UPM wstrzymuje sprzedaż w Rosji
7 mar 2022 09:25

Z powodu sytuacji w Ukrainie UPM wraz z innym producentem celulozy i papieru, firmą Stora Enso, wstrzymuje dostawy do Rosji. 3 marca przedstawiciele UPM poinformowali o zawieszeniu dostarczania produktów do rosyjskich kontrahentów.

W swoim oświadczeniu grupa z siedzibą w Finlandii stwierdziła, że szybko zmieniająca się sytuacja ma dalekosiężne konsekwencje w wymiarze ludzkim, politycznym i gospodarczym w Europie. W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę sytuacja geopolityczna w Europie trwale się zmieniła. Naszą główną troską są ludzie cierpiący z powodu wojny. Firma UPM zapewnia wsparcie swoim pracownikom w kluczowych obszarach. W tym tygodniu zaczęliśmy również udzielać Ukrainie wsparcia humanitarnego i materialnego.

UPM Raflatac posiada centrum dystrybucyjne w obwodzie kijowskim na Ukrainie zatrudniające 13 pracowników. Obecnie ośrodek został zamknięty do odwołania. UPM zatrudnia w Rosji 800 osób, z których większość pracuje w zakładzie produkcyjnym Chudovo Mills na południowy wschód od Petersburga. Zakład produkuje rocznie 155 000 metrów sześciennych  sklejki i forniru wykorzystywanych do budowy mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz. Na ten moment firma działa bez zakłóceń. Sprzedaż UPM w Rosji i w Ukrainie jest stosunkowo niewielka, stanowi około 2 proc. ogółu sprzedaży grupy UPM w zeszłym roku. Mniej niż 10 proc. drewna sprowadzanego przez UPM do Finlandii pochodzi z Rosji.

Chociaż przemysł leśny nie jest obecnie bezpośrednio objęty międzynarodowymi sankcjami, sankcje przeciwko sektorowi finansowemu mogą wpłynąć na działalność i transakcje UPM lub jej klientów w Rosji – zauważają przedstawiciele UPM.

Inny producent, Grupa Mondi znajduje się pod coraz większą presją i apelami do podjęcia działań w związku z jej rosyjskim biznesem. Justin Hobson, kierownik ds. marketingu w firmie Fenner Paper, wezwał branżę, aby masowo przesłała wiadomości kierownictwu Mondi, w tym dyrektorowi generalnemu Andy'emu Kingowi i prezesowi Philipowi Yea, wzywając ich do wstrzymania działalności prowadzonej w Rosji. W swoim apelu Hobson podkreślił, że ludzie powinni przestać kupować produkty Mondi, dopóki grupa nie podejmie działań afirmatywnych.

Moim zdaniem wszyscy powinniśmy wywierać na Mondi presję, aby zawiesić produkcję w Rosji. Tylko duże korporacje, takie jak Mondi, generujące obroty rzędu 5,5 miliarda funtów, wywierając presję na rząd rosyjski mogą zostać wysłuchane – stwierdził Hobson w swoim poście na blogu.

Hobson powiedział portalowi Printweek: Nie mam nic przeciwko samej firmie Mondi, w rzeczywistości dobrze się z nimi współpracuje, ale powinni zająć stanowisko, podobnie jak Ikea, Toyota i Stora Enso.

Obecna sytuacja spowodowała gwałtowny spadek kursu akcji Mondi pomimo dobrych wyników finansowych grupy.

Opracowano na podstawie informacji portalu Printweek