Bez bólu i bez błędów
21 mar 2022 12:43

Firma farmaceutyczna EMO-FARM, znana z takich produktów jak Naproxen EMO, Venożel, Maxibiotic czy Altacet, dokonała automatyzacji swoich procesów analizy materiałów opakowaniowych, inwestując w system kontroli wizyjnej EyeC Proofiler 600 DT. Cele to zwiększenie wykrywalności błędów w zatwierdzonych tekstach, ocena oznakowania Braille’a oraz kontrola tekstów w językach obcych na opakowaniach i ulotkach. Dotychczas kontrola przeprowadzana była wyłącznie manualnie.

Miesięcznie poddajemy kontroli 24 opakowania różnych produktów, co daje w sumie około 290 serii rocznie. Materiały opakowaniowe takie jak kartoniki jednostkowe, ulotki informacyjne, folie czy etykiety stanowią około 180 serii rocznie, w wielu językach. Sprawdzamy czeski, słowacki, grecki, gruziński, węgierski, poza oczywiście polskim i angielskim. Ubytek kawałka literki bywa nie do uchwycenia, nawet przez najbardziej wprawne oko korektorskie – informuje Magdalena Borowiec, kierownik działu kontroli jakości w EMO-FARM.

Oznakowanie Braille’a i wysokość wytłoczenia były największym wyzwaniem w firmie. Dzięki systemowi EyeC udało się go rozwiązać. Duże znaczenie miał fakt, że współpracująca z zakładem drukarnia też ma kompatybilne urządzenie oraz włączyła się w rozwiązanie problemu z wytłoczeniem. Ponadto zautomatyzowanie analizy materiałów opakowaniowych znacznie podniosło zgodność procesów z GMP, co w przypadku firmy farmaceutycznej jest bardzo ważne.

EMO-FARM nieprzerwanie działa na rynku farmaceutycznym od 1983 roku, wcześniej jako EMO, obecnie jest spółką wchodzącą w skład grupy Bausch Health. Specjalizuje się w produkcji żeli, maści i kremów. Do najbardziej znanych produktów wytwarzanych w EMO-FARM należą m.in.: Naproxen EMO, Venożel, Maxibiotic czy Altacet – znajdujące się w wyposażeniu większości domowych apteczek.

Dostawcą systemu Proofiler 600 DT jest EyeC Polska – producent zaawansowanych systemów kontroli jakości druku dla branż poligraficznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i FMCG. Systemy EyeC weryfikują wydrukowane użytki, arkusze i wstęgi: etykiet, kartoników, ulotek i folii. Weryfikacji podlegają: grafika, teksty, kolory, kody 1D, kody 2D, zapis Braille’a.

Proofiler 600 DT pozwala kontrolować poprawność obrazów, tekstów, kolorów, kodów kreskowych oraz zapisu alfabetem Braille’a. System porównuje projekt graficzny ulotki, kartonika, etykiety, folii z próbką referencyjną. Wykrywa błędy drukarskie, błędy w transkrypcji i wysokości punktu Braille’a. Rozpoznawane są też błędy natury korektorskiej: niewłaściwa czcionka (np. Arial zamiast Helvetica), niepożądane zastosowanie wytłuszczenia lub kursywy, brak czcionek specjalnych oraz brak znaków lub akcentów specjalnych. To sprawia, że jest niezastąpiony w farmacji, kosmetyce i poligrafii.

Opracowano na podstawie informacji firmy EyeC