Grupa HEINZEL rozbuduje papiernię w Laakirchen
2 lis 2021 15:22

Rady nadzorcze Laakirchen Papier AG i Heinzel Holding GmbH podjęły decyzję o zakrojonych na szeroką skalę inwestycjach w zrównoważony rozwój austriackiej papierni Laakirchen, mając na względzie przyjazną dla środowiska przyszłość. W ramach programu inwestycyjnego o wartości ponad 100 mln euro maszyna papiernicza 11 (PM11), która produkuje papier SC wykorzystywany do druku czasopism, katalogów i materiałów reklamowych, zostanie przekształcona w wysokowydajną maszynę do produkcji opakowaniowych papierów makulaturowych (CB).

Papiery makulaturowe to produkty przyszłości dla biogospodarki o obiegu zamkniętym - mówi Kurt Maier, dyrektor generalny HEINZEL GROUP. - Po osiągnięciu łącznej produkcji ponad miliona ton przy wykorzystaniu dwóch maszyn papierniczych Laakirchen stanie się jednym z największych zakładów produkujących te produkty w całej Europie.

Przygotowania do przebudowy i uzyskania niezbędnych pozwoleń już się rozpoczęły. Pierwsze produkty z PM11 pojawią się na rynku w połowie 2023 roku. Oznacza to jednocześnie nasze całkowite wycofanie się z rynku papieru publikacyjnego w 2023 roku – mówi Franz Baldauf, dyrektor finansowy Laakirchen Papier AG. - Do tego czasu chcemy konsekwentnie zaopatrywać klientów kupujących dziś od nas papier SC. To ważne, biorąc pod uwagę obecny niedobór papieru na rynku.

Szeroka na 8,90 m PM11 będzie produkować papiery z makulatury o gramaturze 70 g/m2 i wyższej. Testlinery i fluting przeznaczone do produkcji tektury falistej wykorzystywanej w opakowaniach przemysłowych i konsumenckich, dla produktów rolnych i dla sektora e-commerce będą oferowane pod nazwą STARBOARD. Po osiągnięciu pełnej wydajności PM11 będzie produkować ponad 550 000 ton papieru rocznie.

Zmiana profilu produkcji wymaga znacznych inwestycji w Laakirchen. Zostanie na przykład zbudowany dodatkowy beztlenowy system oczyszczania ścieków do produkcji biogazu, dzięki czemu w papierni zmniejszy się zużycie paliw kopalnych. Dzięki tej inwestycji HEINZEL GROUP umacnia swoją pozycję wiodącego producenta papierów makulaturowych - mówi Sebastian Heinzel, akcjonariusz HEINZEL GROUP. - Rynek ten bardzo się rozwija, nie tylko ze względu na rozwój e-commerce i tendencję do wypierania opakowań z tworzyw sztucznych. Papiernia Laakirchen posiada bezkonkurencyjne atuty: lokalizację w samym sercu Europy oraz wydajne i nowoczesne maszyny. Dostawy surowców wtórnych dla Laakirchen zapewni Bunzl & Biach, firma handlowa należąca do HEINZEL GROUP i zajmująca się handlem makulaturą. Papiery z Laakirchen będą sprzedawane wraz z produktami Raubling Papier GmbH za pośrednictwem własnej sieci Grupy Heinzelsales.

Opracowano na podstawie informacji HEINZEL GROUP