Nadzieje na porozumienie w UPM
13 kwi 2022 08:09

Pojawiła się szansa na osiągnięcie długo oczekiwanego porozumienia w papierniach UPM.

11 kwietnia przedstawiciele UPM ogłosili, że prowadzący negocjacje mediator, Leo Suomaa złożył wnioski dotyczące warunków porozumienia, a UPM i związki zawodowe zostały poproszone o udzielenie odpowiedzi do 14 kwietnia do godz. 10 rano czasu fińskiego.

Riitta Savonlahti, wiceprezes wykonawczy ds. zasobów ludzkich w UPM, powiedziała: Cieszę się, że negocjacje osiągnęły punkt, w którym prezentowane są ugody pojednawcze. Mam nadzieję, że wkrótce zostaną osiągnięte porozumienia i zaczniemy pracę w papierniach.

Jeśli uda się osiągnąć porozumienie, drukarnie etykiet odczują ogromną ulgę w całej Europie, gdzie brak dostępności materiałów spowodowany strajkiem zmusił niektóre firmy do wprowadzenia skróconego czasu pracy, a stowarzyszenie branżowe FINAT sygnalizuje szkodliwy wpływ kryzysu. Związek Pracowników Przemysłu Papierniczego poinformował, że rada dyrektorów omówi otrzymane propozycje ugodowe oraz status negocjacji UPM na spotkaniu 13 kwietnia.

Z trwającego procesu mediacyjnego, którego celem jest rozwiązanie długotrwałej akcji strajkowej w fińskich zakładach UPM, wyłania się jednak mieszany obraz. Negocjacje z UPM Biofuels są kontynuowane, natomiast w UPM Communication Papers utknęły w martwym punkcie i obecnie nie zaplanowano tu żadnego spotkania ze związkami zawodowymi. Dział Communication Papers firmy UPM osiągnął w zeszłym roku sprzedaż na poziomie prawie 3,58 mld euro i był największą jednostką biznesową UPM, ale także jedynym działem, który poniósł stratę, z ujemnym wynikiem EBIT w wysokości 79 mln euro. Jeśli w UPM Raflatac i UPM Specialty Papers zostaną osiągnięte porozumienia, przywrócenie pełnej produkcji w papierniach zajmie jeszcze kilka tygodni.

Firma UPM Raflatac zajmuje się produkcją podłoży etykiet i jest także największym dostawcą podkładów do etykiet stosowanych przez innych producentów materiałów etykietowych. UPM Specialty Papers produkuje papiery opakowaniowe, papiery typu kraft i papiery podkładowe.

Strajk dotyka fińskich celulozowni i papierni UPM i zgodnie z najnowszym przedłużeniem ma potrwać do 30 kwietnia. 

Zaangażowane w strajk jednostki UPM to:

  • UPM Jämsänkoski (papiery graficzne, w tym niepowlekany papier magazynowy i papiery specjalistyczne)
  • UPM Kymi (papiery graficzne WFC i WFU, w tym Finesse i Fine)
  • UPM Kaukas (papiery graficzne LWC, w tym Ultra i Star)
  • UPM Rauma (papiery gazetowe LWC)
  • UPM Tervasaari (specjalne papiery podkładowe)
  • UPM Raflatac Tampere (papiery etykietowe)

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu Print Week