Dni Drukarstwa w Nowym Targu
24 maj 2023 14:10

Z końcem kwietnia Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu świętowało 2. Dni Drukarstwa. Z tej okazji uruchomiono zabytkową maszynę drukarską Helbig & Müller in Wien z 1848 roku, na której Eryk Mirosław Woźniak, wielki pasjonat poligrafii i jeden z restauratorów maszyny, wykonał wydruki na płytach elastomerowych CML od MMR Group PrintSolutions.

 W 2021 roku w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, po raz pierwszy od ponad 60 lat, uruchomiono zrewitalizowaną austriacką maszynę drukarską Helbig & Müller in Wien z 1848 roku. Pierwsze odbitki wykonano dzięki zastosowaniu formy elastomerowej CONTI LaserLine CML 1,72 mm, wygrawerowanej w Studiu Flekso MMR Group Polska PrintSolutions w Gdyni.

W tym roku Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu, podczas warsztatów z okazji 2. Dni Drukarstwa,  zaprezentowało pracę XIX-wiecznego drukarza, zecera i introligatora właśnie przy użyciu maszyny Helbig & Müller in Wien. Eryk Mirosław Woźniak (na co dzień zastępca szefa produkcji – technolog JDA w Łomży), przy asyście Janusza Karpińskiego (właściciela firmy Sotilo), wydrukował kolejne prace na płytach elastomerowych CML od MMR Group PrintSolutions. Niezmiennie zdumiewa fakt, że na ponad 170-letnich maszynach można drukować przy użyciu form, stworzonych z myślą o urządzeniach i produkcji najnowszej generacji, rozwijanych w myśl innowacyjnych technologii. A maszyna Helbig & Müller in Wien, pomimo że jest już na „technicznej emeryturze”, pozwala na wykonanie zachwycających wydruków.

MMR Group PrintSolutions dziękuje Panu Erykowi Mirosławowi Woźniakowi za podzielenie się efektami prac. Ponadto zachęca do poznania historii maszyny i poprzedniej realizacji wydruków:

https://ps.mmrgroup.pl/rewitalizacja-unikalnej-maszyny-drukarskiej-z-xix-wieku-wstecz/

Opracowano na podstawie informacji firmy MMR Group PrintSolutions

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>