Lecta planuje refinansowanie, które umożliwi firmie sfinansowanie planów przejścia na produkcję papierów specjalistycznych.
Proponowana transakcja obejmuje „nowy instrument finansowy” o wartości ponad 75 mln euro oraz przedłużenie istniejącego kredytu odnawialnego, kredytu terminowego i zabezpieczonych obligacji pożyczkowych o trzy lata, do 2028 r.
Plany te zostały zatwierdzone przez większość akcjonariuszy i wierzycieli spółki Lecta, ale ich realizacja jest uzależniona od spełnienia określonych warunków.
Lecta z siedzibą w Hiszpanii podzieliła się prognozami sprzedaży i nakładów w ramach ogłoszenia.
Grupa oczekuje, że sprzedaż w latach 2023-2028 wzrośnie o 4 proc. złożonej rocznej stopy wzrostu (z ang. CAGR), rosnąc z 1,43 mld euro do 1,72 mld euro. Przewiduje się, że marża EBITDA poprawi się z 6 proc. do 10 proc.
Miks sprzedażowy również ulegnie radykalnej zmianie: sprzedaż powlekanych papierów bezdrzewnych spadnie z 43 proc. do 27 proc., a produkcja papierów specjalistycznych – w tym podłoży samoprzylepnych i podkładów antyadhezyjnych – ma stanowić lwią część działalności na poziomie 64 proc. w porównaniu z obecnymi 45 proc. Pozostałą część będą stanowiły produkty zakupione.
Historycznie CWF (ang. coated woodfree papers) stanowiły około 55 proc. sprzedaży. W ramach redukcji w tej części swojej działalności grupa zamknęła latem linię CWF w swoim zakładzie Condat we Francji.
Lecta planuje zainwestować 270 mln euro w nakłady inwestycyjne, z czego 130 mln euro ma zostać wydane w tym i w 2024 r. na „szybką transformację działalności w celu poprawy marż i napędzania wzrostu”.
Całkowite wydatki zostaną podzielone na przekształcenie infrastruktury w siedmiu zakładach produkcyjnych Lecta (116 mln euro); 35 mln euro na projekty energooszczędne oraz 110 mln euro na konserwację i IT.
Zarząd Lecta przewiduje, że okres zwrotu nakładów inwestycyjnych wyniesie od roku do pięciu lat.
Opracowano na podstawie informacji firmy Lecta