Premiera lakierówki Duplo DuSense DDC-8000
27 maj 2022 10:50

Firma Duplo, podczas wydarzenia „Celebration of Print”, jakie odbywało się niedawno w Wielkiej Brytanii i dedykowane było dystrybutorom oraz klientom, zaprezentowała nowe urządzenie do lakierowania w formacie B2 - DuSense DDC-8000. Ta – jak podaje producent - prosta w obsłudze, w pełni zautomatyzowana i kompaktowa maszyna daje możliwość lakierowania wybiórczego i metalizowania w linii.  Procesy te coraz częściej wybierają właściciele marek, biorąc pod uwagę preferencje użytkowników końcowych. Urządzenie przeznaczone jest do uszlachetniania m.in. okładek książek, a także opakowań, wizytówek, wszelkiego rodzaju wydruków akcydensowych – od jednego arkusza po nakłady produkcyjne. Więcej na temat działania i możliwości maszyny, która jest już dostępna w ofercie firmy Duplo, można znaleźć na jej kanale w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=N5QO3GSzZAo  

Podobnie jak we wcześniejszym modelu lakierówki Duplo - DC-810 (w formacie B3), wprowadzonej na rynek kilka lat temu - efekt lakierowania wybiórczego 3D w nowej maszynie Duplo DuSense DDC-8000 uzyskiwany jest dzięki zastosowaniu głowic lakierujących o rozdzielczości 600 dpi. W modelu DDC-8000 jest ich pięć i umożliwiają one precyzyjne lakierowanie drobnych elementów, małych czcionek i ostrych krawędzi. Duplo DuSense DDC-8000 – jak podaje producent - wznosi lakierowanie wybiórcze na zupełnie nowy poziom, przede wszystkim za sprawą wydruków w formacie B2+, jakie może obsługiwać urządzenie oraz dzięki zastosowaniu metalizowania w jednej linii produkcyjnej.

Maszyna ma budowę modułową, a w sprzedaży dostępne są jej cztery konfiguracje: z lakierowaniem, koronowaniem z lakierowaniem, lakierowaniem z metalizowaniem, a także wersja najbardziej rozbudowana: z koronowaniem, lakierowaniem i metalizowaniem w linii. Dzięki temu użytkownicy mogą wybrać wersję dopasowaną do ich aktualnych potrzeb, by wraz z rozwojem drukarni móc poszerzać możliwości tego urządzenia. Maszynę cechuje ponadto zoptymalizowana wydajność – jeden lakier obsługuje tu arkusze drukowane zarówno cyfrowo, jak i offsetowo, co dodatkowo minimalizuje ilość generowanych odpadów.

Maszyna może obsługiwać aż 11 poziomów grubości nakładanego lakieru. W przedziale od 10 do 40 mikronów grubość powłoki można regulować co 5 mikronów, a w zakresie od 40 do 80 mikronów co 10. DDC-8000 obsługuje gramatury do 600 g/m2. Automatyczny system wykrywania grubości papieru umożliwia ustawienie wysokości głowic lakierujących względem papieru, by zapewnić możliwie najlepszą jakość końcowego produktu. Opatentowany, podciśnieniowy system podawania papieru - z ultradźwiękową detekcją podwójnych pobrań, który jest stosowany we wszystkich urządzeniach Duplo - zapewnia równomierne jego podawanie, ograniczając czasy przestoju maszyny.

DDC-8000 można opcjonalnie wyposażyć w moduł metalizowania na zimno. Dzięki tej technologii można metalizować polakierowane wydruki bez wcześniejszego ich laminowania. Zastosowanie tego modułu w linii z maszyną lakierującą daje dodatkowe możliwości produkcyjne i przyśpiesza cały proces uszlachetniania.

Maszyna posiada lampę LED UV, która wstępnie utrwala lakier oraz klasyczną lampę UV. Wyposażona jest także w czytnik kodów kreskowych, który umożliwia automatyczny wybór warstwy z lakierem do konkretnego wydruku.

Jak podkreśla dostawca, dzięki bogatym możliwościom maszyny Duplo DuSense DDC-8000 jej użytkownicy mogą zaoferować swoim klientom kompletne, uszlachetnione, niepowtarzalne produkty, wpływając na poszerzenie swojej oferty, a także na rozwój ich biznesów.

Opracowano na podstawie informacji firmy Duplo Polska