Nowe rozwiązania Sappi i Xeikon dla druku opakowań giętkich
31 sie 2023 13:29

Sappi, jeden z wiodących na świecie producentów giętkich papierów opakowaniowych, połączył siły z pionierem druku cyfrowego, firmą Xeikon, w ramach partnerstwa rozwojowego. Wieloletnie doświadczenie Sappi w zakresie innowacyjnych rozwiązań w obszarze opakowań papierowych oraz wiedza Xeikon na temat międzysektorowych zastosowań druku cyfrowego i technologii atramentów powinny zaowocować wszechstronnymi korzyściami.

Producent maszyn cyfrowych Xeikon, będący oddziałem firmy Flint Group, może poszczycić się ponad 30-letnim doświadczeniem w technologii druku atramentowego. Dzięki innowacjom w zakresie suchych tonerów TITON i systemom druku Xeikon TX500 firma skupiła się na opakowaniach giętkich wytwarzanych na bazie papieru. Rynek papieru od pewnego czasu odnotowuje silny wzrost ze względu na utrzymujący się popyt na nadające się do recyklingu i niezawierające tworzyw sztucznych alternatywy preferowane przez użytkowników końcowych, właścicieli marek i przetwórców.

Bez dodatkowego lakierowania i laminowania

Frank Jacobs, Market Intel & Senior Product Manager w firmie Flint Group Digital rozumie, że wymagania stawiane atramentom do bezpośredniego druku na materiałach papierowych wykorzystywanych w sektorze opakowań giętkich, np. do opakowań żywności (takich jak te oferowane przez Sappi), są bardzo wysokie: Oprócz zapewnienia dobrego rezultatu druku, atramenty muszą być wyjątkowo odporne w całym procesie pakowania i niewrażliwe na temperaturę, wymaganą np. podczas zgrzewania. Zwłaszcza w przypadku zastosowań w sektorze spożywczym muszą być również bezwonne, pozbawione smaku, bezpieczne dla żywności i odporne na migrację.

Opierając się na zasadach jakości, elastyczności i zrównoważonego rozwoju, Xeikon projektuje, rozwija i dostarcza cyfrowe maszyny zwojowe do zastosowań w sektorach etykiet i opakowań. Te systemy druku współpracują z różnymi technologiami obrazowania, otwartym oprogramowaniem do obsługi przepływu pracy oraz materiałami eksploatacyjnymi i podłożami dostosowanymi do konkretnych zastosowań. W trosce o jak najwyższą wydajność każdy produkt jest projektowany pod kątem optymalnego podłoża oraz kombinacji tonera lub atramentu, aby zmaksymalizować efekty druku.

Dzięki tonerowi TITON firma Xeikon spełnia potrzeby branży w zakresie przyjaznej dla środowiska i bezpiecznej dla produktu produkcji opakowań. Nowa formuła tonera posiada najlepsze cechy tonerów i atramentów UV, łącząc bezpieczne dla żywności i bezwonne właściwości suchego tonera ze specjalną odpornością na chemikalia i mechaniczne ścieranie atramentu UV. Wytrzymuje także temperatury w granicach 220-260°C, co jest niezbędne dla zapewnienia integralności opakowania i ochrony produktu. Najważniejszą cechą nowej technologii jest to, że dzięki specjalnej formule można drukować bezpośrednio na papierowych materiałach opakowaniowych bez konieczności dodatkowego lakierowania czy laminowania w celu zabezpieczenia druku.

Perfekcyjne połączenie

Oczywiście innowacyjny toner taki jak TITON sprawdza się najlepiej, gdy zastosowane podłoże jest równie innowacyjne i idealnie dopasowane do danego zastosowania. Dlatego właśnie, zdaniem specjalistów obu firm, sensowne wydało się przetestowanie przełomowej technologii w połączeniu z bogatą ofertą Sappi proponowaną w obszarze opakowań papierowych. Od rozpoczęcia współpracy (koniec 2022 roku) szeroko zakrojone testy wskazały na dwie kluczowe cechy podłoży istotne dla współpracy z tonerem.

