Strajk UPM przedłużony
1 kwi 2022 09:32

Z ostatnich informacji przekazanych przez Związek Pracowników Przemysłu Papierniczego wynika, że akcja strajkowa w papierniach UPM, która rozpoczęła się 1 stycznia, zostaje przedłużona do 30 kwietnia br.

W wydanym 31 marca oświadczeniu przedstawiciele UPM stwierdzili: Kolejne przedłużenie o dwa tygodnie następuje w momencie, gdy intensywne negocjacje między związkiem a UPM doszły do etapu złożenia propozycji ugody.

Strony muszą przedstawić swoje stanowiska w sprawie warunków ugody do 14 kwietnia. Jyrki Hollmén, wiceprezes ds. rynków pracy w UPM, skomentował: W ostatnich tygodniach kontynuowano opracowywanie umów zbiorowych dla przedsiębiorstw. Działaniami tymi kierował specjalnie powołany mediator.

Zdaniem przedstawicieli związków strajk kosztuje UPM około 20 mln euro tygodniowo. UPM nadal nie skomentował oficjalnie wpływu, jaki przedłużająca się akcja strajkowa wywiera na finanse grupy. W strajku biorą udział oddziały: UPM Pulp, UPM Biofuels, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers i UPM Raflatac, prowadzące działalność w Finlandii. Akcja powoduje poważne problemy z dostępnością papierów graficznych i etykietowych w całej Europie. 

Przedstawiciele związku tak komentują obecną sytuację: Celem negocjacji i mediacji jest uzgodnienie nowych warunków po wygaśnięciu porozumienia w sprawie przemysłu papierniczego. Strajk przedłuża się, ponieważ cele stron nie są wystarczająco zbieżne, co widać było we wzajemnych negocjacjach i w trakcie postępowania pojednawczego. Do 14 kwietnia pozostały dwa tygodnie na ustosunkowanie się do najnowszej propozycji.

Na walnym zgromadzeniu, które odbyło się na początku bieżącego tygodnia, firma UPM wspomniała o sukcesie porozumień, jakie osiągnięto pod koniec ubiegłego roku w oddziałach UPM Plywood i UPM Timber. 

W nowej sytuacji na rynku pracy staramy się negocjować umowy specyficzne dla biznesu, koncentrując się na korzystnych dla obu stron warunkach, które pozwolą każdej firmie i jej pracownikom dobrze prosperować w przyszłości – mówią przedstawiciele UPM, powołując się na elastyczne praktyki pracy, które zostały już uzgodnione w Plywood i Timber. 

Około 200 członków związków zawodowych nadal pracuje w zakładach celulozowo-papierniczych przy zadaniach uważanych za krytyczne dla społeczeństwa (elektrownie i oczyszczalnie ścieków). Światowe związki zawodowe wezwały głównych udziałowców UPM do wywarcia presji na grupę w celu doprowadzenia do jak najszybszego rozwiązania obecnej sytuacji.

Opracowano na podstawie informacji firmy UPM