Koncentracja na marżach, a nie na wolumenach nadal przynosi pożądane efekty i pomaga wzmocnić Grupę w trakcie realizacji znaczących inwestycji strategicznych.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w III kw. wzrosły do 854,8 mln PLN (186,5 mln EUR). EBITDA w III kw. wyniosła 124,5 mln PLN (27,2 mln EUR).
EBIT w III kw. wyniósł 95,0 mln PLN (20,7 mln EUR), a zysk netto 58,2 mln PLN (12,7 mln EUR).
Skonsolidowana marża EBITDA osiągnęła 14,6 proc.
Inwestycje energetyczne w Grycksbo zapewnią dodatkowe źródła przychodów i zwiększą konkurencyjność.
Dług netto -306,7 mln PLN (-199,6 mln PLN), dług netto/EBITDA na rekordowo niskim poziomie -0,59 (-0,22).
Michał Jarczyński, CEO Arctic Paper SA tak komentuje wyniki: „Trzeci kwartał 2023 r. wydaje się słabszy w porównaniu z analogicznym kwartałem 2022 r. - który był jednym z najsilniejszych w historii Grupy - ale mimo to zapewnił marżę EBITDA zgodną z naszym celem. Nasza koncentracja na marżach, a nie na wolumenach nadal przynosi pożądane efekty. Pomimo zmniejszenia się przychodów o 39 proc. do 854,8 mln PLN (1 402,1 mln PLN) zysk EBITDA osiągnął 124,5 mln PLN (298,2 mln PLN) przy marży EBITDA na poziomie 14,6 proc. Silne przepływy pieniężne w tym okresie wzmocniły pozycję finansową Grupy, a wskaźnik długu netto do EBITDA osiągnął rekordowo niski poziom -0,59 (-0,22). Mocny bilans jest naszą silną stroną w trakcie realizacji planowanych znaczących inwestycji strategicznych.
Przychody w segmencie papieru wyniosły 590,3 mln PLN (1 042,1 mln PLN). W pierwszej połowie br. popyt osłabł, ponieważ klienci zmniejszali swoje zapasy. W trzecim kwartale zaobserwowaliśmy jednak pierwsze oznaki ożywienia. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w tym okresie wzrosło i osiągnęło 66 proc. Nadal koncentrujemy się na marżach - w tym okresie osiągnęliśmy marżę EBITDA na poziomie 16 proc. Ponieważ kwartał porównawczy był wyjątkowy dobry, warto zauważyć, że wynik w segmencie papieru jest historycznie mocny.
Warto dodać, że uzyskaliśmy prawa patentowe do innowacyjnej bariery o właściwościach antybakteryjnych. Zastosowanie specjalnie opracowanej formuły sprawia, że Amber Care spełnia normy ISO 20743 i ISO 18184, a składniki mieszanki ulegają rozkładowi bez zanieczyszczania środowiska i są biodegradowalne.
W segmencie celulozy - Rottneros - przychody wyniosły 693 mln SEK (806) przy EBITDA na poziomie 79 mln SEK (233), głównie z powodu spadających cen. Okres ten charakteryzował się malejącymi zapasami i rosnącymi dostawami, a równowaga na rynku celulozy przesunęła się na korzyść sprzedawców. Prowadzone są inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych CTMP, w energię odnawialną i magazynowanie energii.
Inwestycja joint venture w nowy zakład produkcyjny tacek z formowanego włókna celulozowego w Kostrzynie postępuje, a jego uruchomienie planowane jest na 2024 rok. Na harmonogram wpływają długie terminy dostaw niezbędnego sprzętu.
Arctic Paper kontynuuje rozwój w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych. W tym kwartale podjęto decyzję o zainwestowaniu 285 mln SEK w modernizację kotła na biopaliwo
i turbiny parowej w Grycksbo. Inwestycja zwiększy konkurencyjność zakładu i wygeneruje nowy strumień przychodów, ponieważ fabryka będzie produkować 50 000 ton pelletu drzewnego rocznie o szacunkowej wartości około 100 mln SEK. Instalacja zmniejszy również koszty energii papierni o 50 mln SEK. W tym okresie realizujemy budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 17 MW w Kostrzynie.
Minęły ponad dwa lata, odkąd Arctic Paper przyjął nową strategię, której celem jest dywersyfikacja w kierunku produkcji energii odnawialnej i opakowań, będących alternatywą dla tworzyw sztucznych. Wyniki, jakie osiągamy od roku 2021 pokazują, że obrana strategia jest słuszna i będziemy ją kontynuować. Po przeglądzie strategii, w segmencie energii odnawialnej postanawiamy skoncentrować się raczej na inwestycjach w farmy fotowoltaiczne zamiast turbin wiatrowych. Jeśli chodzi o opakowania - większy potencjał widzimy w tackach z włókna niż
w papierze opakowaniowym. Nasze zobowiązanie do inwestowania w działalność o wyższej marży, mniejszym wpływie na środowisko i mniejszej zmienności wyników pozostaje w mocy.”
Opracowano na podstawie informacji firmy Arctic Paper