Francuska grupa zajmuje pierwsze miejsce w Europie w rotograwiurze
4 paź 2023 14:30

Europejska drukarnia Riccobono Group stała się największą drukarnią rotograwiurową w Europie po zakończeniu przejęcia niemieckiej firmy TSB.

Uważa się również, że jest to pierwszy przypadek przejęcia niemieckiej drukarni przez francuską firmę poligraficzną.

Przejęte firmy mają siedzibę w Mönchengladbach, niedaleko Düsseldorfu. Transakcja obejmuje: Tiefdruck Schwann-Bagel, znany jako TSB, H+B Finishing, Basico Finishing, ISI Storage, Garant Engineering & Purchasing oraz TSB Retail.

Riccobono wymagał uzgodnienia planu restrukturyzacji w ramach przejęcia. Obejmie on zmniejszenie liczby maszyn wklęsłodrukowych z sześciu do czterech i redukcję 78 miejsc pracy, dostosowując w ten sposób moce produkcyjne do rozwoju na rynku niemieckim, który stanowi ponad 80 proc. działalności firmy - wyjaśnił Riccobono.

Plany zostały zatwierdzone przez 81 proc. pracowników TSB. Firma osiągnęła sprzedaż na poziomie około 70 mln euro i zatrudniała prawie 300 pracowników.

Ogólny rynek rotograwiury odnotował poważny spadek, ponieważ zmniejszyły się wielkości nakładów, a niektóre klasyczne produkty wklęsłodrukowe, takie jak duże katalogi, zostały całkowicie wycofane.

Prezes Grupy Riccobono, Guillaume Riccobono, komentuje: To przejęcie stanowi najbardziej znaczącą ekspansję Grupy Riccobono poza Francją i doskonale wpisuje się w naszą zewnętrzną strategię wzrostu.

Umożliwi nam to zdobycie punktu zaczepienia na rynku niemieckim, który jest największym rynkiem druku wysokonakładowego, a jednocześnie pozwoli nam dostosować wielkość naszych zakładów przemysłowych do przewidywanego obciążenia pracą, aby przewidzieć przyszły spadek rynku. Otwiera to przed nami również nowe perspektywy w innych branżach, a nawet sektorach przemysłowych.

Obecny zespół kierowniczy TSB pozostaje na swoim miejscu. Firma drukuje dla wielu sprzedawców detalicznych i wydawców.

Zakup firmy TSB oznacza, że Riccobono wyprzedza Burdę, która posiada trzy zakłady rotograwiury, Bauera, który ma dwa zakłady w Polsce oraz Prinovis, należący do Grupy Bertelsmann, który ma zamknąć swój ostatni zakład druku wklęsłego na początku przyszłego roku.

Po zamknięciu zakładu rotograwiury Prinovis w Liverpoolu, Grupa Riccobono posiada najbliższy Wielkiej Brytanii zakład wklęsłodruku w Lenglet w pobliżu Calais. Grupa jest również właścicielem Hélio Print, byłej firmy Circle Printers zlokalizowanej w pobliżu Paryża.

Opracowano na podstawie informacji firmy Riccobono