Rok cyfrowych wzorników kolorów
30 mar 2023 09:17

Około roku temu producent farb hubergroup Print Solutions wprowadził na rynek cyfrową wersję wzorników kolorów do swojego portfolio offsetowego, która ma umożliwić klientom m.in. czerpanie korzyści z szybszej i bardziej wydajnej produkcji. Teraz międzynarodowy specjalista od koloru dokonuje podsumowania: według hubergroup reakcja klientów na cyfrowe rozwiązanie była konsekwentnie pozytywna i byli oni pod wrażeniem wysokiej dokładności koloru, która jest możliwa dzięki integracji z własnym systemem zarządzania barwami HDCC. W międzyczasie producent farb podłączył już cztery zakłady hubergroup w Europie i Ameryce Północnej do produkcji cyfrowych wzorników kolorów i przestawił dużą liczbę klientów na rozwiązanie cyfrowe.

Heinz Aumüller, odpowiedzialny za prepress i standaryzację procesów w hubergroup, wspomina z perspektywy czasu: Na początku spodziewaliśmy się, że będziemy musieli przekonać naszych klientów do przetestowania cyfrowych kart barwnych - ale stało się zupełnie odwrotnie: prawie wszyscy klienci, do których zwróciliśmy się do tej pory, byli natychmiast skłonni do przetestowania naszej cyfrowej wersji wzornika i przestawienia się na nią po krótkim czasie. Niektórzy nawet zwrócili się do nas proaktywnie. Jakość i dokładność kolorów wzorników cyfrowych w połączeniu z bardziej wydajnym i elastycznym procesem produkcji są po prostu przekonujące same w sobie.

Cechą szczególną rozwiązania hubergroup jest całkowita integracja z własnym systemem zarządzania barwami HDCC. Oznacza to, że cyfrowe wzorniki przechodzą przez te same procesy kontroli jakości, co analogowe karty barwne, a także są weryfikowane względem ich analogowej referencji. Ponadto klienci korzystają z szybszego i bardziej wydajnego procesu produkcyjnego, co jest szczególnie widoczne w przypadku tworzenia wielu kopii i produkcji w wielu miejscach.

Jednym z największych klientów hubergroup w północnych Niemczech, który już przeszedł na wzorniki cyfrowe, jest firma H.O. Persiehl, która specjalizuje się w drukowaniu wysokiej jakości opakowań. Marco Erdmann i Soehnke Schildt, kierownik działu druku arkuszowego w H.O. Persiehl Norderstedt, wyjaśniają: Do cyfrowych kart barwnych przekonała nas nie tylko bardzo wysoka dokładność kolorów, ale także długa trwałość bez fizycznych zmian. Ponadto szybka dostępność, nawet w większych ilościach, oraz szybki czas reakcji są dla nas wielkimi zaletami w codziennym życiu.

Aby sprostać zapotrzebowaniu na wzorniki cyfrowe, hubergroup tworzy globalną sieć lokalizacji. Obecnie cyfrowe karty kolorów są już produkowane w czterech lokalizacjach: Celle (Niemcy), Nottingham (Wielka Brytania), Arlington Heights (USA) i Mississauga (Kanada).

Heinz Aumüller dodaje: Nasza globalna sieć zakładów produkcyjnych i ich scentralizowany dostęp do naszego HDCC otwierają zupełnie nowe możliwości w zakresie elastyczności i dostępności zasobów. Szczególnie w przypadku globalnych projektów kolorystycznych korzystamy z niezależności od lokalizacji i cyfrowego wyjścia wykresu kolorów w miejscu przeznaczenia. Kolejne integracje zakładów są już planowane, aby klienci mogli jeszcze bardziej korzystać z naszej elastyczności i wydajności.

Opracowano na podstawie informacji hubergroup