Wyjątkowa w swojej klasie
19 sie 2022 16:00

Od września br. dostępna jest już w Polsce najnowsza, kolorowa maszyna drukująca imagePRESS V1000 firmy Canon, która – dzięki zastosowanym innowacjom technologicznym – oferuje szereg korzyści drukarniom usługowym i firmom drukującym na własne potrzeby, stanowiąc odpowiedź na ich wyzwania produkcyjne.

Sprzedaż kolorowych, cyfrowych systemów drukujących sukcesywnie rośnie – jeszcze dekadę temu w wynikach sprzedaży dominowały urządzenia czarno-białe, obecnie znacznie częściej wybierane są kolorowe, ponieważ coraz bardziej liczy się przyciągający uwagę wygląd wydruku, nie tylko jego funkcjonalność.

W kwietniu br. firma Canon poinformowała o wprowadzeniu na rynek urządzenia imagePRESS V1000 – nowego, kolorowego systemu do druku cyfrowego na papier cięty, łączącego technologiczne innowacje ze sprawdzonymi rozwiązaniami doskonale znanymi z poprzednich generacji urządzeń imagePRESS. Urządzenie jest już dostępne w Polsce i w najbliższych miesiącach wszyscy zainteresowani mogą umówić się na spotkanie w showroomie Canon, aby poznać i przetestować funkcjonalności maszyny, wykonać próbne wydruki i porozmawiać z ekspertami o planach biznesowych.

imagePRESS V1000 idealnie wypełnia lukę w portfolio urządzeń produkcyjnych firmy Canon – uważa Michał Młynarczyk, professional print product manager w Canon Polska. – Do naszego portfolio dołączyło urządzenie dedykowane niskim i średnim wolumenom, rzędu od 75 po nawet 600 tys. arkuszy miesięcznie, ale bez kompromisu w kwestii jakości czy wydajności produkcji. Urządzenie imagePRESS V1000 sprawdzi się zarówno w drukarniach cyfrowych, jak i offsetowych, chcących przenieść niższe nakłady do druku cyfrowego, uwalniając w ten sposób moce produkcyjne i ograniczając liczbę narzędzi oraz makulatury.


Trzecią grupą potencjalnych odbiorców imagePRESS V1000 są firmy drukujące na potrzeby własne, takie jak producenci kosmetyków (katalogi, ulotki), mebli czy sprzętu elektronicznego i AGD (instrukcje), którzy w ten sposób mogą uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i drukować just-in-time, bez konieczności magazynowania produktów poligraficznych.

Poprzeczka w górę

Nowa maszyna imagePRESS V1000 podnosi poprzeczkę produktywności w tej klasie urządzeń drukujących i obsługuje niespotykanie szeroką gamę podłoży. To odpowiedź na aktualne potrzeby klientów i właścicieli, remedium na codzienne wyzwania pracy w drukarniach.

Jednym z najczęstszych problemów dostawców usług druku jest produktywność – deklarowana przez producenta versus możliwa do osiągnięcia w różnych warunkach produkcyjnych i przy różnych podłożach – wyjaśnia Krzysztof Kuligowski, product manager w Canon Polska. – Choć prędkości maksymalne robią wrażenie, to w praktyce często okazuje się, że maszyna nie spełnia oczekiwań zakupowych, nie osiąga stałej, obiecanej prędkości, wymaga ciągłej kontroli ze strony pracowników drukarni. Drukarnie
borykają się również z ograniczonym spektrum podłoży, z których mogą korzystać. Coraz bardziej liczą się dla nich także dodatkowe aspekty, pozwalające rozwinąć portfolio produktowe oraz całkowity koszt użytkowania, a nie tylko cena samej maszyny czy jednego kliku.

imagePRESS V1000 gwarantuje stałą prędkość 100 obrazów A4/min nawet na najgrubszych papierach przy zachowaniu najwyższej jakości druku oraz możliwość korzystania z wachlarza podłoży szerszego nawet o 40 procent w porównaniu do konkurencyjnych modeli w tej klasie urządzeń. Jest to możliwe dzięki zastosowanym innowacjom technologicznym: nowemu systemowi transferu, utrwalania i chłodzenia czy nowemu, trzyetapowemu systemowi pasowania przód-tył (na który składają się wstępna rejestracja arkusza, korekta poprzeczna i wzdłużna oraz po skosie dla każdej ze stron arkusza), pozwalającemu na osiągnięcie pasowania z tolerancją 0,7 mm, podczas gdy w tej klasie urządzeń standardem jest 1 mm.

