Bertelsmann zamyka ostatnią drukarnię wklęsłodrukową
23 sty 2023 10:49

Spółka Prinovis zamierza zamknąć swoją ostatnią drukarnię wklęsłodruku zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu działalności zakładu w Liverpoolu. Działalność zakładu w Ahrensbergu, zatrudniającego 545 osób, zostanie zakończona 31 stycznia przyszłego roku.

Bertelsmann, właściciel Prinovis, niegdyś największej drukarni druku wklęsłego w Europie, ogłosił zamknięcie swojej ostatniej fabryki drukującej w tej technologii. Informację podano zaledwie sześć miesięcy po ostatecznym zamknięciu zakładu Prinovis w Liverpoolu i po zakończeniu działalności produkcyjnej w Dreźnie pod koniec ubiegłego roku. Prinovis Liverpool zostanie zamknięty pod koniec czerwca br.

Decyzja została podjęta w związku ze spadkiem popytu na czasopisma i katalogi produkowane w dużych nakładach, które są typowym zleceniem dla dużych maszyn wklęsłodrukowych. Wydarzenia ostatnich lat, których kulminacją były wzrosty kosztów energii, przyspieszyły proces likwidacji.

Dyrektor zarządzający Prinovis, Ulrich Cordes, wyjaśnia: Decyzja jest nieunikniona ze względu na negatywny rozwój rynku, który przyspieszył w ostatnich latach. Dodatkowo, za sprawą skutków pandemii i ogromnego wzrostu cen papieru i energii, nasi klienci przez ostatnie dwa lata wielokrotnie kwestionowali swoje działania marketingowe, często zmieniając je w kierunku cyfrowych rozwiązań.

 Wolumeny zamówień spadają, co powoduje straty finansowe, których Bertelsmann nie chce ponosić. Wkrótce rozpoczną się negocjacje ze związkami zawodowymi – ich celem będzie wypracowanie porozumienia w sprawie odszkodowań i realizacja procesu zamknięcia. Decyzja została poprzedzona spadkiem produkcji papieru SC do druku wklęsłego – nakłady produkcyjne zmniejszają się do tego stopnia, że proces wklęsły nie może konkurować już z offsetem zwojowym.

Niemniej moce produkcyjne wklęsłodruku w Europie są nadal wykorzystywane, z Burdą i Walstead na czele, a także z innymi zakładami działającymi w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii i we Włoszech. Wklęsłodruk pozostaje silny w zastosowaniach opakowaniowych zarówno dla etykiet, jak i opakowań giętkich. Konkurencyjną technologią jest fleksografia, przy czym wklęsłodruk został uznany za proces zapewniający najwyższą jakość, a także możliwość drukowania długich serii.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Business