Zrównoważone rozwiązania w sercu Fujifilm House
20 gru 2022 11:00

W październiku 2022 roku firma Fujifilm oficjalnie otworzyła Fujifilm House – swoją nową siedzibę w Wielkiej Brytanii w Bedford, która oferuje ponad 30 000 stóp kwadratowych atrakcyjnej przestrzeni do pracy, zbudowaną z myślą o zrównoważonym rozwoju.

Firma Fujifilm otworzyła nową i nowocześniejszą siedzibę w Wielkiej Brytanii w Bedford, w niewielkiej odległości od poprzedniej lokalizacji, w której od 1983 roku była prowadzona działalność biznesowa. Integralną częścią projektu nowego budynku były aspekty zrównoważonego rozwoju, a doskonała ocena środowiskowa BREEAM nowej lokalizacji jeszcze podkreśla tę kwestię.

Ochrona siedlisk dzikiej przyrody

Projektując nowy budynek, firma Fujifilm współpracowała z organizacją Wildlife Trust for Bedfordshire, Cambridgeshire i Northamptonshire – jednym ze swoich korporacyjnych partnerów charytatywnych, aby środowisko wokół brytyjskiej siedziby było jak najbardziej przyjazne dla roślin, dzikiej przyrody i zwierząt.

Organizacja Trust doradzała m.in. w zakresie kształtowania krajobrazu o różnorodności biologicznej, wprowadzania kwiatów i roślin w celu utrzymania siedlisk dla stworzeń żyjących na miejscu, a także zachęcania większej liczby dzikich zwierząt do migracji w tę okolicę.

Dodatkowo, instalując przepuszczalne płyty na parkingu Fujifilm House, firma Fujifilm jest w stanie zadbać o owady bytujące w glebie, zapobiegać zalewaniu i pomagać w utrzymaniu poziomu wód gruntowych.

Wychodząc poza dziką przyrodę, firma Fujifilm jest w trakcie dodawania karmników dla ptaków i skrzynek dla nietoperzy wokół lokalizacji, a także instalowania hoteli dla pszczół wokół parkingu, które zapewnią przestrzeń lęgową i schronienie pszczołom oraz małym stworzeniom.

Efektywność energetyczna

80 dachowych paneli słonecznych nowej siedziby jest w stanie wygenerować do 63 000 kW energii elektrycznej rocznie, oszczędzając co rok imponujące 29 ton emisji CO2. W słoneczny dzień wspólnie wytwarzają one wystarczającą ilość energii, aby utrzymać cały budynek bez konieczności pobierania jej z sieci.

Natomiast wnętrze obiektu wyposażono w inteligentne oświetlenie LED uruchamiane przez czujniki ruchu, które włącza się po wykryciu ruchu i pozostaje wyłączone, gdy pomieszczenia są puste.

Temperatura w głównych obszarach budynku – wszystkich obszarach wewnętrznych oprócz biur i sal konferencyjnych – jest utrzymywana przez centralnie sterowany komfortowy system chłodzenia, wyłączany na noc.

Aby dostosować się do zmieniającej się floty pojazdów Fujifilm, a także przewidując odejście od pojazdów na paliwa kopalne, parking w Fujifilm House ma 16 punktów ładowania dla pracowników i gości, a w miarę wzrostu zapotrzebowania liczba ta może się w przyszłości podwoić.

Gospodarka odpadami

Stałym elementem zrównoważonej działalności Fujifilm House jest redukcja odpadów i recykling tam, gdzie to możliwe. System sortowania odpadów, składający się z pojemników o różnokolorowych pokrywach, umożliwia sortowanie śmieci na odpady zmieszane, wkłady do drukarek, tworzywa sztuczne i puszki oraz papier i tekturę, dzięki czemu można je odpowiednio utylizować lub poddać recyklingowi.

Odejście od jednorazowych plastikowych kubków w nowej siedzibie zachęciło do korzystania z kubków wielokrotnego użytku, natomiast każdy dystrybutor wody ma cyfrowy licznik, który rejestruje i wyświetla liczbę plastikowych „zaoszczędzonych butelek wody” podczas każdego użycia.

Naturalna czystość

Firma Fujifilm podjęła również kroki w celu utrzymania w swojej brytyjskiej siedzibie czystości i porządku w sposób przyjazny dla środowiska. Toalety są spłukiwane wodą uzyskaną przez system zbierania i przechowywania deszczówki, a papier toaletowy jest wykonany z materiału całkowicie pochodzącego z recyklingu. Nawet dozowniki papieru toaletowego są wykonane z opakowań Tetra Pak z odzysku.

W całej siedzibie Fujifilm House zainstalowano Soap2o – jedno z najbardziej ekologicznych mydeł na rynku. Środek czyszczący, wykonany z materiałów biodegradowalnych, jest sprzedawany w postaci tabletek, które można dodać do wody tworząc mydło w płynie. Zalety tego mydła obejmują jego naturalny zapach (granatu i różowego grejpfruta), niską masę w porównaniu z nieporęcznymi i ciężkimi tradycyjnymi mydłami w płynie, redukcję opakowań nawet o 70 proc. i eliminację jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych.

Rutynowe czyszczenie na miejscu obejmuje jonizator, który dostosowuje pH wody, tworząc silnie zasadową ciecz nadającą się do dezynfekcji. Po około 24 godzinach zjonizowany roztwór czyszczący stopniowo neutralizuje się z powrotem do wody, co oznacza, że odpady spływające do kanalizacji są zarówno obojętne, jak i naturalne. Proces wykorzystania wody zjonizowanej jako roztworu czyszczącego – znanego również jako stabilizowany ozon wodny – oznacza minimalizację stosowania tradycyjnych, chemicznych produktów odkażających.

Andy Kent, kierownik oddziału w Fujifilm Graphic Communications UK, komentuje: Ważne jest, abyśmy wszyscy – na poziomie indywidualnym i korporacyjnym – podejmowali działania na rzecz ochrony planety. Nasza nowa siedziba w Wielkiej Brytanii dodatkowo pokazuje zaangażowanie firmy Fujifilm w zrównoważony rozwój w całej naszej działalności i zamierzamy nadal rozwijać nasze podejście i innowacje na rzecz zrównoważonej przyszłości w Fujifilm House.

Opracowano na podstawie informacji firmy Fujifilm