzeby szybkich maszyn do druku atramentowego, analogowego offsetu i systemów druku cyfrowego.

To pierwszy papier wyprodukowany ze zrównoważonych włókien konopnych uprawianych w Europie, przeznaczony do produkcji przyjaznych dla środowiska produktów poligraficznych. Urzekający autentycznością papier zapewnia autorom, agencjom, drukarniom i wydawcom znakomite rezultaty w druku tekstów, zdjęć i obrazów– mówi Heidemarie Hinger, kierownik ds. rozwoju produktów i biznesu w Hahnemühle.

 „K jak konopie” („H is for HEMP”) to tytuł innowacyjnej encyklopedii autorstwa fotografki i pisarki Maren Krings. Krings tak tłumaczy ideę nowego papieru: Dzięki mojej ogólnoświatowej dokumentacji fotograficznej i badaniom nad konopiami chcę zachęcić ludzi do opuszczenia ich strefy komfortu i zaangażowania się w proaktywne rozwiązywanie problemów kryzysu społeczno-ekologicznego. Znalezienie papieru konopnego do wydrukowania tej książki było częścią moich starań na rzecz zrównoważonego rozwoju i troski, abym używała konopi wszędzie, gdzie to możliwe. Papier konopny Hahnemühle przerósł moje oczekiwania, oferując piękne wrażenia dotykowe oraz nadając książce świeży i zupełnie nowy wygląd.

Nowy papier konopny jest produkowany z czystej wody źródlanej, której Hahnemühle używa w zakładzie produkcyjnym firmy, położonym w rezerwacie przyrody. Woda jest wlewana do pobliskiej rzeki po w dużej mierze zamkniętym cyklu maszyny papierniczej – wolna od chemicznych środków czyszczących i konserwantów. Energia wykorzystywana do produkcji pochodzi w 100 proc. ze źródeł odnawialnych.

Papier konopny nadaje się do szybkiego druku atramentowego, analogowego offsetu i innych elastycznych systemów druku cyfrowego. Hahnemühle Hemp charakteryzuje się niepowtarzalną strukturą nadaną w procesie produkcji, jest bezkwasowy, dzięki czemu zachowuje wysoką odporność. Jest dostępny w dwóch gramaturach, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako papier okładkowy i papier zasadniczy, odpowiednio o gramaturze 280 g/m2 i 80 g/m2. Hahnemühle Hemp jest oferowany w rolkach do 50 cali (127 cm). Producent poleca go m.in. do cyfrowych maszyn arkuszowych HP Indigo i maszyn zwojowych HP PageWide.

Ponadto firma Hahnemühle oferuje papier Art Paper 250 tłoczony na zimno, który znajduje zastosowanie w cyfrowym druku książek i który otrzymał od HP Indigo 3-gwiazdkowy certyfikat świadczący o najwyższej jakości. To pierwszy na świecie certyfikowany papier FineArt przeznaczony do cyfrowego druku książek.

Hahnemühle konsekwentnie ulepsza swoje produkty i opracowuje nowe papiery, aby sprostać wymaganiom klientów oraz najnowszym technologiom drukowania. Firma jest również liderem na światowym rynku oryginalnych cyfrowych papierów FineArt wykorzystywanych do druku ekskluzywnych odbitek fotograficznych i reprodukcji dzieł sztuki.

Opracowano na podstawie informacji firmy  Hahnemühle