Labelexpo – platforma startowa dla wszystkich
7 wrz 2023 08:00

Targi Labelexpo Europe będą gospodarzem wielu premier maszynowych, a także z obszaru nowych podłoży, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju.

Labelexpo Europe rozpoczyna się już w poniedziałek, 11 września w brukselskim centrum wystawowym. Zrównoważony rozwój będzie tematem przewodnim dyskusji podczas wydarzenia, a pierwszy pokaz maszyny wąskowstęgowej HP Indigo V12 będzie z pewnością przyciągać odwiedzających i wzbudzać duże zainteresowanie.

Układ sześciu zespołów Indigo ustawionych w kolejności ma na celu przyspieszyć produkcję etykiet i pozwolić drukowi cyfrowemu konkurować z maszynami fleksograficznymi. Maszyna drukująca zostanie podłączona do linii wykańczającej AB Graphics, aby umożliwić pracę non stop podczas odwijania oraz przewijania. HP będzie zaprezentuje również maszynę Indigo 200K, która zadebiutuje swoimi możliwościami aplikacji na opakowaniach giętkich. Produkcja torebek będzie kolejnym tematem poruszanym podczas tego wydarzenia.

HP nie jest jedyną firmą, która planuje premierę swoich produktów.  W większości to maszyny atramentowe, ale będą też nowe maszyny fleksograficzne od Mark Andy i Nilpeter, a Xeikon zaprezentuje Cheetah 3.0 i toner Titon do opakowań giętkich. Konica Minolta wprowadzi na rynek AL400, najwydajniejszą maszynę w historii firmy, której premiera odbyła się w zeszłym roku.

Xeikon przedstawi również eko toner dla  maszyn Cheetah CX300 i CX500. Zawiera on 60 proc. PET pochodzącego z recyklingu, nadaje się do zadrukowywania opakowań na żywność oraz do wegańskich produktów (nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego).

Firmy Nilpeter oraz Screenem stworzyły SAI S7L350C, hybrydową maszynę, która łączy konwencjonalne jednostki fleksograficzne z technologią natryskową. Firma Screen zaprezentuje moduł do nanoszenia primera do maszyny etykietowej L350 UV, aby poszerzyć gamę podłoży, na których można drukować.

Gallus One ma na celu usunięcie barier kosztowych w druku atramentowym w technologii rola-rola, mówią przedstawiciele firmy Heidelberg. Wersja rozszerzona zawiera wykańczanie in-line i konwencjonalne jednostki drukujące.

Na wystawie będą także nowe maszyny atramentowe od Epsona, Dantego i Dursta. Durst przedstawi Hawkeye, wykorzystujący system wizyjny i sztuczną inteligencję, który ma na celu poprawiać spójność barw oraz redukować straty początkowe.

Zrównoważony rozwój obejmuje postęp technologiczny mający na celu zmniejszenie ilości odpadów i rozwój materiałów. To obiera dwa główne kierunki. Pierwszym z nich jest ponowne wykorzystanie silikonowych papierów podkładowych lub wyeliminowanie ich przez rozszerzenie aplikacji odpowiednich do zadrukowywania etykiet bezpyłowych. Drugim kierunkiem jest stosowanie nowych klejów, które zmywają się wraz z etykietą ze szklanych butelek przeznaczonych do recyklingu. Fedrigoni podejmuje działania w obu kierunkach. Program Re-Play odzyskuje podłoże z etykiet samoprzylepnych w celu ponownego użycia i wprowadza do asortymentu zmywalne materiały do butelek. Podobnie Avery Dennison wraz z firmą Bobst stworzyły program odzyskiwania i ponownego wykorzystania podkładu etykiet, tworząc obieg zamknięty w produkcji etykiet, który jest zgodny z przepisami dotyczącymi odpowiedzialności producenta wdrażanymi na całym świecie.

Targi Labelexpo Europe potrwają do 14 września.

Opracowano na podstawie informacji organizatora.