Lampy rtęciowe na wylocie
30 lis 2023 09:30

Minęło dużo czasu, ale koniec łukowych lamp rtęciowych jest zdecydowanie w zasięgu wzroku. Rtęć to bardzo szkodliwa neurotoksyna, która jest stopniowo eliminowana z produktów, w tym z lamp fluorescencyjnych stosowanych w przemyśle poligraficznym do utwardzania farb. Organy od amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska po Organizację Narodów Zjednoczonych i Unię Europejską zakazują stosowania rtęci w produktach, z których większość ma zostać wycofana do końca 2025 roku.

Skład chemiczny farb utwardzanych promieniowaniem UV był optymalizowany przez utwardzanie za pomocą rtęciowych lamp łukowych przez dziesięciolecia, więc nawyk stosowania ich jest zakorzeniony w branży poligraficznej. Lampy te były końmi roboczymi utwardzania i były używane w szeregu zastosowań przez wiele lat. Czasy i technologie się zmieniają. Dobrą wiadomością jest to, że mamy solidny rynek lamp utwardzających LED i farb. Drukarnie nadal stosujące technologie wykorzystujące rtęć powinny pomyśleć o przejściu na LED. Lampy fluorescencyjne będą dostępne przez kilka następnych lat, ale branża poligraficzna musi przyspieszyć wdrażanie alternatywnych rozwiązań opartych na diodach LED do utwardzania farb. Koniec 2025 r. oznacza koniec wymówek dot. stosowania rtęci w produktach takich jak lampy fluorescencyjne.

Drukarnie mają kilka opcji takich jak gromadzenie zapasowych lamp, co robi sporo firm. To wiąże kapitał, zniekształca rynek i tylko odwleka nieuniknione. O wiele rozsądniej jest dokonać przejścia już teraz i przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Na szczęście lampy LED mają kilka atrakcyjnych zalet, w tym to, że nie wymagają prawie żadnego czasu na rozgrzanie i działają znacznie dłużej niż lampy fluorescencyjne. Mogą one zapewnić niezwykle gładką krzywą widmową, którą można odczytać bez konieczności stosowania urządzenia pomiarowego o wysokiej rozdzielczości. Generują również znacznie mniej ciepła, więc zakres podłoży, na których można drukować, jest większy. W przypadku lamp LED nie ma też ryzyka związanego z promieniowaniem UV, które nie jest dobre dla zdrowia.

Kwestia łuku rtęciowego w porównaniu z diodami LED może być skomplikowana, więc dobrze się stało, że przepisy uprościły ten spór. Zakaz stosowania rtęci leży w interesie nas wszystkich, więc powinniśmy przyjąć zarówno przepisy, jak i rozwój alternatyw opartych na diodach LED.

Opracowano na podstawie informacji Verdigris Project