DS Smith szuka alternatywnych surowców
24 sie 2022 13:00

Firma DS Smith twierdzi, że jako pierwsza w branży testuje surowce na bazie wodorostów poszukując zamienników tworzyw sztucznych, w ramach dużej inwestycji w produkty gospodarki o obiegu zamkniętym.

Grupa generująca obroty rzędu 7,2 miliarda funtów intensyfikuje poszukiwania nowych surowców, realizując plan wydatków w kwocie 100 milionów funtów przeznaczonych na działania badawczo-rozwojowe i innowacje.

Próby z wykorzystaniem wodorostów pokazują, w jaki sposób ich wodoodporne właściwości można wykorzystać jako surowiec do projektowania problematycznych tworzyw sztucznych z kartonów, opakowań papierowych i tacek tekturowych.

DS Smith łączy siły z wieloma partnerami badawczymi, w tym ze Szwedzkim Instytutem Badawczym, aby sprawdzić, w jaki sposób nowatorskie materiały, takie jak wodorosty morskie i słoma, mogłyby zostać wykorzystane zamiast tradycyjnej pulpy drzewnej. DS Smith bada zastosowanie włókien z wodorostów dla produktów opakowaniowych, w tym kartonów, owijek papierowych i tacek tekturowych.

Jeśli testy powiodą się, materiały na bazie wodorostów mogłyby zostać wykorzystane jako powłoka barierowa, która zastąpi opakowania na bazie ropy naftowej, które są obecnie używane do ochrony wielu artykułów spożywczych. Inne materiały sprawdzane w ramach projektu, to między innymi stokrotki, słoma, konopie i łupiny kakaowe.

Dyrektor ds. rozwoju papieru i tektury w DS Smith, Thomas Ferge, skomentował: Ponieważ obciążenie planety jest obecnie bardziej widoczne niż kiedykolwiek wcześniej, nasze badania mogą zmniejszyć presję na wycinkę lasów i pomóc chronić zasoby naturalne.

Oprócz optymalizacji wykorzystania włókien pochodzących z makulatury, których już używamy, jesteśmy ciekawi perspektywy użytkowania innych zasobów, takich jak: miskant, konopie, odpady rolnicze i wodorosty morskie, które mogą być stosowane do produkcji opakowań następnej generacji.

W ramach strategii zrównoważonego rozwoju Now & Next firma DS Smith dąży do optymalizacji wykorzystania włókien we wszystkich nowych rozwiązaniach opakowaniowych do 2025 r., a do 2030 r. celem jest osiągnięcie tego w całym łańcuchu dostaw.

Wodorosty morskie jako materiał alternatywny zyskują na popularności, ponieważ można je hodować bez użycia nawozów. DS Smith powołuje się na badania koalicji Seaweed for Europe, które przewidują, że do 2030 r. europejski przemysł wodorostów będzie wart prawie 8 miliardów funtów i wygeneruje około 115 000 miejsc pracy.

Grupa otworzyła na początku tego roku nowe laboratorium Fibre and Paper Development w swojej papierni Kemsley niedaleko Sittingbourne, na które wydano 750 000 funtów.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu Print Week