Przemysł papierniczy apeluje o zielone wsparcie
5 gru 2023 07:30

Papier może odegrać dużą rolę w realizacji celów klimatycznych Europy, ale potrzebuje pomocy – twierdzi Cepi.

Europejski przemysł papierniczy apeluje o wsparcie, aby pomóc UE osiągnąć cele zerowej emisji netto do 2050 roku. W dokumencie skierowanym do unijnych decydentów, który ma wpłynąć na sposób myślenia przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, Cepi wzywa do wsparcia przemysłu papierniczego, aby przyczynił się do osiągnięcia celów zerowej emisji netto poprzez przyjęcie energii odnawialnej zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i ciepła.

Przemysł papierniczy poczynił znaczne postępy – 60 proc. jego zapotrzebowania na energię w całej UE pochodzi ze źródeł odnawialnych, a nie z paliw kopalnych, głównie gazu. Mówi się jednak, że istnieje potencjał, by zrobić więcej. Sektor zmniejszył również emisję CO2 o 39 proc. w porównaniu do roku bazowego 2005, przy czym zużycie energii i produkcja spadły o 10 proc. w tym samym okresie.

Cepi twierdzi, że bez pomocy w osiągnięciu zerowego poziomu emisji netto sektorowi grozi zamknięcie i przeniesienie produkcji do mniej zrównoważonych zakładów poza Europą. Odejście od paliw kopalnych jako źródła energii dla przemysłu UE powinno iść w parze z zachowaniem globalnej konkurencyjności unijnego sektora produkcyjnego – stwierdza organizacja.

Wsparcie obejmowałoby:

  • łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń na instalację paneli słonecznych i wytwarzanie energii z biomasy,
  • badania nad technologiami energetycznymi i magazynowaniem energii,
  • łatwiejsze podłączenie do sieci, aby energia na miejscu mogła być szeroko dystrybuowana,
  • pomoc w finansowaniu długoterminowych projektów.

Wezwanie Cepi do działania jest wspierane przez inne podmioty z sektora wytwarzania energii, w tym Nuclear Europe i Europejską Radę Energii Geotermalnej.

Dyrektor generalny Cepi, Jori Ringman powiedział: Nasz sektor jest przykładem zaangażowania w politykę klimatyczną, ale dalsze działania polityczne są niezbędne do osiągnięcia europejskich celów bez ryzyka powstania rust belt* w UE.

Decydenci muszą zdać sobie sprawę, że sukces europejskiej dekarbonizacji gospodarczej zależy od utrzymania globalnej konkurencyjności w produkcji. Osiągnięcie tej równowagi ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zrównoważonego rozwoju i zachowania siły sektora celulozowo-papierniczego.

Poszczególne celulozownie i grupy celulozowni zainwestowały znaczne środki w elektrociepłownie opalane biomasą, stworzyły sieci wykorzystujące nadwyżki podgrzanej wody na potrzeby lokalnych władz mieszkaniowych i szkół oraz zainwestowały w panele słoneczne.

Opracowano na podstawie informacji organizacji Cepi

* rust belt – obszar, na którym wcześniej istniał duży przemysł, ale większość fabryk została zamknięta. Nazwę rust belt („pas rdzy”) zapoczątkował upadek fabryki stali w Bethlehem w Pensylwanii.