Najlepsze rezultaty druku osiągnęliśmy dzięki naszym innowacyjnym papierom funkcjonalnym Sappi Seal Silk o gramaturze 67 g/m2 i Sappi AvantGuard S Natural o gramaturze 75 g/m2 – wyjaśnia Sibylle Hajostek, market manager Packaging Solutions w Sappi i dodaje: Obydwa papiery charakteryzują się wyjątkowo wysoką jakością i zostały opracowane specjalnie dla rynku opakowań giętkich. Wyniki, które osiągnęliśmy w połączeniu z technologią TITON, nie pozostawiają absolutnie nic do życzenia – ani wizualnie, ani funkcjonalnie. Jednostronnie powlekany, zgrzewany papier Seal Silk jest zalecany do standardowych opakowań giętkich wykorzystywanych głównie w sektorze spożywczym, natomiast niepowlekany, zgrzewany papier wysokobarierowy AvantGuard S Natural jest równie odpowiedni do różnych zastosowań w opakowaniach giętkich.

Frank Jacobs również jest zachwycony wynikami: Wydruk, który stworzyliśmy w połączeniu z papierami Sappi, był po prostu fenomenalny! Takie rezultaty na podłożach papierowych można w innym przypadku osiągnąć jedynie przy użyciu druku fleksograficznego. Wyniki testów przeprowadzonych z właścicielami marek i konwerterami były tak imponujące, że klient Xeikon, firma ACM Plastic działająca we Włoszech, obecnie na stałe produkuje na papierze barierowym Sappi. Z testowanych materiałów to właśnie AvantGuard S Gloss wykazał jak dotychczas najlepsze rezultaty wizualne i funkcjonalne bez konieczności użycia podkładu i lakieru. Ostrożnie mówiąc, jest bardzo obiecujący. A jesteśmy dopiero na początku tej podróży! – z satysfakcją informuje Frank Jacobs.

Łatwy recykling

Obydwaj partnerzy wyruszyli w tę podróż razem skupiając się na podejściu oszczędzającym zasoby. Zastosowanie podkładu lub lakieru, które czasami jest wymagane, może mieć negatywny wpływ na możliwość recyklingu finalnego opakowania. Szczególnie podłoża papierowe często wymagają użycia podkładu podczas drukowania w technologii atramentowej na bazie wody lub atramentu UV czy płynnego tonera, aby zapewnić zadowalające rezultaty. Z kolei technologia suchego tonera zazwyczaj potrzebuje dodatkowej powłoki zapewniającej stabilność mechaniczną w dalszym procesie pakowania.

Dzięki wykorzystaniu tonera TITON cała procedura ulega uproszczeniu, ponieważ realizacja dodatkowych etapów przetwarzania nie jest już konieczna. W połączeniu z rozwiązaniami Sappi na bazie papieru barierowego nadającego się do recyklingu, całkowity recykling opakowania znajdującego się w strumieniu odpadów papierowych i późniejszy odzysk są teraz znacznie łatwiejsze.

Nowe możliwości

Jak wykazują liczne testy, opisywana tu technologia spełniła wszystkie kryteria normy Nestlé dotyczącej farb drukarskich stosowanych do opakowań żywności, polityki wykluczeń EUPIA dla farb drukarskich, rozporządzenia szwajcarskiego, a także niemieckiego rozporządzenia w sprawie atramentu i testów migracji. To sprawia, że połączenie technologii TITON i rozwiązań papierowych Sappi nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań związanych z bezpośrednim lub pośrednim kontaktem z żywnością. Rozwiązanie może okazać się pomocne dla właścicieli marek w kontekście przechodzenia na papierowe alternatywy dla opakowań do żywności, takie jak giętkie opakowania do wypieków, wyrobów cukierniczych, cukru, mąki, ziół i przypraw oraz herbaty.

Technologia otwiera także nowe obszary biznesowe dla drukarzy i konwerterów. Zastosowania, które wcześniej były możliwe tylko w przypadku konwencjonalnych maszyn fleksograficznych, można teraz realizować szybciej i elastyczniej dzięki drukowi cyfrowemu. Firma Xeikon wprowadziła niedawno na rynek system TX500 – nowego członka serii CHEETAH. TX500 jest pierwszą maszyną cyfrową wykorzystującą technologię TITON. Używając jej w połączeniu z podłożami papierowymi, można zaoszczędzić dodatkowy czas przygotowania do powlekania, laminowania i wymaganej konserwacji, a także znacząco ograniczyć powstawanie odpadów.

Na podstawie informacji firmy Xeikon opracowała BZ