Nowi członkowie rodziny Xeikon Panther 2.0
28 paź 2021 14:17

Firma Xeikon ogłosiła uzupełnienie swojej gamy maszyn do druku atramentowego UV Panther 2.0 o dwa nowe modele do druku etykiet: Xeikon PX3300 i Xeikon PX2200. W miarę jak bogate portfolio firmy ewoluuje wraz z postępem technologicznym, nowe urządzenia - które zastępują dotychczas produkowane Xeikon PX3000 i Xeikon PX2000 – cechuje postęp zwłaszcza w dwóch obszarach: zastosowań oraz modułów, sprzyjający cyfryzacji produkcji poligraficznej.

Filip Weymans, wiceprezes ds. marketingu, mówi: Wyznaczamy drogę do pełnej cyfryzacji druku. Szybkość reakcji jest kluczowym czynnikiem dla każdej firmy, a można ją skutecznie osiągnąć jedynie poprzez digitalizację wszystkich procesów produkcji poligraficznej - nie tylko druku. Podstawą digitalizacji środowiska jest gromadzenie danych metodami cyfrowymi. Ilość danych rejestrowanych w czasie rzeczywistym tworzy informacje, które są niezbędne producentom etykiet do podejmowania decyzji opartych na faktach. Kolejnym aspektem są połączenia między maszynami a operatorami, które pomagają w przekazywaniu informacji o zleceniach między różnymi procesami produkcyjnymi lub zwracają uwagę operatorów, gdy jest to naprawdę potrzebne. Łączność z chmurą, interfejsy maszyna-maszyna i człowiek-maszyna naszych drukarek atramentowych UV umożliwią drukarniom etykiet osiągnięcie doskonałości operacyjnej na najwyższym poziomie. Oferują one ogromny potencjał w zakresie maksymalizacji OEE, zwiększenia skali zrównoważonego rozwoju i uczynienia działalności gotową na wszelkie przyszłe wyzwania.
Nowa seria Panther 2.0 zapewnia drukarniom etykietowym dodatkową możliwość rozbudowy gamy oferowanych rozwiązań. W maszynach zastosowano nowy stół do łączenia wstęgi, opcję wykrywania wstęgi oraz chłodzony wałek w sekcji utwardzania. Pozwala to na drukowanie wysokiej jakości etykiet na szerszej gamie podłoży, w tym clear-on-clear, które wymagają stosowania wysokiej jakości białej apli. Obie maszyny mogą być skonfigurowane z piątą stacją drukującą dla białego atramentu i drukują na szerokiej gamie nośników samoprzylepnych – oprócz materiałów przezroczystych również na papierze powlekanym, winylu, PP, PE, PET i foliach metalizowanych.
Maszyny Xeikon PX2200 i PX3300 wykorzystują zalety dedykowanych atramentów UV PantherCure, które spełniają oczekiwania właścicieli marek dotyczące etykiet o wysokim połysku, trwałych i odpornych na ścieranie. Technologia Panther DuraCure UV pozwala na uzyskanie efektu wysokiego połysku i najszerszego gamutu barw, zapewniając jednocześnie wyjątkową trwałość m.in. przy produkcji etykiet przemysłowych, chemicznych i gospodarstwa domowego, a także wysokiej klasy etykiet dla sektorów rynku piwa premium, alkoholi, napojów bezalkoholowych oraz kosmetyków i ochrony zdrowia.

Jak przekonuje producent, napędzane przez potężny cyfrowy interfejs (DFE) Xeikon X-800 nowe atramentowe maszyny UV Panther oferują doskonałą i spójną jakość druku w połączeniu z wiodącą w branży wydajnością. Łączność z chmurą jest realizowana poprzez X-800, zapewniając dostęp zarówno do danych maszyny, jak i do danych zlecenia takich jak zużycie farby, czas drukowania itp. Najnowsza generacja X-800 Xeikona umożliwia realizację wyjątkowych prac na maszynach z serii Panther takich jak druk haptyczny. Ta wyczuwalna w dotyku warstwa bieli zapewnia pożądany efekt zdobienia w połączeniu z pełnokolorowym drukiem, umożliwiając projektowanie etykiet o wyczuwalnej strukturze i zapewniających wrażenie luksusu. To samo dotyczy danych zmiennych, począwszy od druku czarno-białego po kolorową numerację aż do najbardziej złożonych aplikacji danych zmiennych w pełnym kolorze dzięki nowej opcji Vari-One firmy Xeikon.

Dzięki uzupełnieniu o dwie kolejne maszyny seria Panther 2.0 składa się obecnie z 7 różnych modeli do druku atramentowego UV. Należy do nich Xeikon PX30000, dostępny z sześcioma (CMYKOV) lub ośmioma (CMYKOV+WW) stacjami drukującymi. Teraz dołączą do niego Xeikon PX2200 o szerokości 220 mm, dostarczany z 4 lub 5 stacjami drukującymi, oraz Xeikon PX3300 o szerokości 330 mm, dostępny z 4 i 5 stacjami drukującymi lub w wersji HC-high capacity. Przy wysokim poziomie wydajności i niskim zużyciu energii maszyny Xeikon z serii Panther są teraz połączone z chmurą i wyposażone w interfejs HMI nowej generacji; pomaga to operatorom w monitorowaniu przepływu prac w celu zmaksymalizowania wydajności dzięki unikaniu przestojów i wąskich gardeł oraz wprowadzaniu zmian w locie przy zachowaniu pełnej kontroli nad kolorem. Daje to drukarniom etykiet pełną gwarancję jakości przy każdym zleceniu. Nowe interfejsy Xeikon pozwalają również na komunikację maszyn drukujących z innymi urządzeniami takimi jak zespoły do wykańczania i uszlachetniania po druku.

Weymans podsumowuje: Maszyny inkjetowe UV firmy Xeikon są w stanie zaspokoić wszelkie wymagania producentów etykiet. Może to wymagać wymiany starszej maszyny flekso, by stać się bardziej efektywnym i konkurencyjnym cenowo na rynku etykiet wysokiej i średniej jakości, rozszerzenia obszaru cyfrowego potencjału druku przez firmy drukujące płynnym tonerem lub zapewnienia inwestycji na poziomie podstawowym, które pozwolą każdej firmie poligraficznej wejść w obszar etykiet cyfrowych. Jako część szerszego portfolio etykietowego Xeikon (maszyny, materiały eksploatacyjne, przepływy prac, przetwórstwo, zdobienia, serwis), producenci mogą z czasem rozszerzyć swoje inwestycje pod względem szerokości wstęgi i kolorów lub podnieść możliwości przepływu pracy o systemy ERP lub MIS. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w zakresie innowacji cyfrowych Xeikon posiada dogłębne zrozumienie, które pozwala firmie oferować nie tylko najnowsze innowacje i technologie, ale również pełen pakiet usług wsparcia.

Modele Xeikon PX2200 oraz Xeikon PX3300 można oglądać w Globalnym Centrum Innowacji firmy Xeikon w Lier; obie maszyny – wraz z modelem PX3300 HC – są już dostępne w sprzedaży na terenie Europy i Ameryki Północnej.

Opracowano na podstawie informacji firmy Xeikon