Koenig & Bauer dla branży banknotów
27 cze 2022 12:59

Wyspecjalizowane maszyny drukujące o wysokim poziomie bezpieczeństwa, oprogramowanie do projektowania banknotów, rozwiązania w zakresie przygotowania do druku, zabezpieczenia — wszystko to opracowywane jest w Lozannie przez firmę Koenig & Bauer Banknote Solutions dla światowej branży banknotów.

Liczba banknotów w obiegu rośnie z roku na rok na całym świecie dzięki ich unikalnym cechom – bezpieczeństwu, prywatności i ogólnej dostępności. W walce z podrabianiem kluczowe znaczenie mają połączenie zabezpieczeń oraz tworzenie nowych i unikalnych procesów takich jak technologia SPARK. Technologia ta wykorzystuje między innymi specjalne atramenty SICPA oraz unikalną maszynę do sitodruku firmy Koenig & Bauer Banknote Solutions.

Zdecydowana większość banknotów na świecie jest produkowana przy użyciu technologii szwajcarskiej. Podobnie jak specjalne atramenty produkowane przez SICPA, zaawansowane maszyny i wszystkie powiązane rozwiązania (produkcja płyt drukarskich, projektowanie, kontrola jakości itp.), są opracowywane w Lozannie przez Koenig & Bauer Banknote Solutions (K&B Banknote Solutions). W tym roku firma świętuje 70 lat istnienia i działalności w Lozannie.

Produkcja banknotu wymaga co najmniej czterech procesów drukowania, a liczba ta rośnie czasami nawet do ośmiu w przypadku najbezpieczniejszych nominałów. Chodzi oczywiście o to, aby banknoty były odporne na fałszerstwa lub bardzo skomplikowane w reprodukcji, a jednocześnie pozostawały relatywnie łatwe do wydrukowania.

8 kroków

W przypadku banknotu takiego jak frank szwajcarski mamy do czynienia z ośmioma etapami drukowania. Pierwszy nadruk offsetowy nadaje kolor dzięki jedynej na świecie maszynie zdolnej do jednoczesnego drukowania na awersie i rewersie (Simultan Offset). Następny krok to nadruk metodą sitodruku pożądanych motywów, następnie mamy nakładanie folii i proces mikroperforacji – czyli czynności zwiększające bezpieczeństwo. Piąty krok to wykonanie reliefu banknotu, który jest jednocześnie zabezpieczeniem (Intaglio), w szóstym kroku numeruje się banknoty, a siódmy krok ma na celu nałożenie lakieru. Ostatni etap to cięcie i pakowanie w gotowe paczki.

Jednak przed wszystkimi powyższymi procesami należy opracować projekt banknotu i wyprodukować płyty, bez których maszyny nie byłyby w stanie niczego drukować. Ponadto w trakcie każdego procesu lub po nim arkusze są kontrolowane, aby zapewnić najwyższą jakość na końcu linii.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jest oczywiste, że bezpieczeństwo banknotu zależy od widocznych lub niewidocznych elementów, które zawiera. Od znaku wodnego po nitkę zabezpieczającą, od jakości papieru po jakość atramentu, od elementów ukrytych po te, które można zobaczyć tylko pod określonym kątem, wiele połączonych możliwości oferuje niemal nieskończoną gamę sposobów personalizacji waluty. We współpracy z SICPA firma K&B Banknote Solutions opracowała proces drukowania i atramenty magnetyczne, znane jako SPARK, które są obecnie szeroko stosowane na całym świecie i które zwalczają podrabianie za pomocą unikalnych procesów i materiałów eksploatacyjnych. Bezpieczeństwo zapewnia również oprogramowanie opracowane specjalnie dla firmy przez AGFA i K&B Banknote Solutions.

Wszystko odbywa się w Europie

Lozanna jest sercem działalności K&B Banknote Solutions. W budynku firmy mieszczą się m.in.: dział sprzedaży, rozwoju i zarządzania produktami, projektowania banknotów, produkcja klisz drukarskich oraz logistyka i marketing. W Niemczech za inżynierię i usługi odpowiadają lokalizacje w Würzburgu i Bielefeld, natomiast montaż maszyn odbywa się w Mödling w Austrii.

Nie wszystkie kraje na świecie mają własne maszyny, niektóre zlecają druk partnerom prywatnym. Jednak wszystkie maszyny na świecie wymagają szkolenia, konserwacji i ewentualnych modernizacji koordynowanych przez specjalistów z K&B Banknote Solutions.

Banknot ma się dobrze

Ku zaskoczeniu wielu osób, pomimo cyfryzacji rachunków bankowych i innych transakcji internetowych banknot wciąż żyje i ma się dobrze na świecie. Co roku produkcja wzrasta od 2 do 3 proc. Powodów jest wiele - banknoty oferują swoim użytkownikom największą niezależność i swobodę. 1,6 miliarda ludzi na świecie nie posiada kont bankowych. Gotówka oferuje również niezrównane bezpieczeństwo w zakresie ochrony danych gromadzonych przez podmioty cyfrowe oraz ich czasem wątpliwego wykorzystania. Ponadto banknot nie jest obciążony żadnymi opłatami. Na całym świecie 75 proc. płatności między osobami jest dokonywanych gotówką.

Oprócz produkcji maszyn firma z Lozanny opracowuje również nowe aplikacje zabezpieczające, a nawet rozrywkowe. Jedna z nich umożliwia sprawdzenie autentyczności banknotu za pomocą smartfona w mniej niż sekundę, druga umożliwia odczytanie cyfrowej wiadomości na banknocie. K&B Banknote Solutions jest więc siłą napędową ewolucji banknotu – dodaje do niego nowe funkcjonalności wychodząc naprzeciw nowym potrzebom użytkowników.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer