Intergraf zajmuje stanowisko w obronie praw konsumentów, w szczególności tych związanych z produktami farmaceutycznymi. Intergraf wzywa Unię Europejską do ponownego rozważenia art. 63.3 proponowanej dyrektywy w sprawie produktów farmaceutycznych, podkreślając zasadniczą rolę ulotek medycznych w opakowaniach na leki.
Dostępność i bezpieczeństwo pacjentów
Rozważany wniosek legislacyjny ma na celu zapewnienie dostępności i bezpieczeństwa informacji dla pacjentów w formacie cyfrowym. Chociaż cel ten jest godny pochwały, dane Eurostatu 2023 wskazują, że 70,7 proc. Europejczyków posiada jedynie podstawowe, niskie lub żadne umiejętności cyfrowe, podczas gdy 7,5 proc. europejskich gospodarstw domowych nie ma dostępu do internetu. W związku z tym poleganie na cyfrowym dostępie do informacji o lekach grozi wykluczeniem wielu pacjentów, zwłaszcza tych, którzy są podatni na zagrożenia ze względu na wiek, brak umiejętności cyfrowych lub ograniczone zasoby. Rozwój cyfrowego systemu opieki zdrowotnej nie powinien skutkować wykluczeniem znacznej części populacji; kluczowe znaczenie ma priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa i zdrowia wszystkich pacjentów.
Prawo pacjenta do drukowanej ulotki
W art. 63 ust. 3 proponuje się, aby pacjenci mogli żądać bezpłatnych drukowanych kopii ulotek dołączanych do pakietów wyłącznie w formie cyfrowej. Pomysł ten nie ma jednak praktycznych rozwiązań wdrożeniowych. Apteki nie mogą spełnić rygorystycznych standardów drukowania i wymogów bezpieczeństwa ulotek medycznych, w przeciwieństwie do zakładów przemysłowych w przemyśle farmaceutycznym.
Ulotki drukowane i cyfrowe nie wykluczają się wzajemnie
Intergraf podkreśla znaczenie komplementarności elektronicznych informacji o produkcie (ePI) i papierowych ulotek. ePI zwiększa dostęp do informacji medycznych dla niektórych grup demograficznych, ale nie może zastąpić papierowych ulotek dołączonych do leków. Wyłączne stosowanie ePI powinno być rozważane tylko w wyjątkowych okolicznościach, np. gdy leki są podawane przez personel medyczny, np. pacjentom w szpitalu.
W świetle tych obaw Intergraf wzywa do obowiązkowego umieszczania papierowych ulotek w opakowaniach na leki.
Opracowano na podstawie informacji organizacji Intergraf