Scodix i korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju
8 maj 2023 09:11

Scodix, wiodący dostawca rozwiązań w zakresie cyfrowego uszlachetniania dla branży poligraficznej, ogłosił zakończenie oceny cyklu życia (LCA), w której szczegółowo porównano jej proces z tradycyjnym uszlachetnianiem druku oraz wpływ na środowisko. Wyniki LCA, przeprowadzonej przez niezależne instytucje EcamRicert srl i Mérieux NutriSciences Companies podkreślają, że metoda uszlachetniania Scodix zapewnia zmniejszenie wpływu i ogólną poprawę zrównoważonego rozwoju we wszystkich badanych kategoriach.

W ramach LCA porównano poprawę parametrów pojedynczego arkusza B1 do 100 000 arkuszy B1 przy użyciu folii Scodix (175 g) z tradycyjnymi metodami foliowania. Wyniki LCA wykazały, że technologia Scodix zmniejsza emisję CO2 (ekwiwalent CO2) o 85 proc., zużycie paliw kopalnych o blisko 85 proc. i zużycie wody o 80 proc. na jeden arkusz B1 w porównaniu z tradycyjnym foliowaniem na gorąco.

Firma Scodix jest bardzo dumna z osiągnięcia tak znakomitych wyników oceny cyklu życia - mówi Mark Nixon, Scodix EVP Global Sales & Marketing. - Dla wielu firm i marek oświadczenie LCA jest obecnie wymogiem przy zdobywaniu niektórych kontraktów. Dlatego ważne było, abyśmy uzyskali ocenę cyklu życia od wiarygodnej instytucji, by firmy mogły z ufnością inwestować w technologię Scodix, aby zapewnić wiodącym markom i odbiorcom druku bardziej ekologiczny proces uszlachetniania druku.

Benchmarking zrównoważonego rozwoju oparty na danych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla branży CPMG, ale coraz częściej staje się potrzebą wszystkich nabywców usług poligraficznych, dlatego chcieliśmy wyjść poza ocenę i przeprowadzić badanie LCA w celu porównania procesów. Wyniki badania były jeszcze bardziej imponujące i zweryfikowały, jak nasze innowacyjne metody uszlachetniania druku zmniejszają wpływ na środowisko w porównaniu z metodami tradycyjnymi.

Z badania LCA można wywnioskować, że wpływ na środowisko wynika głównie ze zużycia energii elektrycznej, z produkcji polimerów i gospodarki odpadami. Metoda uszlachetniania Scodix nie wykorzystuje wody, nie wymaga metalowych matryc ani szkodliwych chemikaliów, co powoduje zmniejszenie zużycia energii i materiałów naturalnych, a także ograniczenie śladu węglowego.

W rezultacie metoda Scodix prowadzi do poprawy wydajności w zakresie zużycia i wpływu na środowisko w porównaniu z tradycyjnym drukiem.

Nixon dodaje: W Scodix naszą misją jest dawanie naszym klientom narzędzi, które pozwolą im zwiększyć efekt druku poprzez uszlachetnianie i upiększanie. Teraz możemy zapewnić naszych klientów, że nie tylko otrzymują najwyższej jakości uszlachetnienie, ale również ekonomika produkcji i osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju dzięki Scodix przewyższają tradycyjne procesy.  Wybierając cyfrowe uszlachetnianie Scodix, dokonują również wyboru zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju.

 Opracowano na podstawie informacji firmy Scodix