Gallus Labelfire Low Migration drukuje dla sektora spożywczego
7 gru 2021 11:43

W ramach intensywnych prac rozwojowych inżynierowie firm Gallus i Heidelberg - z myślą o produkcji certyfikowanych, bezpiecznych dla żywności etykiet - udoskonalili maszynę do druku inkjetowego UV Gallus Labelfire. Wersja urządzenia zapewniająca niższą migrację farb została zaprojektowana do produkcji opakowań zgodnych z unijnymi przepisami i Ordynacją Szwajcarską dotyczących kontaktu z żywnością. Połączone siły techników obu firm opracowały serię farb Labelfire UVLM, które nadają się do zadruku opakowań przeznaczonych na produkty spożywcze. Dodatkowo zoptymalizowali technologię utwardzania UV w maszynie Labelfire, tak aby poprawić właściwości migracyjne warstwy farby.
Gallus Labelfire Low Migration stanowi rzeczywistą innowację. W porównaniu z poprzednią maszyną nie godzi się na kompromisy w zakresie jakości druku, palety barw czy odporności farb na światło – mówi Uwe Alexander, kierownik ds. produktów cyfrowych w firmie Gallus opisując nową maszynę. Thomas Schweizer, szef zarządzania biznesem i produktami w szwajcarskiej firmie, dodaje: Tak! Nazywamy to innowacją, ponieważ wspólnie z firmą Heidelberg osiągnęliśmy nowy poziom technologii druku atramentowego UV. Dotyczy on receptury farb oraz dopasowanej techniki utwardzania. Dzięki nim nasi klienci mogą spełniać stosowne przepisy UE, a także wskazówki Ordynacji Szwajcarskiej oraz Wytycznych Nestlé Guidance Note, tak by produkować etykiety i opakowania zgodne z wymaganiami dotyczącymi żywności.

Farby Saphira Digital Labelfire UVLM

Warunkiem wstępnym produkcji etykiet i opakowań na produkty spożywcze jest zgodność z odpowiednimi przepisami, a ponadto ze specyfikacjami dystrybutorów i właścicieli marek. Farby Labelfire UVLM spełniają wymagania rozporządzeń UE nr 10/2011, nr 1935/2004, nr 2023/2006 (GMP), Ordynacji Szwajcarskiej, wytycznych Nestlé Guidance Note oraz EuPIA. Jednak samo zastosowanie takich farb nie gwarantuje automatycznej zgodności z limitami migracji wymaganymi do certyfikacji etykiet.

Nowy system utwardzania w Labelfire Low Migration

Po zadruku farbami następuje ważny etap produkcji, czyli ich utwardzenie. To dlatego na innowacyjny system, oprócz nowej serii farbowej, składa się wysoce wydajne suszenie UV zapewniające optymalne utwardzanie farb.

Bezpośrednio po zadruku podłoże jest podawane do suszarki z komorą wypełnioną gazem obojętnym – azotem. Ograniczenie ilości tlenu umożliwia optymalne utwardzanie farb. Opcjonalny wzmacniacz (booster) światła UV wspomaga suszenie farb Labelfire UVLM przy wyższych prędkościach drukowania, nawet w warunkach maksymalnej prędkości produkcyjnej.

Oprócz nowego systemu suszenia UV maszyna Gallus Labelfire Low Migration została wyposażona w czujniki UV i tlenu, które mierzą parametry produkcji i wspomagają osiągnięcie najwyższej jakości druku etykiet oraz opakowań.

Jesteśmy dumni mogąc zaoferować naszym klientom system maszynowy, który drukuje wszechstronnie i wydajnie, a dodatkowo umożliwia bardzo szeroki zakres zastosowań i tym samym spełnia potrzeby różnych rynkowych segmentów. Labelfire Low Migration idealnie nadaje się do udanego wejścia na rynki cyfrowego druku opakowań na żywność i farmaceutyki - podsumowuje Thomas Schweizer.

Udane praktyczne testy Gallus Labelfire LM

Dwie maszyny Gallus Labelfire od miesięcy drukują w warunkach testowych etykiety i opakowania na żywność, spełniające wymogi prawne unijnego rynku. Pierwsze transakcje sprzedaży tych maszyn do klientów miały miejsce w październiku br.

Opracowano na podstawie informacji firmy Gallus