Metsä Group dokonała drugiej szwedzkiej inwestycji w FineCell (FineCellOx AB), twórcę technologii FineCell i producenta suchego proszku celulozowego CellOx. Firma wykorzysta finansowanie zalążkowe w wysokości 1 miliona euro na poprawę know-how w zakresie zastosowań materiałów, współpracę z potencjalnymi klientami i sfinalizowanie materiałów potrzebnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej demonstracyjnego zakładu produkcyjnego.
Technologia FineCell służy przekształcaniu masy celulozowej w biomateriał, który może być stosowany zarówno w postaci proszku, jak i roztworu wodnego, tj. hydrożelu. Mogą one zastąpić chemikalia oparte na paliwach kopalnych w produktach kosmetycznych i zdrowotnych, a także w farbach. FineCell jest spółką typu spinout Królewskiego Instytutu Technologii KTH w Sztokholmie w Szwecji.
Materiał CellOx jest wytwarzany za pomocą nowatorskiej i innowacyjnej technologii FineCell, która łączy celulozę z naturalną substancją chemiczną – kwasem szczawiowym występującym np. w rabarbarze – tworząc nowy materiał, który jest całkowicie biopochodny, lekki w transporcie i w porównaniu do innych podobnych produktów celulozowych wymaga 80-90 proc. mniej energii do produkcji. CellOx może być z łatwością łączony z innymi składnikami, dzięki czemu jest doskonałym środkiem wiążącym dla produktów takich jak filtry przeciwsłoneczne, kremy do skóry i farby. Jest również bezbarwny, dzięki czemu może być stosowany w wielu różnych produktach.
Świat dąży do zastąpienia materiałów opartych na paliwach kopalnych materiałami zrównoważonymi. Nasz produkt, oparty na celulozie z drewna iglastego z lasów skandynawskich, daje wielu branżom alternatywę dla komponentów, których obecnie używają – mówi Peter Axegård, dyrektor generalny i współwłaściciel FineCell. – Metsä Spring dostrzegła potencjał w naszej innowacji, a dzięki swojemu know-how w zakresie planowania, budowy i obsługi zakładów produkcyjnych, w tym pilotażowych i demonstracyjnych, oraz dostępowi do surowca mającego związek z dążeniem do ulepszenia drewna skandynawskiego, byli idealnym wyborem, aby wesprzeć nas w rozwoju.
Wyścig o zastąpienie składników opartych na paliwach kopalnych w produktach codziennego użytku ma kluczowe znaczenie dla wielu globalnych sektorów. Złożoność chemiczna tych produktów oznacza, że zastąpienie składników wymaga wzmocnienia zrównoważonego rozwoju bez uszczerbku dla wydajności.
Śledzimy FineCell od jakiegoś czasu i cieszymy się, że możemy być częścią ich podróży. Dla nas interesujące są wszystkie technologie, które przekształcają masę celulozową otrzymywaną z drzew iglastych w produkty o wartości dodanej. Ta technologia i produkt wyraźnie się wyróżniają, co czyni je szczególnie interesującymi. Technologia FineCell jest wciąż młoda. Na tym etapie nie znamy jeszcze wszystkich kierunków, w których ta platforma technologiczna może nas poprowadzić – mówi Niklas von Weymarn, dyrektor generalny Metsä Spring.
Projekt zakładu demonstracyjnego jest potrzebny FineCell, by firma mogła podjąć decyzję inwestycyjną do końca 2024 r. Przedsiębiorstwo poinformowało o chęci uruchomienia produkcji testowej na większą skalę w 2025 r., a pełnej produkcji komercyjnej w 2027 r.
Opracowano na podstawie informacji Metsä Group