Program zwiększenia zysków Stora Enso może spowodować redukcję miejsc pracy
8 lut 2024 08:00

Stora Enso zainicjowała nowy program zwiększenia zysków, którego celem jest poprawa rocznego zysku operacyjnego EBIT o 80 mln euro, co może doprowadzić do potencjalnej redukcji ok. 1000 pracowników. Fińska firma opakowaniowo-papiernicza ujawniła ten ruch wraz z opublikowaniem 01 lutego br. wyników za czwarty kwartał i cały rok 2023.

Prezes i dyrektor generalny Stora Enso Hans Sohlström powiedział: Redukcja zatrudnienia, poprawa wydajności i możliwości synergii miałyby wpływ na wszystkie działy i funkcje grupy. Większość tych oszczędności nastąpi w 2025 r.

Plan ten nie obejmuje zamykania nowych zakładów produkcyjnych. Jest to trudne, ale konieczne dla długoterminowego sukcesu grupy. Pozostajemy zaangażowani w dążeniu do tego, aby firma Stora Enso pozostała liderem w branży dzięki naszej strategii poprawy rentowności i płynności finansowej.

W 2023 r. Stora Enso poinformowała, że zamknęła jednostki produkcyjne i zmniejszyła liczbę pracowników w ramach swoich oddziałów. Te działania restrukturyzacyjne – mające na celu poprawę operacyjnego EBIT o ok. 110 mln euro rocznie – spowodowały redukcję zatrudnienia o ok. 1150 pracowników.

Firma poinformowała również, że inwestycja w płyty konsumenckie w zakładzie w Oulu w Finlandii przebiega zgodnie z harmonogramem, a produkcja ma rozpocząć się w 2025 r., podczas gdy plan zbycia zakładu Beihai w Chinach również przebiega zgodnie z planem, a aktywa są obecnie klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży.

W całym 2023 r. firma osiągnęła sprzedaż na poziomie 9,4 mld euro, co oznacza spadek o 19,6 proc. w porównaniu z 11,68 mld euro rok wcześniej. EBIT operacyjny wyniósł 342 mln euro, co oznacza spadek o 81,9 proc. w porównaniu z 1,891 mld euro rok wcześniej.

W czwartym kwartale sprzedaż Stora Enso spadła o 24,1 proc. do 2,174 mld euro, podczas gdy jej EBIT operacyjny spadł o 85,8 proc. do 51 mln euro.

Stora Enso podała, że jej całoroczny EBIT operacyjny w 2024 r. ma być wyższy niż w całym roku 2023, mimo spodziewanych niepewnych warunków rynkowych w 2024 r., z ciągłą presją na popyt, ceny i marże.

Jak przekazuje firma, istnieją jednak pewne pozytywne oznaki, takie jak rosnące ceny celulozy, malejące globalne zapasy celulozy, mniejsza liczba klientów, niższa inflacja i stopy procentowe.

Jednak nie oczekuje się, że pierwszy kwartał przyniesie znaczną poprawę na rynku po historycznie niskim czwartym kwartale 2023 r. i powolnym ożywieniu.

Wszystkie koszty zmienne nadal spadały w czwartym kwartale, z wyjątkiem kosztów drewna, które będą podążać za podobnymi trendami również w pierwszym kwartale tego roku. Potencjalne ryzyko wyzwań logistycznych z obszaru Morza Czerwonego może zakłócić przepływ towarów i zwiększyć koszty.

Dodano, że działy materiałów opakowaniowych i produktów drzewnych nadal cierpią z powodu niskiego popytu, cen i zamówień. W dziale biomateriałów stwierdzono, że rynek celulozy wykazuje oznaki stabilizacji, a poziomy zapasów normalizują się.

Firma podała, że Packaging Solutions spodziewała się większego popytu w pierwszej połowie roku ze względu na sezon uprawy w szklarniach. Niski popyt prowadzi jednak do dużej presji związanej z wysokością cen i marż ze względu na obniżki cen tektury falistej, koszty stałe spowodowane inflacją i nadwyżkę mocy produkcyjnych.

Dział leśny nie spodziewał się większych zmian perspektyw w porównaniu z poprzednim kwartałem, a popyt na drewno powinien zacząć stopniowo rosnąć.

Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso