Xaar ostrzega przed handlem w 2024 r.
1 gru 2023 09:30

Producent głowic do atramentowych maszyn drukujących wydał 29.11.br. aktualizację handlową przed końcem roku. Firma z siedzibą w Cambridge poinformowała, że spodziewa się, iż jej skorygowany zysk przed opodatkowaniem w 2023 r. wyniesie od 2,5 do 3 mln GBP (2,9-3,5 mln EUR).

Xaar ostrzegł jednak również, że warunki handlowe stały się trudniejsze w drugiej połowie roku, a całoroczna sprzedaż prawdopodobnie wyniesie od 70 do 72 mln GBP (81-83,4 mln EUR).

Analitycy spodziewali się sprzedaży na poziomie około 79 mln GBP (91,5 mln EUR).

Sprzedaż Xaar w roku kalendarzowym 2022 wyniosła 72,8 mln GBP (84,3 mln EUR).

Cena akcji Xaar spadła o prawie 28 proc. w stosunku do jej wartości z poprzedniego dnia, spadając do nowego 52-tygodniowego minimum 124,00 pensów na początku notowań, po czym wzrosła do 134,72 pensów (52-tygodniowe maksimum: 215,00 pensów).

Zarząd przewiduje, że słabszy popyt w IV kwartale 2023 r. utrzyma się w 2024 r., a wraz z opóźnieniami we wprowadzaniu niektórych produktów spowoduje niższe przychody i zysk w 2024 r. niż wcześniej przewidywano – stwierdziła firma.

Marża brutto ucierpi, ponieważ grupa odczuje w pełni efekt zwiększonych kosztów nakładów, a jednocześnie niższej, niż oczekiwano, sprzedaży.

Jednak zarząd grupy powiedział również, że jest przekonany o średnioterminowych perspektywach i możliwościach pozyskiwania klientów przez Xaar.

Xaar już wcześniej zgłaszał oznaki ożywienia na swoich kluczowych rynkach. Było to jednak przed wybuchem wojny Izrael-Hamas. Według agencji Reuters działalność produkcyjna w Chinach, gdzie znajduje się wielu kluczowych klientów Xaar, prawdopodobnie zmniejszyła się w listopadzie drugi miesiąc z rzędu.

W aktualizacji z 29.11.br. CEO John Mills powiedział, że obecne warunki geopolityczne i makroekonomiczne wstrzymały wprowadzenie nowych produktów u klientów Xaar.

Chociaż zewnętrzne środowisko handlowe jest trudne, nadal koncentrujemy się na realizacji naszej strategii i wykorzystywaniu znaczących możliwości, które napędzają rentowny wzrost.

Nasze produkty nadal cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, demonstrując naszą wiodącą pozycję w zakresie drukowania atramentów i lakierów o wysokiej lepkości ze wszystkimi korzyściami w zakresie wydajności i zrównoważonego rozwoju, jakie zapewniają.

Opracowano na podstawie informacji firmy Xaar