Wydawcy zaczynają dostrzegać potrzebę bardziej zrównoważonego rozwoju, co znalazło odzwierciedlenie w treści omawianej w tym tygodniu na konferencji w centrum wystawowym Olympia. Tematem przewodnim Londyńskich Targów Książki, które odbywają się w tym tygodniu (18-20 kwietnia) w centrum Olympia w Londynie, będzie właśnie zrównoważony rozwój.
Głównym tematem 17 spośród zaplanowanych 100 sesji seminaryjnych będzie zrównoważony rozwój. Poświęcone mu sesje odbędą się w dedykowanym salonie zrównoważonego rozwoju. Pozostałe spotkania obejmą bardzo wszechstronne zagadnienia – od pisania i ilustrowania, po prawo międzynarodowe i wywiady z autorami.
Jednak niewiele drukarń będzie przeprowadzać własne prezentacje poświęcone tematowi ochrony środowiska, pomimo inicjatyw podejmowanych przez brytyjskie drukarnie i wpływu, jaki drukowanie w pobliżu punktu sprzedaży może mieć na poziom emisji dwutlenku węgla.
Wśród prelegentów, którzy zabiorą głos w tej sprawie, znajdą się między innymi przedstawiciele brytyjskiej firmy Hobbs the Printers; Gomer Press, którzy łączą się z Printondemand-Worldwide Bookvault oferującej druk na żądanie i Park Communications, jako części Graphius Group.
Wśród wystawców z zagranicy najliczniej zapowiadają się delegacje z Włoch, Chin oraz Turcji. Jak podkreślają organizatorzy, nadchodzące wydarzenie nie jest rodzajem „święta produkcji książek”, a raczej okazją do zawierania umów na nowe książki, wydaje się więc być szczególnie istotne dla nowych autorów, aby mogli zrozumieć branżę, do której chcą dołączyć. Wiele prezentacji będzie koncentrować się właśnie na tym segmencie publiczności.
Nowością w ramach tegorocznej edycji londyńskiego wydarzenia będzie inicjatywa o nazwie Sustainability Hub, która odzwierciedla ogromną wagę i znaczenie tematu związanego ze zrównoważonym rozwojem. Wydawnictwo CPI Books będzie sponsorowało dwie sesje – pierwsza z nich zostanie poświęcona zagadnieniu wykańczania okładek. Podczas tej rozmowy do Jamiego Beale, dyrektora technicznego Graphic Image Films dołączy Christophe Dujardin z firmy Leonhard Kurz. Drugie spotkanie będzie dotyczyło współpracy z wydawcami. Spotkanie poprowadzą Lisa Fartaro, dyrektor ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju w CPI Books oraz przedstawiciele Bloomsbury, Taylor & Francis i Oxford University Press.
Podczas następnej sesji Stowarzyszenie Wydawców przedstawi swój kalkulator emisji dwutlenku węgla i matrycę materiałów, natomiast Jörg Engelstädter zaprezentuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie wpływu działalności związanej z drukiem i publikacjami na kwestie emisji dwutlenku węgla. Do prowadzącego spotkanie dołączy Rachel Martin, globalna dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Elsevier.
Opracowano na podstawie informacji portalu Print Business