Przyszłość Fujifilm pod znakiem większego udziału tonera
5 lut 2024 14:57

Fujifilm, zgodnie z obietnicą, przetestowało maszynę Revoria GC12500 do druku suchym tonerem w formacie B2, podczas wydarzenia Peak Performance Print w swojej europejskiej siedzibie i salonie wystawowym w pobliżu Dusseldorfu.

Maszyna została zapowiedziana na targach Igas w 2022 roku, pojawiła się na Printing United w USA w zeszłym roku i zostanie oficjalnie wprowadzona na rynek w drugim kwartale br., przed targami drupa. Do tego czasu Fujifilm trzyma w tajemnicy informacje na temat cen i kosztów eksploatacji. Do ustalenia pozostaje, w jakim stopniu opłata za klik uwzględni koszty dodatkowej ochrony i konserwacji, jakiej prawdopodobnie będą potrzebować pierwsze egzemplarze.

Pierwsza maszyna w wersji beta działa w anonimowej drukarni we Włoszech, a pierwsze maszyny po oficjalnej premierze zostaną zainstalowane na zasadzie sprzedaży kontrolowanej w zasięgu zespołów wsparcia Fujifilm. Firma chce być w stanie zapewnić obsługę pierwszym nabywcom – dlatego przykładowo potencjalni klienci w północnej Szwecji będą musieli poczekać do końca roku.

Najpierw jednak sami pracownicy Fujifilm będą poznawać maszynę i jej możliwości. Wszystkie próbki dostępne w Niemczech były drukowane na papierach powlekanych, z wyjątkiem jednego przykładu na podłożu syntetycznym. Testowanie i profilowanie na papierach niepowlekanych musi zakończyć się w nadchodzących tygodniach. Na maszynie demonstracyjnej brakowało również tabliczek znamionowych i numerów modeli, które powinna posiadać maszyna gotowa do sprzedaży. Obecnie urządzenie ma czarno-srebrno-szarą obudowę, w przeciwieństwie do głębokiej czerni Jetpress lub bieli innych maszyn Revoria.

Panele boczne ukrywają elementy robocze maszyny, które są dla niej unikalne i zostały opracowane w celu przezwyciężenia problemów związanych z drukowaniem na formatach B2 plus. Dwie szuflady na papier mogą pomieścić do 2200 arkuszy o wymiarach 750x662 mm każda, co jest rozmiarem, który może pomieścić wiele sześciostronicowych ulotek A4 ze znakami formatowymii spadami. Maszyna może drukować z dokładnością do 2 mm od krawędzi arkusza we wszystkich kierunkach, jak zapewnia producent.

Każdy arkusz jest pobierany próżniowo i oddzielany nożem powietrznym, a następnie przesuwany przez parę rolek w celu skorygowania przekrzywienia, a następnie do marki przedniej w celu precyzyjnego pasowania bok do boku. System chwytaków przenosi arkusz na pas transferowy. Fujifilm twierdzi, że technologia ta zapewnia rejestrację typu back to back z dokładnością do 0,5 mm.

Na pasie transferowym nanoszony jest toner CMYK, sprawdzany i korygowany pod kątem gęstości i spójności kolorów na pasie, a następnie nakładany za pomocą nowego systemu szczotek w celu zapewnienia równomiernego rozprowadzenia na szerokości 750 mm. Toner stosowany w tej maszynie jest wersją tonera EA używanego w PC1120, według Fujifilm jednego z najlepszych na rynku. System szczotek jest używany do dociskania tonera do bębna obrazującego, zamiast polegać na ładunku elektrostatycznym do przyciągania tonera. Zapewnia to większą gęstość tonera, która jest wymagana na szerokości 750 mm.

Po przeniesieniu obrazu arkusz jest poddawany działaniu podczerwieni i gorącego powietrza, aby rozpocząć proces utrwalania przed dotarciem do niskociśnieniowego wałka utrwalającego, zaprojektowanego w celu zminimalizowania wszelkich zniekształceń arkusza. Zestaw dziesięciu wentylatorów nad arkuszem i dziesięciu poniżej jest potrzebny zarówno do chłodzenia papieru, jak i do odprowadzania ciepła z maszyny, co pozwala utrzymać równomierną wewnętrzną temperaturę. Niepożądane gorące powietrze jest odprowadzane z maszyny, aby utrzymać wewnętrzną temperaturę na równym poziomie.

Arkusz może zostać obrócony i zadrukowany na odwrocie lub dostarczony do górnego wykładaka mogącej pomieścić 100 arkuszy lub do stosu dostawczego mogącego pomieścić 6200 arkuszy papieru o gramaturze 80 g/m². Papier ma gramaturę od 62 g/m2 do 450 g/m2 lub od 0,06 mm do 0,6 mm, dzięki czemu może być wykorzystywany do zadruku szerokiej gamy zleceń, od papieru pakowego po kartony.

W przeciwieństwie do innych maszyn, podajniki znajdują się na końcu maszyny, co eliminuje potrzebę przemieszczania się operatora z jednego końca urządzenia na drugi. Sterowanie maszyną przez operatora odbywa się za pomocą przedniego panelu Revoria Flow. Minimalizuje to zarówno wysiłek potrzebny do uruchomienia maszyny, jak i poziom umiejętności wymagany od operatora.

Opracowano na podstawie informacji firmy Fujifilm