System transferu gwarantuje równomierne i powtarzalne pokrycie tonerem papieru o wyższych i niższych gramaturach, przy zachowaniu stałej prędkości maszyny.

W nowym utrwalaniu dodano taśmę i belkę grzewczą o szerszej powierzchni styku, co umożliwia natychmiastową i ciągłą korektę temperatury i powoduje, że zmiana gramatury papieru nie wpływa na wydajność procesu drukowania, cienkie papiery się nie marszczą i nie falują, a koperty nie „nabierają” powietrza i nie zagniatają się podczas drukowania.

W standardzie wbudowany jest moduł chłodzący, który tuż po utrwaleniu schładza papier o około 25 procent, dzięki czemu kontrola jakości przez wbudowaną linię spektrofotometrów jest o wiele dokładniejsza, a wydruk trafia na finiszer chłodny i nie pochłania wilgoci z powietrza jak papier gorący.

Nasi klienci zauważyli tę zmianę i potwierdzają, że przy dużym stosie na odbiorniku nie występuje już efekt sklejania arkuszy, który dotychczas można było wyeliminować tylko poprzez zakup dodatkowego modułu chłodzącego – dodaje Michał Młynarczyk.

Ograniczenia? – tylko w naszej wyobraźni

Gamut barwny, jaki można uzyskać za pomocą urządzenia image-Press V1000, jest o około 15 procent szerszy w porównaniu z technologią offsetową ze względu na możliwość zastosowania barwnych podłoży i półprzezroczystego tonera, co jest szczególnie widoczne w jasnych kolorach – mówi Krzysztof Kuligowski. – Wynika to z unikalnej specyfiki technologii tonerowej firmy Canon. CV Toner firmy Canon zawiera żywice polimerowe z dodatkiem wosku, a cząsteczki barwnika mają odmienny niż w pozostałych rozwiązaniach dostępnych na rynku, muszelkowy kształt, co przekłada się na zupełnie inny, lekko transparentny wygląd nadruku. Pozwala to na pokazanie struktury papieru, zwłaszcza ekologicznego, perłowego czy metalizowanego.

Kolejną zaletą jest to, że toner nie jest tłusty, dlatego wydruki mogą być z łatwością uszlachetniane nawet najtańszą folią do druków offsetowych. Można również na zadrukowanym miejscu wykonać bezpośrednie złocenie folią, która z łatwością przykleja się do tonera.

Następną wartością jest możliwość wybłyszczania bądź matowienia tonera na papierze, w skali 10-stopniowej bez zastosowania dodatkowego koloru. Co bardzo ważne, odbywa się to bez utraty kolorystyki czy wydajności urządzenia. Np. druk czarnym kolorem na czarnym papierze daje efekt lakierowania. Liczbę aplikacji i zastosowań tej funkcjonalności ogranicza tak naprawdę tylko wyobraźnia.

imagePRESS V1000 może zadrukowywać dwustronnie banery nawet o długości do 1300 mm, bez konieczności ich ręcznego przekładania. Urządzenie drukuje na papierach, także strukturalnych o gramaturze od 52 do 400 g/m2, co pozwala na jego wykorzystanie w aplikacjach typu wizytówki, dyplomy czy ozdobne koperty. Wyróżnia je także możliwość drukowania na papierze syntetycznym i magnetycznym bez utraty wydajności.

