Ravensburger korzysta z technologii Speedmaster
9 lut 2022 09:16

Ravensburger AG to jeden z wiodących światowych producentów gier planszowych i karcianych, zabawek, puzzli oraz książek dla dzieci. Znana z międzynarodowych marek, takich jak Brio, Think-Fun i Wonder-Forge, firma zatrudnia ponad 2300 pracowników na całym świecie. Większość jej produktów jest opracowywana i wytwarzana we własnym zakresie. Za wysoki stopień automatyzacji procesów produkcyjnych realizowanych w tym zakładzie odpowiada Speedmaster XL 106-5+L firmy Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) – pięciokolorowy system z jednostką powlekającą, który został oddany do eksploatacji latem 2021 roku.

Popyt na układanki i gry odnotowuje obecnie silny wzrost, świadczą o tym między innymi nakłady realizowane przez firmę Ravensburger, które w ostatnich latach znacznie wzrosły. W ciągu trzech lat liczba arkuszy drukowanych w Ravensburger wzrosła z 37 milionów do 49 milionów – mówi kierownik produkcji, Tobias Liebing.

Wysoce zautomatyzowany system druku

W centrum kompetencyjnym mieszczącym się w siedzibie firmy do produkcji poligraficznej wykorzystywany jest offsetowy druk arkuszowy. Stosowane tu poszczególne gatunki papieru, formaty i kolejność farb podlegają ścisłym normom. Za wysoki stopień automatyzacji produkcji w Ravensburger odpowiada pięciokolorowy system z jednostką powlekającą firmy Heidelberg. Rozszerzony format arkusza 76x106 centymetrów (standardowy format to 75x106 centymetrów) oznacza, że ​​wykorzystanie obszaru zadruku może być zoptymalizowane przy produkcji wielu stron na arkuszu. Speedmaster XL 106 to system z generacji 2020 z konfiguracją Push to Stop. Oprogramowanie wspomagające Intellistart 3 analizuje zadania na liście i samodzielnie określa, które sekwencje narządu mają być aktywowane podczas zmiany zadania. System operacyjny Speedmaster prowadzi inżynierów druku przez proces produkcji, wskazując, kiedy wymagana jest ręczna interwencja.

Szybsza logistyka płyt drukowych

Plate to Gallery to zautomatyzowane rozwiązanie do logistyki płyt, które podnosi płyty drukowe do poziomu galerii na maszynie. Dzięki AutoPlate Pro wymiana całego zestawu płyt odbywa się w pełni automatycznie we wszystkich pięciu zespołach drukujących i zajmuje niewiele więcej niż dwie minuty. W pełni automatyczny system pomiaru koloru Prinect Inpress Control reguluje podawanie i rejestrację farby w zakresie około stu arkuszy, podczas gdy system Quality Assistant monitoruje wszystkie parametry jakości. Gdy tylko wartości docelowe zostaną osiągnięte, Intellistart 3 automatycznie przełącza się na prędkość produkcyjną. Aby zmaksymalizować wydajność netto, system jest ustawiony na fundamencie podwyższonym o 525 milimetrów. System przenośników podłogowych automatycznie dostarcza puste palety po usunięciu każdego stosu. Tobias Liebing uważa, że ​​automatyzacja procesów jest niezwykle ważna. Przy czterech lub pięciu zmianach zleceń na godzinę, szybkość procesów narządzania decyduje o opłacalności produkcji – wyjaśnia.

Dostępność offsetowej maszyny arkuszowej na poziomie 99,4 procent

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w offsetową maszynę arkuszową Ravensburger przeprowadził szeroko zakrojone testy. System Speedmaster XL 106 zainstalowany w centrum demonstracyjnym Heidelberga w zakładzie w Wiesloch-Walldorf musiał udowodnić, jak wydajnie może wykonywać zadania drukowania klienta przy użyciu tych samych materiałów eksploatacyjnych, które miały być finalnie używane w Ravensburgu.

Wysokie wymagania, jakie postawiliśmy technologii w zakresie odpadów papierowych i wydajności netto, zostały całkowicie spełnione - potwierdza Liebing, który jest pod szczególnym wrażeniem niezawodności systemu, sprawdzającego się nawet przy stosunkowo cienkich materiałach drukarskich. Znakomite wyniki testu zostały potwierdzone w praktyce – sześć miesięcy po uruchomieniu Liebing informuje, że dostępność techniczna urządzenia wynosi 99,4 procent.

Automatyczna kompensacja zniekształceń papieru

Oprócz kartonu wiele prac Ravensburgera realizowanych jest na standardowym papierze, podatnym na zniekształcenia podczas procesu drukowania, co może prowadzić do pewnych niedokładności. Można temu przeciwdziałać dzięki automatycznej kompensacji rozciągnięcia papieru za pomocą systemu Prinect. Poziom zniekształceń można przewidzieć dla każdego gatunku papieru, a oprogramowanie kompensuje je podczas obrazowania płyt. Automatyczna kompensacja naciągu papieru w Prinect jest szczególnie skuteczna podczas drukowania motywów z drobnymi detalami, a także w przypadku dużej liczby powtórzeń na arkuszu.

Relacja z klientem oparta na zaufaniu i partnerstwie

Przekonanie firmy takiej jak Ravensburger do korzyści płynących z technologii Speedmaster XL 106 po raz kolejny pokazuje konkurencyjność naszej koncepcji Push to Stop - mówi dr David Schmedding, dyrektor zarządzający Heidelberger Druckmaschinen Vertrieb Deutschland GmbH. Nasze wieloletnie relacje z klientami z Ravensburger opierają się na zaufaniu i partnerstwie. Firma wie, że zawsze może polegać na zespole Heidelberga i naszej wiedzy – dodaje Mirco Klumpp, który odpowiada za sprzedaż i obsługę klienta.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg