Epson i Yuima Nakazato na rzecz zrównoważonej mody
1 lut 2023 12:42

Celem partnerstwa jest połączenie druku atramentowego i technologii suchego włókna, aby tworzyć zachwycające projekty z recyklingowanej odzieży. 

Podczas tygodnia mody haute couture wiosna – lato 2023 w Paryżu firma Epson wraz ze słynnym japońskim projektantem mody, Yuimą Nakazatą i jego marką YUIMA NAKAZATO zaprezentują równie oszałamiające, co ekologiczne kreacje. YUIMA NAKAZATO posłużył się cyfrową technologią druku na tkaninach Epson, aby przedstawić swoją unikalną i kreatywną wizję świata. Oprócz tego część jego dzieł powstała z wykorzystaniem nowego, bardziej ekologicznego i mającego potencjalnie wielki wpływ na branżę procesu produkcji tekstyliów.

Technologia suchego włókna firmy Epson, która obecnie jest już komercyjnie stosowana do przetwarzania papieru biurowego niemal bez użycia wody, została dostosowana do produkcji nietkanego materiału z odpadów tekstylnych, na którym można drukować. Proces produkcji nowego materiału został przedstawiony w Paryżu w ramach trzyletniej współpracy firmy Epson i marki YUIMA NAKAZATO. Po raz pierwszy zastosowano go do stworzenia kreacji, które zaprezentowano na pokazie Nakazaty 25 stycznia 2023 r. w Palais de Tokyo.

Współpraca Epson i YUIMA NAKAZATO to kontynuacja udanego wsparcia w zakresie drukowania na potrzeby kolekcji projektanta. Pozwala podnieść poziom jego kreacji i umożliwia ekologiczną produkcję wysokiej jakości odzieży na zamówienie. Zarówno Epson, jak i YUIMA NAKAZATO chcą nagłaśniać problem ilości zużywanej wody oraz wytwarzanych odpadów związanych z nadwyżkami produkcji. Podczas paryskiego pokazu można było zobaczyć, jak zmiana na bardziej przyjazny dla środowiska druk cyfrowy, który wykorzystuje atramenty pigmentowe, zapewnia branży modowej bardziej zrównoważoną i generującą mniej odpadów metodę drukowania na tekstyliach.  [1]

Materiał wykorzystany do stworzenia najnowszej kolekcji YUIMY NAKAZATO powstał ze zużytych ubrań pozyskanych w Afryce – miejscu, do którego trafiają wyrzucone tekstylia z całego świata. Nakazato odwiedził Kenię, gdzie zebrał około 150 kg odpadów odzieżowych z napotkanej „góry ubrań” powstałej z wyrzuconych tekstyliów. Następnie Epson zastosował swą technologię suchego włókna do wyprodukowania ponad 50 metrów nowego nietkanego materiału z przetworzonych włókien. Część tego materiału została użyta do drukowania za pomocą atramentów pigmentowych i technologii druku cyfrowego Monna Lisa firmy Epson.  [2]

Chociaż to dopiero początkowe etapy, Epson wierzy, że technologia suchego włókna w połączeniu z drukiem cyfrowym wykorzystującym atramenty pigmentowe może zaoferować branży modowej bardziej zrównoważoną przyszłość. Zużycie wody zostałoby znacznie ograniczone, a projektanci mogliby w pełni wyrażać swoją kreatywność – powiedział Hitoshi Igarashi z działu Printing Solutions firmy Epson, tłumacząc wagę tej technologii. - Zgodnie ze swoją wizją środowiskową firma Epson jest zaangażowana w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, a ta innowacja może być jednym z kroków przybliżającym nas do osiągnięcia tego celu. Technologia suchego włókna zastosowana w branży odzieżowej umożliwia produkowanie materiału na nowe ubrania, pochodzącego z używanej odzieży.

Do stworzenia dekoracji podczas wydarzenia wypróbowano system rozproszonych drukarek atramentowych znajdujących się w Japonii i we Francji ze zdalną obsługą inżynierów Epson. Zarówno Epson, jak i YUIMA NAKAZATO zamierzają nadal wyznaczać granice działań na rzecz bardziej zrównoważonego przemysłu modowego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Epson

[1] Cyfrowy druk na tkaninach przy użyciu atramentów pigmentowych to w porównaniu z tradycyjnymi, analogowymi metodami bardziej ekologiczny proces produkcji tkanin. Poza atramentami pigmentowymi, które zużywają znacznie mniej wody, proces cyfrowy wymaga znacznie mniej etapów i jest mniej skomplikowany. W przeciwieństwie do procesu analogowego nie wymaga produkcji, mycia ani przechowywania płyt, co skutkuje rzadszą wymianą zużytych atramentów i pozwala na produkcję na żądanie, która przyczynia się do ograniczania ilości odpadów.

[2] W porównaniu do metod analogowych cyfrowe drukarki Monna Lisa firmy Epson, drukujące bezpośrednio na tkaninie, zużywają mniej wody. Atramenty pigmentowe są bardziej przyjazne dla środowiska. Atramenty pigmentowe Epson GENESTA otrzymały certyfikację GOTS firmy ECOCERT.