Wiele przewag konkurencyjnych

Jakość druku gwarantuje zautomatyzowany system kontroli i korekty koloru, testujący cztery kolory, każdy na pięciu gradacjach – wyjaśnia Michał Młynarczyk. – Rozwiązania konkurencyjne wykonują takie testy na jednym lub dwóch nasyceniach, co powoduje, że automatyczny pomiar firmy Canon jest dużo dokładniejszy i w rezultacie otrzymuje się wydruki w wyższej, powtarzalnej jakości. Automatyzacja to duża przewaga konkurencyjna systemu imagePRESS V1000 – kalibracje, korekty czy profile wykonywane są automatycznie (wbudowana linia spektrofotometrów umożliwia wykonanie profili ICC dla dowolnego papieru), co pozwala na jego obsługę w łatwiejszy i mniej czasochłonny sposób. Zdalne alerty informują personel, kiedy należy wymienić materiały eksploatacyjne. Co więcej, nośniki oraz toner mogą być uzupełniane, a odpady usuwane nawet podczas pracy maszyny, co ogranicza liczbę przestojów i zwiększa produktywność.

imagePRESS V1000 posiada certyfikację FOGRA i weryfikację G7, może także drukować certyfikowane proofy na dedykowanych podłożach. Urządzenie w zależności od środowiska, w jakim pracuje drukarnia, można wyposażyć w kontroler firmy Canon PRISMAsync lub opcjonalnie w EFI Fiery. Przewaga PRISMAsync polega na bardzo szybkim przetwarzaniu danych, dzięki któremu nie ma utraty wydajności pracy urządzenia przy przejściu z trybu kolorowego na czarno-biały i odwrotnie czy przy zmianie gramatury papieru (zarówno najniższa obsługiwana gramatura 52 g/m2, jak i najwyższa 400 g/m2 zadrukowywane są z prędkością 100 str. A4/min).

imagePRESS V1000 wyróżnia również kompaktowa konstrukcja – w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami w swojej klasie ma najmniejsze wymiary przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. Zajmowana przez maszynę powierzchnia to zaledwie 3 m2, co umożliwia jej instalację nawet w niewielkim pomieszczeniu, gdzie każdy metr jest na wagę złota. W odróżnieniu od poprzednich generacji maszyn panel obsługi jest ruchomy, co pozwala na jego ustawienie w takim miejscu na urządzeniu, aby zwiększyć powierzchnię na urządzeniu w celu ułatwienia pracy operatora z bieżącymi mediami i wydrukami.

Nowy imagePRESS V1000 spełnia też najwyższe standardy efektywności energetycznej. Silnik urządzenia posiada certyfikat ENERGY STAR, a ponadto otrzymał oznaczenie EPEAT Gold w międzynarodowym rankingu zielonej elektroniki EPEAT.

Od września w Polsce!

Przewidujemy, że na imagePRESS V1000 najczęściej drukowane będą okładki książek – szczególnie że dzięki właściwościom tonera wyeliminowane są problemy z ich foliowaniem, a długość zadruku 1300 mm umożliwia produkcję nawet kilku okładek ze skrzydełkami czy o bardzo grubych grzbietach w jednym przelocie. Inne popularne aplikacje to kalendarze (wiszące, stojące i nabiurkowe, miesięczne, tzw. trójdzielne, a nawet półroczne), instrukcje (zszywane lub składane za pomocą finiszera), katalogi, personalizowane koperty, zaproszenia na papierach strukturalnych, pocztówki itp.

System dostępny jest w Polsce od września br.; miały już miejsce pierwsze dostawy i instalacje, które dokonywane są w rekordowym – jak na obecne warunki – czasie do dwóch tygodni od momentu złożenia zamówienia.  Maszyny te produkowane są w Japonii, więc ich dostawy są niezależne od globalnych problemów z dostępnością chińskich komponentów.

Na jesień br. firma Canon Polska zaplanowała dni otwarte, podczas których będzie można osobiście przekonać się o wyjątkowych możliwościach imagePRESS V1000. Spotkania odbędą się w trzech miastach:

– Warszawie: 27-29.09

– Katowicach: 4-6.10

– Poznaniu: 11-13.10

Rejestracja na wydarzenie możliwa jest na stronie firmy Canon. AN