Ghent Workgroup przedstawia nowe standardy plików PDF 
24 sty 2022 16:00

W styczniu br. Ghent Workgroup (GWG), grupa łącząca stowarzyszenia branżowe, opublikowała nowy podręcznik zawierający standardy użytkowania plików PDF (PDF Standards FAQ). Praktyczny przewodnik zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące standardów PDF. Autorem tego opracowania jest David van Driessche, dyrektor wykonawczy GWG i współprzewodniczący podkomitetu ds. specyfikacji i kontroli procesu.

Użytkownicy, którzy na co dzień pracują z dokumentami PDF, stykają się też z tematem standardów PDF. Niektórzy celowo zapisują pliki w formacie zgodnym z konkretnym standardem, podczas gdy inni mogą używać standardów, nawet nie będąc tego świadomymi. Dlaczego tak się dzieje? Wielu dostawców oprogramowania wdraża standardy definiując określone zastosowanie plików PDF. Właściwe korzystanie ze standardów jest ważne, a wiedza o ich różnych typach oraz o tym, co możemy lub czego nie możemy za ich pomocą osiągnąć, ma istotny wpływ na uzyskanie oczekiwanego rezultatu pracy. Właśnie dlatego członkowie Ghent Workgroup uznali, że ​​interesujące może być stworzenie dokumentu wyjaśniającego kwestie praktyczne i dostarczającego wskazówek pomocnych w poruszaniu się po świecie standardów PDF.

Jednym z największych ograniczeń w oferowaniu jakiejkolwiek złożonej technologii jest poczucie, że ludzie jej nie rozumieją – mówi David van Driessche i dodaje: Musimy przezwyciężyć te trudności czyniąc rzeczy prostszymi i bardziej zrozumiałymi dla użytkownika. I taki właśnie jest cel naszego nowego dokumentu. Oczywiście specyfika dokumentu zawierającego często zadawane pytania polega na tym, że nigdy nie jest tak naprawdę ukończony i będzie ewoluował wraz z rozwojem całej naszej branży.

PDF (Portable Document Format) opracowany przez firmę Adobe jest oficjalnie własnością Organizacji Normalizacyjnej (ISO) i stanowi normę międzynarodową, dostępną pod ogólnym numerem 32000 w dwóch wersjach: 32000-1, który jest powszechnie używany i 32000-2 traktowanym jako przyszły format. Zatem według stanu na dzień dzisiejszy PDF jest oficjalnym standardem. Dlaczego więc potrzebujemy innych standardów? Chociaż PDF jest ustandaryzowany, nie oznacza to, że wszystkie jego funkcje są odpowiednie do użytku we wszystkich sytuacjach. Od momentu wynalezienia PDF był bardzo pojemnym formatem i to nie zmieniło się na przestrzeni lat. Oficjalny opis standardu ISO obejmuje ponad 1000 stron, przy czym wiele wdrożeń oprogramowania i sprzętu obsługuje tylko części ogółu dostępnych funkcjonalności. Podstawowym celem wszystkich standardów opartych na PDF jest usunięcie niepewności co do możliwości zastosowania ich w konkretnej sytuacji. Oznacza to, że standardy PDF są podzbiorami PDF, przeznaczonymi do stosowania w określonych, kontrolowanych okolicznościach.

Lektura przewodnika opublikowanego przez GWG pozwoli czytelnikowi poznać różnice między poszczególnymi standardami i specyfikacjami PDF; dostarczy wiedzę o PDF/X-1, PDF/X-4 i PDF/X-6; podpowie, jakiej wersji PDF/X powinien używać oraz czym jest plik PDF/A i jakie są jego różne wersje. Przewodnik jest oferowany bezpłatnie, można go pobrać ze strony internetowej.

Grupa GWG utworzona w czerwcu 2002 roku jest międzynarodowym zgromadzeniem zrzeszającym stowarzyszenia branżowe, dostawców, nauczycieli i przedstawicieli branży poligraficznej z całego świata. Jej celem jest ustalenie i rozpowszechnianie najlepszych praktyk stosowanych w przepływach pracy w sektorze graficznym. Od momentu powstania, prawie 20 lat temu, organizacja konsekwentnie tworzyła specyfikacje procesów wymiany plików PDF, a także rozwijała przydatne narzędzia do automatyzacji procesów oraz testowania i usta- nawiania spójnych plików PDF do druku, publikacji i produkcji opakowań. 

Członkami GWG są stowarzyszenia graficzne, w tym między innymi: CIP4 (Szwajcaria), KVGO (Holandia), Febelgra (Belgia), Fespa (Wielka Brytania), Medibel+ (Belgia), PDFX-ready (Szwajcaria), Printing United Alliance (USA) i VIGC (Belgia). Wśród dostawców znajdziemy firmy: Agfa, callas software, Canon, DALIM Software, EFI, Enfocus, Esko, Global Graphics, Heidelberg, HYBRID Software, Kodak, PageProof, Ricoh, Tech Research (TagG) i Ultimate Technographics. 

Opracowano na podstawie materiałów Ghent Workgroup