Printeriors 2022
20 maj 2022 13:45

Sektor Printeriors 2022 na targach FESPA Global Print Expo (31 maja – 3 czerwca 2022, Messe Berlin, Niemcy) zaoferuje odwiedzającym kompleksową prezentację materiałów do zrównoważonej produkcji wnętrz, z wyraźnym naciskiem na aplikacje wytwarzane przy użyciu procesów przyjaznych dla środowiska i materiałów pozyskiwanych w sposób etyczny.

Znajdująca się w południowym wejściu na targi FESPA część Printeriors obejmie siedem stref tematycznych ozdobionych inspirowanymi naturą projektami artysty Jaspera Goodalla. Całość ekspozycji ma dostarczać inspirujące wrażenia wizualne i dotykowe, które zachęcą  odwiedzających do aktywnego korzystania z przestrzeni, jak również do rozmów lub relaksu. W tym roku wprowadzono dwa nowe motywy — Nature’s Canopy i Surface Micro — oba wpisują się w ogólny etos zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie wprowadzają nowe elementy interesującej powierzchni i tekstury.

Printeriors 2022 to zróżnicowana kolekcja aplikacji drukowanych cyfrowo, będąca wynikiem współpracy z około 30 partnerami. Prezentacja obejmuje: tekstylia, okładziny ścienne, grafiki podłogowe, folie okienne, drukowane dywany, dywaniki i poduszki, skóry, ceramikę, oznakowania ekspozycyjne, zdobione blaty, wydruki artystyczne, oświetlenie i kasetony oraz ścianki z materiałów akustycznych.

Skupienie się tegorocznej ekspozycji Printeriors na zrównoważonym rozwoju odzwierciedla rosnące znaczenie branż wyposażenia wnętrz i mody - wyjaśnia ambasadorka tekstyliów FESPA i kuratorka Printeriors, Debbie McKeegan i dodaje: Pandemia zwiększyła naszą koncentrację na środowisku naturalnym, a marki odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty o zmniejszonym wpływie na środowisko.

Tymczasem dotychczasowe łańcuchy dostaw obejmujące masową produkcję off-shore, magazynowanie i transport na duże odległości są zastępowane przez produkcję lokalną, realizowaną dokładnie na czas, w małych partiach, ze zwiększonym wykorzystaniem technologii cyfrowych i personalizacji. Zrównoważony rozwój, trwałość i cykliczność to nowe hasła w wystroju wnętrz, a wizyta w Berlinie pokaże gościom targów, że można stworzyć oszałamiające wnętrza, jednocześnie chroniąc naszą planetę – dodała McKeegan.

Partnerzy, tacy jak Deluxe Drytac, HP i Kornit, zamierzają wprowadzić do Berlina szereg przyjaznych dla środowiska innowacji - drukowane folie z osadzonymi teksturami firmy Drytac, produkty winylowe na podłogach, ścianach i oznakowaniach wystawowych. Maszyna drukująca HP Latex 800W została użyta do zadruku białym atramentem w celu stworzenia nowych efektów dekoracyjnych na powierzchniach: tekstyliów, okładzin ściennych i grafik widocznych we wszystkich siedmiu kolekcjach. Strefa Surface Micro obejmie kilka aplikacji tekstylnych drukowanych przez firmę Kornit na materiałach organicznych przy użyciu bezwodnej technologii NeoPigment, a także aplikacje XDi 3D, takie jak np. tekstury złota.

W motywach Tropical Neons i Surface Micro wykorzystano drukowane skóry wyprodukowane przez firmę Premium Partner Brother, a strefy Cacti Geos i Organic Flora będą lśnić neonowymi okleinami ściennymi firmy Mimaki. Inni współpracujący partnerzy to: Agfa, Ava Cad/Cam, Canon, Chromaluxe, Durst, swissQPrint, CMYUK, Dufaylite, EFI, EFKA, Eye 4 Colour, Imageco, John Mark, Pongs, Premier Digital Textiles, PressOn, RA Smart, Sentec International, Veika Dimense i Zimmer.

Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem dostępne będzie o godzinie 11.00 i 15.00 przez pierwsze trzy dni wystawy oraz o godzinie 11.00 ostatniego dnia. Gospodarz Debbie McKeegan wyjaśni proces projektowania, metodologię produkcji oraz scharakteryzuje materiały i technologie cyfrowe wykorzystywane do produkcji wszystkich prezentowanych produktów.

Aby dowiedzieć się więcej o FESPA Global Print Expo 2022 i zarejestrować się, wystarczy wejść na stronę wydarzenia. Wstęp jest bezpłatny dla członków krajowego stowarzyszenia FESPA lub FESPA Direct.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu What They Think